REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ugody frankowe – duże zainteresowanie polubownym rozwiązaniem sporów

PAP
Ugody frankowe - zawarto 5,7 tys. ugód, a ok. 800 mediacji zakończyło się bez zawarcia porozumienia
Ugody frankowe - zawarto 5,7 tys. ugód, a ok. 800 mediacji zakończyło się bez zawarcia porozumienia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do Komisji Nadzoru Finansowego na koniec 2021 roku wpłynęło łącznie blisko 16 tys. umów o mediację ugód między bankami i klientami w sprawie kredytów frankowych. Ile ugód zostało do tej pory zawartych?

Ugody frankowe – ile osób skorzystało?

Do uruchomionego przez Urząd specjalnie na potrzeby mediacji w sprawach kredytów CHF Systemu Obsługi Sądu Polubownego (SOSP) do końca 2021 roku wpłynęły 15.704 umowy o mediację, natomiast poza SOSP wpłynęły 352 wnioski o mediację - spośród tych spraw w 264 przypadkach zawarto umowę o mediację.

REKLAMA

REKLAMA

- Wpływ ponad 15.000 spraw w ciągu 3 miesięcy potwierdza duże zainteresowanie polubownymi formami rozwiązywania tego typu sporów. Należy podkreślić, że Przewodniczący KNF w swojej propozycji wskazał bankom być może jedną z możliwych ścieżek zamknięcia ryzyka prawnego i rozwiązania tego problemu poprzez zaproponowanie klientom odpowiednio atrakcyjnych ugód - PAP Biznes Jacek Barszczewski, rzecznik UKNF

Rzecznik podkreślił, że jest to dobrowolna i indywidualna decyzja każdego z banków, czy dany bank wdroży tę opcję, czy za właściwszą uzna strategię spraw sądowych, czy też wdroży jeszcze inne rozwiązanie polegające na zaoferowaniu ugód według innej koncepcji.

Poinformował, że do tej pory zawarto 5,7 tys. ugód, z czego w SOSP 2.407 spraw zakończyło się zawarciem ugody i dokument podpisanej ugody wpłynął do Sądu Polubownego, a dodatkowo w 3.334 sprawach bank poinformował o zawarciu ugody, ale nie przekazał jeszcze dokumentu ugody do Sądu Polubownego. Poza SOSP zawarto 74 ugody, które przekazano do Sądu Polubownego.

Barszczewski podał, że łącznie około 800 mediacji zakończyło się bez zawarcia ugody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rzecznik zaznaczył, że proces mediacji jest bezkosztowy, a samo postępowanie mediacyjne trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.

- Czas ten jest uzależniony od różnych czynników wpływających na przebieg mediacji - dostępności uczestników mediacji, obłożenia mediatora, liczby niezbędnych spotkań mediacyjnych, stanowisk stron, czy czasu przygotowywania dokumentacji przez bank  - powiedział Barszczewski.

Ugody frankowe – zalecania KNF

Pod koniec 2020 roku przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski zaproponował bankom, by przedstawiły klientom atrakcyjne dla nich warunki ugód. Nadzorca chciał, by banki wychodziły z propozycjami pozasądowych ugód, które byłyby dla klientów banków realną alternatywą do ścieżki sądowej.

REKLAMA

Według wcześniejszych informacji część banków zdecydowała się na uruchomienie programów ugód z frankowiczami, w tym dwa banki - PKO BP oraz ING Bank Śląski - zrobiły to w formule zaproponowanej przez Przewodniczącego KNF, która polega na konwersji kredytu w CHF na kredyt w PLN, tak jakby od początku kredyt był kredytem złotowym. W grudniu 2021 roku akcjonariusze BOŚ Banku zgodzili się na uruchomienie programu ugód w wariancie zaproponowanym przez Przewodniczącego KNF. Program wystartuje 31 stycznia 2022 r.

Do oferowania ugód kredytobiorcom i dokonywania konwersji na kredyty nominowane w złotym zachęca Ministerstwo Finansów, które w rozporządzeniu planuje czasowo obniżyć wagi ryzyka dla kredytów walutowych bankom zaangażowanych w programy ugód.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkanie w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu. Ceny, czynsze i koszty kredytu. Która opcja tańsza?

W artykule "Rzeczpospolitej" z wtorku dowiadujemy się, że wynajmowanie mieszkania może być tańsze niż spłacanie kredytu na jego zakup. Jak kształtują się ceny w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu?

Sporo kredytobiorców nie czyta umów przed podpisaniem

Czy Polacy czytają dokładnie umowy kredytowe przed podpisaniem? 43,1% twierdzi, że to robi, 19,7% robi to pobieżnie, 18,6% daje dokument do przeczytania znajomemu albo prawnikowi. Aż 17,3% podpisuje bez czytania. Czy to zaufanie do banków?

Net-billing inaczej liczony. Jakie zmiany dotyczą prosumentów od 1 lipca 2024 r.?

Od 1 lipca 2024 r. nowych prosumentów obejmują istotne zmiany w rozliczaniu energii elektrycznej. Od teraz rozliczani są w systemie net-billing po cenach ustalanych według godzinowej ceny giełdowej na rynku dnia następnego. Jak wskazuje ekspert Eaton, dla utrzymania rentowności inwestycji w panele fotowoltaiczne konieczne będzie zwiększanie poziomu autokonsumpcji energii.

Program "Kredyt mieszkaniowy #naStart" może ruszyć od początku 2025 roku. Kto skorzysta?

W rozmowie z money.pl, Krzysztof Paszyk, szef resortu rozwoju i technologii, poinformował, że program “Kredyt mieszkaniowy #naStart” jest gotowy do uruchomienia. Planowane jest, że program zostanie wdrożony od początku 2025 roku.

REKLAMA

Nowe mieszkanie 2024: teraz malutkie mieszkanie w dobrej lokalizacji, a normalne – tylko na przedmieściach

Ceny mieszkań osiągnęły poziomy niedostępne nawet nieźle sytuowanym Polakom. By dostosować się do poziomu zamożności klientów deweloperzy znów budują je coraz mniejsze. To jednak nie wystarcza, nawet za wysoki kredyt trzeba godzić się na lokum na peryferiach, by w ogóle mieszkać na swoim.

Kleszcz dermacentor marginatus już w Szwecji. Może przenosić niebezpieczne wirusy. Czy jest też w Polsce?

W Szwecji odkryto nowy, egzotyczny gatunek kleszcza o nazwie Dermacentor marginatus - poinformował 27 czerwca 2024 r. szwedzki Państwowy Instytut Weterynarii (SVA). Ten rodzaj pajęczaka naturalnie występuje na południu Europy, Iranie, Kazachstanie i na obszarach górskich Azji Środkowej.

Letnie promocje na mieszkania u deweloperów. Gdzie kupisz taniej?

Sezon letni kiedyś był czasem, gdy można było kupić mieszkanie w korzystniejszej cenie. Czy wciąż tak jest? Czy deweloperzy nadal oferują atrakcyjne rabaty w okresie wakacji? Gdzie i na jakie promocje można liczyć? 

Czy zmusimy sąsiada do wykoszenia działki?

Podczas przemierzania polskich wsi, a nawet miast można czasem zauważyć, że zadbane posesje sąsiadują z działkami, które są zarośnięte wysoką trawą, chwastami lub inwazyjnymi krzewami (np. tarniną). Taka sytuacja bywa niekomfortowa dla sąsiadów. Chodzi nie tylko o względy typowo estetyczne. Przykładem innych problemów jest chociażby szybkie rozsiewanie się chwastów po okolicy. W związku z powyższym, eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, czy istnieje jakaś prawna recepta na problemy związane z zarośniętą działką sąsiada.  Istniejące warianty wpływania na właściciela sąsiedniej działki nie dają niestety gwarancji powodzenia. Tym niemniej, warto je poznać. 

REKLAMA

Czy w ukończonych osiedlach są jeszcze jakieś mieszkania?

Czy inwestycje deweloperów sprzedają się na bieżąco, czy w ukończonych osiedlach można jeszcze znaleźć ciekawe mieszkania? Jaki mają metraż? W jakich są cenach? Gdzie są zlokalizowane?

Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

REKLAMA