REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Fundusz Mieszkań na Wynajem" - nowe mieszkania

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Jak działa "Fundusz Mieszkań pod Wynajem"?. W przeciągu najbliższych kilku lat Fundusz Mieszkań na Wynajem zamierza zakupić ok. 20 tys. mieszkań. Nieruchomości będą znajdować się w takich miejscach jak: Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa oraz Wrocław. Wynajmując mieszkanie od Funduszu najemcy będą mogą liczyć na stabilizację, bezpieczeństwo oraz wysoki standard oferowanych umów.

REKLAMA

REKLAMA

20 tys. mieszkań za łączną kwotę 5 mld zł zamierza w najbliższych latach zakupić Fundusz Mieszkań na Wynajem. Nieruchomości będą zlokalizowane w sześciu miastach: Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie oraz Wrocławiu i wprowadzone na rynek w stanie „pod klucz”. To oznacza, że najemcy otrzymają mieszkania wyposażone w podłogi, sufity, ściany, drzwi wewnętrzne oraz oświetlenie, a także wyposażoną kuchnię i łazienkę. Wynajmując lokal od Funduszu najemcy mogą liczyć na stabilizację, bezpieczeństwo i wysoki standard oferowanych umów. Nieruchomości te mają też cechować się wysokim poziomem usług wsparcia dla najemców oraz atrakcyjnymi cenami.

Program został tak zaprojektowany, że im najemca decyduje się na dłuższą umowę, tym mniej będzie płacił. Wyznaczono trzy przedziały czasowe: 6-23 mies., 24-47 mies. oraz 48 mies. i więcej. Przykładowo osoba podpisująca umowę na rok zapłaci ok. 14 proc. więcej niż ktoś, kto zdecyduje się na 3-letnią umowę. Ten z kolei poniesie każdego miesiąca koszty wyższe o ok. 4 proc. niż w sytuacji gdyby zdecydował się na najdłuższy okres.

Zobacz także: Kredyty we franku w 2015 r. – czy będą tańsze?

Dodatkowe koszty poza czynszem

REKLAMA

Oprócz stałej comiesięcznej opłaty (będzie ona raz na rok waloryzowana o wskaźnik wzrostu przeciętnego wynagrodzenia) potencjalni najemcy muszą być świadomi, że każdego miesiąca będą jeszcze ponosić tzw. koszty eksploatacyjne zależne od udziału w nieruchomości wspólnej, które dotyczą nieruchomości jako całości. Chodzi tu o oświetlenie czy ogrzewanie klatek, odśnieżanie, sprzątanie itd. W zaoferowanych w Poznaniu mieszkaniach jest to 3,434 zł za mkw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do tego doliczyć należy jeszcze opłaty licznikowe zależne od zużycia mediów w konkretnym mieszkaniu oraz ewentualne koszty z tytułu posiadania łącza internetowego, telewizji i innych usług, na które umowę będzie podpisał bezpośrednio najemca. Opłaty eksploatacyjne (za nieruchomość wspólną) i licznikowe będą płatne jako miesięczna zaliczka i rozliczane raz do roku na podstawie faktycznego zużycia. Tak jak na komercyjnym rynku, najemcy muszą pogodzić się z kaucją. Została ona ustalona na poziomie sumy miesięcznego czynszu i opłaty eksploatacyjnej.

Zabezpieczeniem interesów funduszu ma być podpisanie umowy na zasadzie najmu okazjonalnego, a także akt dobrowolnego poddania się egzekucji, co do płatności wymaganych zgodnie z umową. Warto dodać, że koszt notariusza związany z podpisaniem umowy najmu okazjonalnego ponosi wynajmujący, klient musi tylko wyrazić zgodę na złożenie podpisu przed wskazanym notariuszem.

Jak działa "Fundusz Mieszkań na Wynajem"

1)         Oferta jest przeznaczona tylko dla osób fizycznych

2)         Nie można aplikować o podpisanie umowy najmu na kilka mieszkań, pod uwagę wzięte zostanie tylko pierwsze zgłoszenie.

3)         Najemcą może zostać osoba, która spełnia kryteria finansowe wyznaczone przez fundusz. Nie trzeba jednak być osobą aktywną zawodowo.

4)         W przypadku gdy do umowy przystąpi więcej niż jedna osoba, ich wiarygodność finansowa będzie analizowana łącznie.

5)         Najem będzie realizowany na zasadzie najmu okazjonalnego.

6)         Przewidywany okres umowy to od 6 do 120 miesięcy (na czas określony, bez możliwości wcześniejszego rozwiązania lub wypowiedzenia, za wyjątkiem przypadków wskazanych w umowie najmu).

7)         Najemca może złożyć wniosek o skrócenie umowy, o ile wskaże kogoś innego, kto przejmie umowę/mieszkanie.

Fundusz zamierza prześwietlać potencjalnych klientów. W tym celu będzie od nich żądać od nich umowy o pracę lub zaświadczenia o zarobkach, wyciągu z konta za ostatnie trzy miesiące i kilku innych dokumentów. Z programu nie są wykluczone osoby nie pracujące. W przypadku studentów można zaprezentować zaświadczenie o przyznanym stypendium, a u emerytów i rencistów może być to decyzja ZUS.

Na razie nie wiadomo, kiedy w programie pojawią się nieruchomości w kolejnych miastach. Wiemy jedynie, że BGK Nieruchomości S.A. analizuje 34 inne projekty (łącznie 3,4 tys. mieszkań) i zamierza udostępnić je najemcom w latach 2015-2017.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Marcin Krasoń, Home Broker

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA