REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podsumowanie 2017 r. na rynku nieruchomości. Czego możemy spodziewać się w 2018 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Podsumowanie 2017 r. na rynku nieruchomości. Czego możemy spodziewać się w 2018 r/ fot. Fotolia
Podsumowanie 2017 r. na rynku nieruchomości. Czego możemy spodziewać się w 2018 r/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wprawdzie w tym momencie nie są znane jeszcze ostateczne statystki opisujące sytuację na rynku nieruchomości w całym 2017 r., jednak możemy pokusić się już o próbę podsumowania minionego roku. Trzeba przyznać, że był on niezwykle pracowity, ale i owocny dla większości jego uczestników. Czy rozpoczynający się 2018 r. będzie równie udany?

Jak zapamiętany zostanie zatem 2017 r. na rynku nieruchomości? Okaże się on rewelacyjny dla całego budownictwa mieszkaniowego. Od czasu PRL nie notowano tak dobrych wyników. Padną rekordy we wszystkich podstawowych statystykach GUS – rekordowa będzie liczba wydanych pozwoleń (na około 250 tys. mieszkań); rekordowa liczba mieszkań, których budowa została rozpoczęta (około 205 tys. mieszkań), rekordowa liczba lokali oddanych do użytkowania (około 175 tys. mieszkań).

REKLAMA

Na szczególną uwagę zasługuje powszechny charakter rosnącej liczby budów. W okresie I-XI 2017 r., dla którego dysponujemy danymi GUS, liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto wzrosła bez wyjątku w każdym z województw. Nie miała znaczenia również forma budownictwa. Większa liczba mieszkań niż przed rokiem została rozpoczęta zarówno przez inwestorów indywidualnych, deweloperów, spółdzielnie i pozostałych inwestorów (mieszkania zakładowe, komunalne, społeczne czynszowe).

Duży wkład deweloperski

Największy wkład w tegoroczne statystki wniosą deweloperzy, którzy obserwując ogromny popyt na mieszkania efektywnie odpowiadali na zgłaszane zapotrzebowanie, sprawnie uruchamiając nowe inwestycje i przygotowując równocześnie kolejne. W efekcie zarówno liczba mieszkań, na które otrzymali pozwolenia, jak i które rozpoczęli budować, wzrośnie w porównaniu do już bardzo intensywnego 2016 r. o około 25%. Widoczne stają się już efekty coraz liczniejszych budów rozpoczynanych w poprzednich latach. W 2017 r. deweloperzy oddadzą do użytku o około 13% więcej mieszkań niż w poprzedzającym go roku. Ostatnie dni roku deweloperzy spędzili z pewnością w prawdziwie szampańskich nastrojach.

REKLAMA

Ze świecą można będzie szukać aktywnie działającego dewelopera, który nie zdołałby poprawić wyników sprzedażowych względem poprzedniego roku. Co więcej, w większości przypadków poprawa oznaczać będzie dwucyfrowy wzrost liczby sprzedanych mieszkań rok do roku i ustanowienie rekordowego wyniku w historii firmy. Ustanowiony zostanie nowy rekord sprzedażowy także w skali całego rynku deweloperskiego. Według prognoz Działu Badań i Analiz, należącego do Grupy Emmerson, na 5 rynkach pierwotnych (Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań) w całym 2017 r. sprzedanych powinno zostać łącznie ponad 60 tys. mieszkań. Będzie to zdecydowanie najlepszy wynik w dotychczasowej historii. 

Jak w takich warunkach kształtowały się ceny? Czy w 2017 r. deweloperzy oczekiwali wyższych cen za oferowane mieszkania? Ostatnie dane, jakimi dysponujemy w tym momencie, są z końca III kw., więc w tym wypadku za wcześnie jeszcze na ostateczne podsumowanie całego roku. Na koniec III kw., jeśli weźmiemy pod uwagę ujęcie r/r, ceny najmocniej wzrosły w Gdańsku (ponad 8%). Na większości rynków deweloperskich wzrosły one w tym czasie o kilka procent, z kolei w Warszawie pozostały one stabilne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli chodzi o trendy, jakie obserwowaliśmy w minionym roku, to na przypomnienie zasługuje m.in. rosnąca aktywność podmiotów inwestujących w mieszkania na wynajem, a także przejęcia i zmiany właścicielskie w branży deweloperskiej, otwierające przed biorącymi w nich udział firmami nowe możliwości rozwoju. Wśród największych zaskoczeń można wskazać chociażby zmieniającą się jak w kalejdoskopie kwestię przepisów pozwalających na wprowadzenie REIT-ów.

Co przyniesie rok 2018 dla rynku nieruchomości?

Początek 2018 r. oznacza wejście w życie nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. To również uruchomienie ostatniej puli środków w MdM. Gorączka związana z MdM będzie równie wysoka co krótka, a środki (około 380 mln zł) wyczerpią się błyskawicznie.

REKLAMA

Czy w przypadku podstawowych statystyk budownictwa mieszkaniowego będzie możliwe ustanowienie kolejnych rekordów? Będzie bardzo trudno poprawić już tak wyśrubowane wyniki (wyjątkiem będzie liczba mieszkań oddawanych do użytkowania, będąca rezultatem wcześniej rozpoczętych budów). Na horyzoncie przybywa bowiem zagrożeń utrudniających dalszy progres. Na szali z drugiej strony mamy wciąż bardzo dobrą sytuację gospodarczą i optymizm Polaków, pozwalające z nadzieją spoglądać w przyszłość.  

Ceny znalazły się w trendzie wzrostowym i wiele sygnałów wskazuje na to, że w rozpoczętym właśnie roku kierunek ten się utrzyma. To nie tylko kwestia wysokiego popytu i rosnących trudności z dostarczaniem w odpowiednim tempie kolejnych mieszkań, ale również zmiana struktury oferty (rosnąca oferta mieszkań z wyższej półki), rosnące koszty nabywania działek, materiałów budowlanych oraz trudności w kompletowaniu załogi przez firmy wykonawcze.

Z czynników do bacznej obserwacji na pierwszym miejscu pozostaje kwestia stóp procentowych. Obecnie rynek oczekuje pierwszego (niewielkiego) ruchu w górę dopiero w drugiej połowie 2018 r. W tym wypadku nie wpłynęłoby to jeszcze w dużym stopniu na sytuację na rynku mieszkaniowym w br. Na wiosnę przekonamy się jednak, czy RPP nie będzie musiała weryfikować dotychczasowych założeń. Wyższe stopy to wyższe raty kredytu i mniejsza opłacalność inwestowania pod wynajem. Ewentualne liczniejsze bądź wyższe podwyżki stóp procentowych osłabią koniunkturę.

Intrygującą kwestią będzie skala i tempo realizacji rządowego programu Mieszkanie Plus. W 2018 r. pierwsi lokatorzy powinni już otrzymać klucze do wybudowanych w ramach tego programu mieszkań, a liczne podpisywane umowy z samorządami powinny wreszcie przekuć się w rozpoczynane na większą skalę budowy.

Trudne do oszacowania dzisiaj ryzyko dla całego rynku generować będą zmiany w prawie. W 2018 r. według zapowiedzi ma zostać wprowadzony nowy kodeks urbanistyczno-budowlany, skupiający wszystkie przepisy dotyczące inwestycji budowlanych. Ewentualne niejasne i „nieżyciowe” zapisy mogą wprowadzić na rynku sporo zamieszania.

Grupa Emmerson S.A.

www.strefynieruchomosci.blog.pl          

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA