REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1000 zł co miesiąc odkładane na Koncie Mieszkaniowym. Ile można zyskać? Czy lepsze są obligacje?

1000 zł co miesiąc odkładane na Koncie Mieszkaniowym. Ile można zyskać? Czy lepsze są obligacje?
1000 zł co miesiąc odkładane na Koncie Mieszkaniowym. Ile można zyskać? Czy lepsze są obligacje?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Korzyści z oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym pokazuje na przykładzie i porównuje z oszczędzaniem w obligacje skarbowe indeksowane inflacją, dr Piotr Zegadło, finansista z Akademii Leona Koźmińskiego.

1000 zł co miesiąc odkładane na Koncie Mieszkaniowym przez 4 lata

Analizę korzyści finansowych płynących z korzystania z Konta Mieszkaniowego warto omówić na bazie konkretnego przykładu. Jako punkt odniesienia wybierzmy sytuację, w której dana osoba planuje zakup mieszkania po 4 latach oszczędzania i jest w stanie miesięcznie odkładać 1000 zł. Załóżmy, że w całym tym okresie, oprocentowanie standardowego rachunku wyniesie 1,60% rocznie, a Konta Mieszkaniowego - 1,20% rocznie (czyli 75% wielkości oprocentowania standardowego). Przyjmijmy też, że wskaźnik służący do wyliczania premii mieszkaniowej (wskaźnik inflacji lub wzrostu ceny metra kwadratowego budynku mieszkalnego) wyniesie 5% rocznie.

Jeśli posiadacz Konta Mieszkaniowego będzie odkładał 1000 zł miesięcznie przez 4 lata, zgromadzi na koniec okresu oszczędzania ok. 49200 zł. Tymczasem właściciel standardowego rachunku odłoży ok. 49300 zł, czyli praktycznie tyle samo. Natomiast ten pierwszy otrzyma jeszcze premię mieszkaniową, wynoszacą ok. 4850 zł, co w sumie zwiększy kwotę jego oszczędności do ok. 54050 zł. Tak naprawdę więc wartość korzyści finansowych płynących z Konta Mieszkaniowego zależy od wysokości premii. Będzie ona tym większa, im większa będzie skala utrata siły nabywczej oszczędności. Dzięki temu Konto Mieszkaniowe faktycznie pomoże zachować realną wartość zgromadzonych środków.

REKLAMA

4-letnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją

Innym produktem oszczędnościowym, którego oprocentowanie jest oparte o wskaźnik inflacji, są obligacje skarbowe indeksowane inflacją. Mogą one stanowić interesującą alternatywę dla Konta Mieszkaniowego. Dla przykładu 4-letniego okresu oszczędzania, adekwatne będą dostępne aktualnie 4-letnie obligacje o symbolu COI. Zakładając zgodnie z obecną specyfikacją, że w pierwszym roku oszczędzania przyniosą one 7%, a w każdym kolejnym roku 5% (wskaźnik inflacji) + 1% marży, całkowita zaoszczędzona kwota sięgnie ok. 52700 zł. Wartość ta uwzględnia już podatek oraz opłatę za wycofanie obligacji przed upływem terminu zapadalności (7 zł za każde wycofane 1000 zł). To wprawdzie nieco mniej niż środki zgromadzone na Koncie Mieszkaniowym, ale takie rozwiązanie charakteryzuje dużo większa elastyczność. Nie ma minimalnej i maksymalnej kwoty miesięcznych oszczędności, można zrobić dowolnie długą przerwę w oszczędzaniu, a także wycofać część lub całość środków przed terminem zapadalności. Zarządzanie obligacjami wymaga jednak nieco więcej wysiłku i jest ofertą dla bardziej świadomych klientów.

dr Piotr Zegadło, finansista z Akademii Leona Koźmińskiego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości?

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA