REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Fundusz Mieszkań na Wynajem" - nowe mieszkania

REKLAMA

Jak działa "Fundusz Mieszkań pod Wynajem"?. W przeciągu najbliższych kilku lat Fundusz Mieszkań na Wynajem zamierza zakupić ok. 20 tys. mieszkań. Nieruchomości będą znajdować się w takich miejscach jak: Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa oraz Wrocław. Wynajmując mieszkanie od Funduszu najemcy będą mogą liczyć na stabilizację, bezpieczeństwo oraz wysoki standard oferowanych umów.

REKLAMA

REKLAMA

20 tys. mieszkań za łączną kwotę 5 mld zł zamierza w najbliższych latach zakupić Fundusz Mieszkań na Wynajem. Nieruchomości będą zlokalizowane w sześciu miastach: Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie oraz Wrocławiu i wprowadzone na rynek w stanie „pod klucz”. To oznacza, że najemcy otrzymają mieszkania wyposażone w podłogi, sufity, ściany, drzwi wewnętrzne oraz oświetlenie, a także wyposażoną kuchnię i łazienkę. Wynajmując lokal od Funduszu najemcy mogą liczyć na stabilizację, bezpieczeństwo i wysoki standard oferowanych umów. Nieruchomości te mają też cechować się wysokim poziomem usług wsparcia dla najemców oraz atrakcyjnymi cenami.

Program został tak zaprojektowany, że im najemca decyduje się na dłuższą umowę, tym mniej będzie płacił. Wyznaczono trzy przedziały czasowe: 6-23 mies., 24-47 mies. oraz 48 mies. i więcej. Przykładowo osoba podpisująca umowę na rok zapłaci ok. 14 proc. więcej niż ktoś, kto zdecyduje się na 3-letnią umowę. Ten z kolei poniesie każdego miesiąca koszty wyższe o ok. 4 proc. niż w sytuacji gdyby zdecydował się na najdłuższy okres.

Zobacz także: Kredyty we franku w 2015 r. – czy będą tańsze?

Dodatkowe koszty poza czynszem

REKLAMA

Oprócz stałej comiesięcznej opłaty (będzie ona raz na rok waloryzowana o wskaźnik wzrostu przeciętnego wynagrodzenia) potencjalni najemcy muszą być świadomi, że każdego miesiąca będą jeszcze ponosić tzw. koszty eksploatacyjne zależne od udziału w nieruchomości wspólnej, które dotyczą nieruchomości jako całości. Chodzi tu o oświetlenie czy ogrzewanie klatek, odśnieżanie, sprzątanie itd. W zaoferowanych w Poznaniu mieszkaniach jest to 3,434 zł za mkw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do tego doliczyć należy jeszcze opłaty licznikowe zależne od zużycia mediów w konkretnym mieszkaniu oraz ewentualne koszty z tytułu posiadania łącza internetowego, telewizji i innych usług, na które umowę będzie podpisał bezpośrednio najemca. Opłaty eksploatacyjne (za nieruchomość wspólną) i licznikowe będą płatne jako miesięczna zaliczka i rozliczane raz do roku na podstawie faktycznego zużycia. Tak jak na komercyjnym rynku, najemcy muszą pogodzić się z kaucją. Została ona ustalona na poziomie sumy miesięcznego czynszu i opłaty eksploatacyjnej.

Zabezpieczeniem interesów funduszu ma być podpisanie umowy na zasadzie najmu okazjonalnego, a także akt dobrowolnego poddania się egzekucji, co do płatności wymaganych zgodnie z umową. Warto dodać, że koszt notariusza związany z podpisaniem umowy najmu okazjonalnego ponosi wynajmujący, klient musi tylko wyrazić zgodę na złożenie podpisu przed wskazanym notariuszem.

Jak działa "Fundusz Mieszkań na Wynajem"

1)         Oferta jest przeznaczona tylko dla osób fizycznych

2)         Nie można aplikować o podpisanie umowy najmu na kilka mieszkań, pod uwagę wzięte zostanie tylko pierwsze zgłoszenie.

3)         Najemcą może zostać osoba, która spełnia kryteria finansowe wyznaczone przez fundusz. Nie trzeba jednak być osobą aktywną zawodowo.

4)         W przypadku gdy do umowy przystąpi więcej niż jedna osoba, ich wiarygodność finansowa będzie analizowana łącznie.

5)         Najem będzie realizowany na zasadzie najmu okazjonalnego.

6)         Przewidywany okres umowy to od 6 do 120 miesięcy (na czas określony, bez możliwości wcześniejszego rozwiązania lub wypowiedzenia, za wyjątkiem przypadków wskazanych w umowie najmu).

7)         Najemca może złożyć wniosek o skrócenie umowy, o ile wskaże kogoś innego, kto przejmie umowę/mieszkanie.

Fundusz zamierza prześwietlać potencjalnych klientów. W tym celu będzie od nich żądać od nich umowy o pracę lub zaświadczenia o zarobkach, wyciągu z konta za ostatnie trzy miesiące i kilku innych dokumentów. Z programu nie są wykluczone osoby nie pracujące. W przypadku studentów można zaprezentować zaświadczenie o przyznanym stypendium, a u emerytów i rencistów może być to decyzja ZUS.

Na razie nie wiadomo, kiedy w programie pojawią się nieruchomości w kolejnych miastach. Wiemy jedynie, że BGK Nieruchomości S.A. analizuje 34 inne projekty (łącznie 3,4 tys. mieszkań) i zamierza udostępnić je najemcom w latach 2015-2017.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Marcin Krasoń, Home Broker

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA