REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak mieszkają Polacy?

REKLAMA

Nawet starym bloku z wielkiej płyty można urządzić ładnie i przytulne mieszkanie. Coraz więcej polaków korzysta z usług projektantów wnętrz, dbając o funkcjonalność i wygodę mieszkania. Coraz więcej osób wybiera też naturalne materiały. Nie da się ukryć, że w całym procesie urządzania mieszkań, istotna jest i cena.

REKLAMA

Fot. Bondex

Coraz częściej obserwujemy zmianę w podejściu Polaków do tego, jak ma wyglądać ich mieszkanie. Pierwszą zmianą jest dążenie do otwarcia przestrzeni we wnętrzach. Chodzi o to, by zamiast większej liczby małych pomieszczeń mieć jedną dużą wspólną przestrzeń życiową. To widać nie tylko przy projektowaniu nowych mieszkań czy domów, ale i remontach. Drugim ważnym trendem jest większa odwaga klientów i projektantów w stosowaniu nietypowych materiałów i rozwiązań. Chodzi m.in. o beton architektoniczny, biokominki, czy „zielone ściany”, czyli tzw. wertykalne ogrody.

Zobacz : Mieszkania, których szukają Warszawiacy

Według Jakuba Szeląga, architekta z Urzadzamypodklucz.pl, zmiany dotyczą całego rynku, ale najwyraźniej widać je w segmencie mieszkań popularnych. Zasadnicza zmiana zachodzi w głowach kupujących mieszkanie. – Przeciętny klient coraz częściej chce mieć dobrze zaprojektowane wnętrze, które będzie funkcjonalne oraz spójne w stylu. Ogromny wpływ na takie podejście inwestorów mają dostępność oraz ceny ciekawych i nietypowych materiałów i rozwiązań – mówi Jakub Szeląg.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Otwarta kuchnia

Z wymienioną we wstępie zmianą dotyczącą otwierania przestrzeni wiąże się też zmiana podejścia do kuchni, która coraz częściej jest otwarta – to wymaga porządku i dobrej wentylacji, ale przynosi korzyść w postaci optycznie większego mieszkania i szerszych możliwości aranżacji przestrzeni. Na popularności zyskują coraz bardziej niestandardowe rozwiązania, np. bary czy wyspy. – O wyspę pyta bardzo wielu klientów, ale nie wszędzie da się ją zrobić. Wszystko zależy od metrażu oraz kształtu pomieszczenia. Wiadomo, że takie rozwiązanie wymaga nieco więcej przestrzeni niż aneks, który jest usytuowany przy ścianie – wyjaśnia ekspert Urzadzamypodklucz.pl.

Zobacz : Polnord: Świąteczne promocje przy zakupie mieszkań

REKLAMA

W otwartej kuchni większą uwagę przywiązujemy do detali i jakości materiałów, bo przecież taka kuchnia jest widoczna z reprezentacyjnego salonu, a czasami nawet z wejścia. Stąd rośnie popularność materiałów naturalnych, należy jednak zwrócić uwagę na to, że nie są to rozwiązania tanie, więc ostateczna decyzja często zależy od zasobności portfela właściciela mieszkania. Stąd często pojawiają się blaty laminowane o strukturze drewna lub kamienia.

Zmiany zachodzą jednak nie tylko w kuchni, ale i w łazience. Dziś stawia się przede wszystkim na wygodę i funkcjonalność. Pozwala na to np. wanna z parawanem, z której można korzystać jak z prysznica. To kompromis dla osób, które nie mają tyle miejsca, by móc sobie pozwolić na posiadanie wanny i prysznica jednocześnie. Jeśli chodzi o prysznice, to rośnie popularność kabin bez brodzika z odpływem liniowym w podłodze. To pozwala na budowę prysznica w niestandardowym kształcie i unikalną aranżację łazienki. Spory nacisk stawia się obecnie na funkcjonalność, pożądane jest dużo szafek i półek do przetrzymywania rzeczy.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

REKLAMA

W pokojach, poza wspomnianym już upodobaniem do przestrzeni, dostrzegalne jest inne podejście do kolorów. – Coraz rzadziej wybierane są intensywne kolory ścian lub innych dużych powierzchni. Zaczynają dominować biel i szarość – zwraca uwagę Jakub Szeląg z Urzadzamypodklucz.pl. Nie znaczy to jednak, że jako społeczeństwo stajemy się szarzy, nijacy i tacy sami. Wręcz przeciwnie. – Takie rozwiązanie pozwala na zdecydowanie więcej fantazji przy doborze dodatków, zarówno pod względem formy jak i koloru. Do szaro-białych ścian pasuje prawie wszystko – dodaje Szeląg.

Wśród niestandardowych elementów coraz częściej pojawia się goła betonowa ściana. Istnieje wiele możliwości kładzenia go i nadawania mu faktury, co przyciąga uwagę i czyni wnętrze nietypowym. Zachowując przy tym szarość wspomnianą wcześniej. Do betonu idealnie pasuje naturalne drewno, które ociepla i scala przestrzeń w spójną całość.

Innym sposobem na urozmaicenie pomieszczenia jest podwieszany sufit. Stosowany często w aneksie kuchennym i (lub) jadalni pozwala na przygotowanie niestandardowego oświetlenia, pomaga też ukryć np. przewody wentylacyjne.

Marcin Krasoń, Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

Wynajem mieszkań w Polsce. Polacy chcą czy muszą?

Dlaczego Polacy wynajmują mieszkania? Czy tak jest im wygodniej czy nie mają innego wyjścia? Czy wkrótce Polska upodobni się do krajów zachodnioeuropejskich, w których znacznie wyższy jest odsetek najemców? Portal GetHome.pl przeprowadził ankietę. 

W jakich miastach masz największą szansę na kupno własnego mieszkania?

Jak wygląda dostępność mieszkaniowa w wojewódzkich miastach w Polsce? Gdzie najłatwiej o własne M? RynekPierwotny.pl przeanalizował sytuację w wybranych miastach. Jakie wyniki? Gdzie jest największa szansa na kupno własnego mieszkania? 

Najem okazjonalny – czy i kto powinien się go obawiać?

Przełom sierpnia i września to okres, w którym najwięcej osób najmuje mieszkania. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili zbadać, jak chętnie ich właściciele korzystają z formuły najmu okazjonalnego, który w założeniu ma zapewnić im bezpieczeństwo. I co to oznacza dla najemców? 

REKLAMA

Polska wyróżnia się w Europie wzrostem liczby transakcji mieszkaniowych

Jak plasuje się Polska w Europie pod względem liczby transakcji mieszkaniowych? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl analizują sytuację. 

Więcej mieszkań, na dodatek tańszych, deweloperzy oceniają skutki rządowego projektu uwolnienia gruntów rolnych w miastach

Według szacunków ekspertów w Polsce może brakować nawet 2 mln mieszkań! Rząd rozważa zmianę przepisów dotyczących gruntów rolnych w miastach jako rozwiązanie tego problemu. Duża oferta działek pod zabudowę mieszkaniową, których teraz jest deficyt, to fundament pod szybszą budowę nie drożejących tak szybko nowych mieszkań.

Zastój w sprzedaży na rynku wtórnym, czy po wakacjach ceny spadną i o ile tańsze mogą być mieszkania

Mniej ofert, mniej przyznanych kredytów i mniej sfinalizowanych transakcji – ostatnie tygodnie przynoszą zastój na rynku nieruchomości, zwłaszcza na rynku wtórnym. To zwykle prowadzi do korekty cenowej. Jakie są szanse, że mieszkania wkrótce potanieją?

W końcu można kupić taniej nowe mieszkanie niż na początku roku? Na pewno w Krakowie, a jak jest w innych dużych miastach

Lipiec był w Warszawie czwartym w tym roku miesiącem, w którym nie zmieniła się średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich. O cenowej stabilizacji można też mówić w Poznaniu i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

REKLAMA

Wybór najemcy mieszkania na castingu. Czy to zgodne z prawem? Na czym polegać może dyskryminacja przy wynajmie?

Dziś, w II połowie 2024 roku rynek najmu nieco ochłonął. Jednak nadal można się spotkać z "castingami" na najemcę w przypadku szczególnie atrakcyjnych mieszkań, czy lokalizacji. W ten sposób wynajmujący mieszkania starają się znaleźć najemcę najmniej potencjalnie "kłopotliwego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) w przyszłości. W Polsce casting na najemcę jest - co do zasady - zgodny z prawem ale pod warunkiem, że dyskryminuje się w ten sposób określonych grup lokatorów (np. ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie).

Dopłaty do wymiany okien. Ile można dostać?

Dopłaty do wymiany okien. Ile można dostać? Jak skorzystać z dopłaty do wymiany okien? Kto może skorzystać z tego dofinansowania? Kiedy złożyć wniosek? Chodzi o dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze".

REKLAMA