Nowa wersja projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego
REKLAMA
REKLAMA
Jak wskazuje resort, "projekt powstał po analizie uwag zgłaszanych w toku konsultacji, w tym w ramach szeregu spotkań konsultacyjnych, seminariów i konferencji, angażujących zarówno przedstawicieli organów władzy publicznej, profesjonalistów, jak i zainteresowanych obywateli". "Były to jedne z najszerszych konsultacji publicznych projektu rządowego w tej kadencji prowadzone od września 2016 r." - podkreśliło MIB.
REKLAMA
REKLAMA
MIB zaznaczył, że nowy projekt Kodeksu nie jest wersją ostateczną. "Wypracowane rozwiązania systemowe będą wymagać jeszcze pracy redakcyjnej oraz dalszych dyskusji dotyczących szczegółów przesądzających o spójności i jednolitej interpretacji Kodeksu" - wyjaśniło ministerstwo.
Kolejnym krokiem w pracach nad Kodeksem ma być organizacja spotkań roboczych z poszczególnymi resortami, przedstawicielami samorządów oraz środowisk profesjonalnych, w celu wypracowania tych rozwiązań oraz symulacji ich zastosowania w praktyce. Zdaniem MIB w dużym stopniu ułatwi to proces legislacyjny, w tym opiniowanie przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz organy pomocnicze Rady Ministrów.
Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2017/2018
Resort zapowiada, że w najbliższym czasie projekt zostanie uzupełniony o ustawę - Przepisy wprowadzające Kodeks urbanistyczno-budowlany oraz o tabele zawierające odniesienie się do uwag zgłoszonych w toku konsultacji publicznych.
Jako uzupełnienie Kodeksu kontynuowane są również prace legislacyjne nad zmianami stanowiącymi element kompleksowej reformy. Chodzi m.in. o ustawę o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego, o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach oraz ustawę upraszczającą proces inwestycyjno-budowlany.
Ich wdrożenie jest przewidziane jeszcze przed wejściem w życie Kodeksu.
REKLAMA
REKLAMA