REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wg danych GUS – deweloperzy budują coraz więcej

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy otrzymują coraz więcej pozwoleń na budowę w związku z czym rozpoczynają coraz więcej budów. Jest to dobry sygnał, który potwierdza zeszłoroczne symptomy ożywienia rynku – pisze Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

REKLAMA

Comiesięczna publikacja Głównego Urzędu Statystycznego, dotycząca tym razem wstępnych danych budownictwa mieszkaniowego w styczniu bieżącego roku, w swojej pierwszej tegorocznej odsłonie neguje w istotnym stopniu uzasadnione podejrzenia z kilku ostatnich miesięcy, dotyczące ograniczonej wiary deweloperów w nadchodzące ożywienie gospodarcze, a co za tym idzie rosnące wskaźniki popytu na rynku nieruchomości mieszkaniowych.  Jak się bowiem okazało, w pierwszym miesiącu nowego roku przedsiębiorcy budujący mieszkania na sprzedaż nareszcie poprawili własne parametry dotyczące najważniejszych czynników z punktu widzenia przewidywania rozwoju koniunktury przyszłych okresów.  

Niestety jedynym minusem ujawnionym w ostatnim raporcie GUS jest zasygnalizowany już we wcześniejszych publikacjach spadek mieszkań oddawanych przez deweloperów do użytku. Takich lokali było w styczniu zaledwie 4323, a więc prawie o jedną czwartą mniej niż rok temu i aż o 40 proc. mniej aniżeli w ostatnim miesiącu ubiegłego roku. Jest to efekt ograniczenia produkcji mieszkaniowej przed około dwoma laty. Jak z tego wynika zasób mieszkań gotowych na rynku pierwotnym najbliższych miesiącach powinien ulegać systematycznemu spadkowi przez co najmniej okres dwóch-trzech kwartałów.

Jednak tego rodzaju minusy neutralizuje w istotnym stopniu pojawienie się długo oczekiwanych pozytywnych  trendów, dotyczących zwłaszcza nowo uruchamianych inwestycji. W ostatnich miesiącach ulegały one bowiem widocznemu osłabieniu, niejako zaprzeczając powszechnie lansowanej tezie o wchodzeniu krajowej mieszkaniówki wraz z całą gospodarką w cykliczne ożywienie - pisze Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

W minionym miesiącu ruszyła budowa prawie 3,7 tys. mieszkań deweloperskich, a to oznacza, że było ich więcej o jedną piątą w porównaniu do poprzedniego miesiąca – grudnia 2013 roku, a także o blisko 15 proc. więcej r/r. Tego typu zwyżka może nie jest czymś nadzwyczajnym, jednak liczy się tu najbardziej sam fakt przełamania dość feralnej pod tym względem tendencji spadkowej z kilku poprzednich informacji GUS.  

Poza inwestycjami rozpoczętymi bardzo ważna z punktu widzenia perspektyw rozwojowych rynku pozostaje liczba pozwoleń na budowę nowych lokali. W tym przypadku mamy styczniową poprawę u deweloperów w stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku o ponad 32 procent, choć jednocześnie spadek w stosunku do grudnia 2013 roku o ponad jedną czwartą. Trzeba tu jednak uwzględnić fakt rekordowego w skali ubiegłego roku „wyskoku” deweloperskich pozwoleń w ostatnim miesiącu 2013 roku. W sumie jednak liczba pozwoleń pozostających do dyspozycji inwestorów budujących na sprzedaż wydaje się na dzień dzisiejszy wystarczająca i bezpieczna jak na obowiązujące obecnie warunki inwestycyjne wstępnego okresu ożywienia koniunktury.   

W sumie dla wszystkich grup inwestorów na krajowym rynku nieruchomości mieszkaniowych styczeń wyróżnił się głównie skokową poprawą liczby mieszkań rozpoczętych. Z kolei razem mieszkań oddanych do użytku było w ubiegłym miesiącu o niecałe 13 proc. mniej niż rok temu, ale za to uzyskanych pozwoleń o 8,5 proc. więcej. Mieszkań rozpoczętych było o prawie 60 proc. więcej r/r. Wynik ten po części jest efektem wzrostu aktywności inwestycyjnej deweloperów, dogodnych warunków pogodowych na początku tego roku, wreszcie po części także efektem stosunkowo niskiej bazy sprzed roku.

W końcu najważniejszym przesłaniem płynącym z ostatniej styczniowej informacji GUS o stanie budownictwa mieszkaniowego w Polsce jest jednak zanegowanie tezy o dominującej w branży deweloperskiej postawie asekuracyjno-zachowawczej w obliczu wciąż nie do końca rozwiązanej i dosyć problematycznej sytuacji tak krajowej jak i europejskiej gospodarki, i to pomimo spektakularnych sukcesów sprzedażowych w 2013 roku. Fakt przełamania w styczniu przez deweloperów tendencji spadkowej liczby rozpoczynanych budów nowych mieszkań musi być co prawda potwierdzony w kolejnych edycjach informacji GUS, jednak styczniowy wynik jest już być może tym brakującym ogniwem potwierdzającym pozytywne oczekiwania uczestników rynku nieruchomości co do jego poprawiających się perspektyw w kolejnych miesiącach i kwartałach bieżącego roku.

Zobacz także:  Nawet jeśli spełniasz wymogi MdM, możesz nie dostać dopłaty!

Zobacz także:  Budowa domu czy zakup mieszkania? – co się bardziej opłaca?

Zobacz także:  Zmiany w prawie nieruchomości od 2014 roku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA