Polacy nadal chętnie inwestują w nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
Jak wynika z przeprowadzonych badań na rynku nieruchomości – Polacy są dość tradycyjni jeśli chodzi o inwestowanie swoich pieniędzy. Duża część czynnych przedsiębiorców nie decyduje się na jakiekolwiek inwestycje poza terenem naszego kraju. W dużej mierze jest to warunkowane tym, że inwestorzy obawiają się zbyt dużego ryzyka do perspektywicznej stopy zwrotu. Większość inwestorów decyduje się zatem pozostać na rynku lokalnym a co za tym idzie na znanym terenie inwestycyjnym. Rynkiem, który jest bardzo często wybierany przez inwestorów jest rynek nieruchomości. Wg inwestorów takie inwestycje przyniosą największe zyski. Podobną opinię wyrażają specjaliści z zakresu ekonomii, gospodarki i nawet finansów. Wg nich najpewniejszym rozwiązaniem inwestycyjnym są nieruchomości, a konkretniej rynek niezabudowanych gruntów rolnych. Grunty w Polsce cały czas zyskują na wartości, a ich tendencja wzrostowa utrzymuje się mimo inflacji, czy wahań rynkowych. Kryzys na rynku nieruchomości nie dotyka gruntów rolnych.
zobacz: Kredyty we franku w 2015 r. – czy będą tańsze?
Najczęściej popełniane błędy
REKLAMA
Wg specjalistów z rynku nieruchomości najczęściej popełnianym błędem podczas wyboru inwestycji jest kierowanie się aktualnymi wydarzeniami na rynku (np. pojawieniem się nowej ciekawej inwestycji, która z biegiem czasu może okazać się trafnym wyborem). Tylko wybór w oparciu o szersze perspektywy czasowe pozwoli na osiągnięcie oczekiwanych celów inwestycyjnych.
Przez zakupem warto sprawdzić:
- jakie aktywa przynosiły do tej pory największą stopę zwrotu (nieruchomości, czy może ziemie rolne),
- czy ta tendencja ma szansę utrzymać się dłuższy okres czasu
Kiedy ceny ziem rolnych rosną - towarzyszy temu rosnący popyt przy mocno ograniczonej podaży gruntów. A to dlatego, że nie można ich sobie od tak - doprodukować, i choć są to dobra ograniczone, to bardzo zyskowne. Kryzys finansowy, a także wynikająca z niego destabilizacja gospodarcza nie mają żadnego wpływu na sytuację gruntów.
Ponadto w maju 2016 r. zniesione będą ograniczenia w nabywaniu gruntów rolnych w Polsce przez obywateli i przedsiębiorców z Unii Europejskiej. Wg Roberta Tomaszewskiego z portalu www.grunttozysk.pl, będzie można liczyć na wzrost cen gruntów, a także ich masowy wykupu przez zagranicznych inwestorów. Powód jest bardzo prosty: Ziemia w Polsce są relatywnie tanie w porównaniu do cen gruntów w pozostałych państwach Unii Europejskiej. Grunty zagraniczne są droższe o 134%, a warto przy tej okazji nadmienić o świetnej i zdecydowanie przewyższającej inne państwa jakości naszych rodzimych ziem.__
zobacz: Rynek nieruchomości: Deweloperzy rozpoczynają coraz więcej inwestycji
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.