REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konto Mieszkaniowe – opłacalność, korzyści dla oszczędzających

Konto Mieszkaniowe – opłacalność, korzyści dla oszczędzających
Konto Mieszkaniowe – opłacalność, korzyści dla oszczędzających
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Konto Mieszkaniowe jest częścią programu Pierwsze Mieszkanie, której media poświęcają wyraźnie mniej uwagi niż Bezpiecznemu Kredytowi 2%. Beneficjentów Konta Mieszkaniowego, odkładających na zakup nieruchomości w przyszłości, potencjalnie może być bardzo wielu. Warunek? Zdolność do odkładania w perspektywie 3-10 lat co miesiąc kwoty pomiędzy 500 a 2000 zł. Raz do roku można wpłatę pominąć bez utraty korzyści płynących z programu.

Co mogą zyskać oszczędzający na Koncie Mieszkaniowym?

Główną zachętę do oszczędzania na wkład własny stanowi premia mieszkaniowa, czyli powiększenie zgromadzonych w ciągu roku oszczędności o średnioroczny wskaźnik inflacji lub wskaźnik średniego wzrostu ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. W każdym roku użyty ma być wyższy z tych dwóch wskaźników. Wartość premii nie może przekroczyć 15%, ale też nie może okazać się niższa od 1%. Dodatkowo oszczędzający zarobi na oprocentowaniu konta, a od przychodów odsetkowych nie zapłaci tzw. podatku Belki (19%).

Główną zaletą programu jest zachęcenie Polaków do regularnego odkładania pieniędzy na wkład własny, bo obecnie nasze oszczędności to w znacznej części depozyty bieżące i gotówka. Do tego stopa oszczędności gospodarstw domowych w Polsce pozostaje niska, zarówno nominalnie, jak i na tle innych krajów Unii Europejskiej. Konto Mieszkaniowe może okazać się długookresowo produktem bardziej przystępnym i opłacalnym dla przeciętnego obywatela niż np. obligacje skarbowe indeksowane inflacją, a jednocześnie mniej ryzykownym niż fundusze inwestycyjne.

REKLAMA

Konto Mieszkaniowe - wpływ na rynek nieruchomości

Skutków programu jednak nie odczujemy tu i teraz - będą one rozłożone w czasie, a środki uczestników programu trafią na rynek mieszkaniowy najwcześniej za 3 lata. Jego wpływ na rynek okaże się raczej bardziej subtelny od efektów Bezpiecznego Kredytu 2%, który przez skokowe zwiększenie zdolności kredytowej może mieć skutek uboczny w postaci presji na wzrost cen mieszkań wycenianych na mniej niż 800 tys. zł. Pytaniem otwartym pozostaje, jak wielu Polaków zechce i będzie w stanie odkładać co miesiąc przez lata przynajmniej 500 zł i jak to wpłynie na popyt konsumpcyjny.

Konto Mieszkaniowe to nie Książeczka Mieszkaniowa

Pojawiają się tu i ówdzie skojarzenia Konta Mieszkaniowego z niesławnymi Książeczkami Mieszkaniowymi. To zupełnie inny produkt, który w swojej istocie jest zaprojektowany, by zapobiegać utracie realnej wartości przez odkładane środki. Oczywiście, przy skrajnym scenariuszu inflacji długotrwale wyższej niż 15%, czy wręcz hiperinflacji w Polsce, Konto Mieszkaniowe nie pozwoliłoby na zachowanie siły nabywczej oszczędności. Niemniej jednak jest to sytuacja bardzo mało prawdopodobna.

Dr Piotr Zegadło, finansista z Akademii Leona Koźmińskiego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA