REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rynek nieruchomości: koniec kryzysu?

Bernard Waszczyk Open Finance
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W lipcu na rynku nieruchomości odnotowano wzrost ilości rozpoczynanych nowych inwestycji. Jednak wzrost nowych inwestycji odnotowano tylko na rynku deweloperskim, inwestorzy prywatni budują mniej. Czy to może oznaczać koniec kryzysu?

Po raz pierwszy od kwietnia ubiegłego roku miesięczna dynamika zmiany liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w ostatnich 12 miesiącach, była dodatnia – wynika z wstępnych danych dotyczących budownictwa mieszkaniowego, opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. W okresie od początku sierpnia ub.r. do lipca 2013 łączne rozpoczęto bowiem budowę 121,7 tys. jednostek mieszkalnych, o 1,35 proc. więcej niż w analogicznym okresie miesiąc wcześniej. Ujemną dynamikę odnotowaliśmy w przypadku inwestorów indywidualnych, gdzie wyniosła minus 0,2 proc. W segmencie deweloperskim osiągnęła ona wartość ponad 3,3 proc. i na plusie jest po raz pierwszy od maja ub.r.

REKLAMA

Mieszkania, których budowę rozpoczynano w kolejnych rocznych okresach

Źródło: GUS, obliczenia Open Finance.

Zobacz także: Dziura w ziemi: spada zainteresowanie takimi inwestycjami?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany dotychczasowego trendu nie widać natomiast w przypadku liczby wydanych pozwoleń na budowę domów i mieszkań. W okresie ostatniego roku ich liczba ogółem wyniosła ponad 142,2 tys., czyli o 21,9 proc. mniej niż w takim samym okresie zakończonym przed rokiem i o 1,9 proc. mniej niż miesiąc temu. Deweloperzy w skali roku wystarali się o pozwolenia na budowę ponad 58,2 tys. mieszkań. To o 31,4 proc. mniej niż przed rokiem i 2,5 proc. gorzej niż miesiąc temu.

Mieszkania, na realizację których wydawano pozwolenia w kolejnych rocznych okresach

Źródło: GUS, obliczenia Open Finance.

W porównaniu z czerwcem, w lipcu nieznacznie wzrosła całkowita liczba mieszkań oddanych do użytkowania w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wyniosła ona prawie 153,9 tys. i w skali roku wzrosła o 5,6 proc. Miesięczna dynamika wyniosła blisko 0,5 proc.

Zobacz także: Kupować mieszkanie czy czekać?

Sami deweloperzy oddali do użytkowania niespełna 62,2 tys. lokali, o 6,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem i o 0,6 proc. więcej niż wynikało to z danych prezentowanych przez GUS zgodnie ze stanem na koniec czerwca bieżącego roku.

Mieszkania oddawane do użytkowania w kolejnych rocznych okresach

Źródło: GUS, obliczenia Open Finance.

Zobacz także: Rynek nieruchomości 2013 – raport za lipiec

Komentarz i prognoza

Ostatnie miesiące przyniosły stabilizację pod względem liczby oddawanych do użytkowania mieszkań w skali roku. W nadchodzących miesiącach najprawdopodobniej będziemy obserwować jej stopniowy spadek. Mały przełom nastąpił natomiast pod względem liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. Wskazuje to być może na to, że poprawa koniunktury na rynku mieszkaniowym, widoczna od początku bieżącego roku, a przejawiająca się wzrostem średnich cen transakcyjnych (liczony przez Open Finance i Home Broker indeks średnich cen transakcyjnych wzrósł od początku roku o 12,3 proc.), inspiruje deweloperów do rozpoczynania kolejnych inwestycji, tak, by – zważywszy na czas ich realizacji – nie przespać ewentualnie nadciągającego cyklicznego ożywienia na rynku mieszkaniowym. Nie potwierdza tego na razie liczba wydawanych pozwoleń na budowę, która cały czas spada.

Zobacz także: Czy opłaca się inwestować w nieruchomości?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA