REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek mieszkaniowy – dane GUS – jest szansa na poprawę

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

REKLAMA

REKLAMA

Dane GUS od miesięcy potwierdzają zastój na rynku mieszkaniowym, jednak w czerwcu odnotowano wzrost rozpoczynanych inwestycji. Lepsze dane z jednego miesiąca nie muszą być początkiem trendu wzrostowego, ale dają nadzieję na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym.

REKLAMA

Publikacja informacji GUS dotyczącej wstępnych danych budownictwa mieszkaniowego za pierwsze półrocze 2013 r. jest potwierdzeniem faktu stabilizacji aktywności inwestycyjnej na zaniżonym poziomie w ramach wszystkich form budownictwa mieszkaniowego. W efekcie mamy dalszy ciąg spowolnienia aktywności gospodarczej, szczególnie widocznej w branży deweloperskiej, połączony jednak z pierwszymi symptomami poprawy nastrojów inwestycyjnych – pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Dane GUS za okres sześciu zakończonych miesięcy bieżącego roku potwierdzają utrwalający się trend hamowania koniunktury krajowego rynku nieruchomości mieszkaniowych mierzony liczbą nowych inwestycji oraz pozwoleń na budowę. Statystyki GUS za okres styczeń-czerwiec 2013 są prawie o 27 proc. niższe niż w analogicznym okresie 2012 r. w kwestii mieszkań, których budowę rozpoczęto, natomiast w punkcie dotyczącym nowych pozwoleń liczba ich zmalała o 23 procent. Są to wartości świadczące o istotnym ograniczeniu działalności gospodarczej inwestorów na rynku mieszkaniowym w pierwszym półroczu, wynikającym z obaw o stan koniunktury gospodarczej w kolejnych miesiącach.

Zobacz także: Dopłaty do domów energooszczędnych – nie dla Wrocławia?

Według Jarosława Jędrzyńskiego, analityka rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com, obawy te jeszcze bardziej widoczne są w statystykach deweloperów, którzy w omawianym okresie rozpoczęli budowy mniejszej o prawie 40 proc. liczby jednostek mieszkaniowych, natomiast pozwoleń na budowę uzyskali mniej o bez mała jedną trzecią w stosunku do pierwszej połowy ubiegłego roku. Są to dane o jednoznacznie pesymistycznej wymowie, świadczące o negatywnej ocenie perspektyw krajowej mieszkaniówki przez firmy deweloperskie. Jednak w danych GUS można już dostrzec pierwsze symptomy zmiany nastawienia zarówno inwestorów indywidualnych jak i przedsiębiorców budujących mieszkania na sprzedaż.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – czy rzeczywiście pomoże Polakom?

Dane za miesiąc czerwiec br. prezentują się już bowiem znacznie lepiej niż statystyki półroczne. W przypadku deweloperów czerwcowy spadek r/r budów rozpoczętych wyniósł już tylko 17,5 procent, a pozwoleń na budowę zaledwie 6 proc. Z kolei w odniesieniu do maja tego roku czerwiec okazał się już dużo lepszym okresem. I tak deweloperzy m/m ruszyli z budową ponad 17 proc. większej liczby lokali, a pozwoleń na budowę otrzymali więcej aż o 36,5 proc. Zgodnie z zasadą że „jedna jaskółka wiosny nie czyni” nie należy z tak krótkoterminowej poprawy wyciągać daleko idących wniosków, jednak dość prawdopodobna powtórka czerwcowo-majowego progresu w kolejnych miesiącach będzie dowodem dokonującego się przesilenia koniunktury w ramach krajowego rynku nieruchomości mieszkaniowych – tłumaczy Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Kiedy jest dobry czas na kupno mieszkania?

Natomiast statystyki mieszkań oddanych do użytkowania weszły w stan względnej stabilizacji po okresie kilku kwartałów swoistego boomu. W sumie w ramach wszystkich form budownictwa mieszkaniowego w pierwszych sześciu miesiącach tego roku oddano 10706 mieszkań, co stanowi liczbę większą zaledwie o 1 proc. w stosunku do wyniku osiągniętego w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wynik ten jest zasługą inwestorów indywidualnych, którzy ukończyli budowy 7 proc. większej liczby mieszkań, z kolei deweloperzy oddali do użytku o nieco ponad 5 proc. mniej lokali. Tego typu tendencja lekko spadającego wolumenu oddawanych do użytku lokali powinna utrzymywać się w kolejnych miesiącach.

Zobacz także: Wybór mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Na obecne statystyki mieszkaniowe wpływa kombinacja pesymizmu, jaki zdominował rodzimą mieszkaniówkę na przełomie tego i ubiegłego roku, a wynikającego z powszechnego przekonania większości przedsiębiorców o nieuchronności zapaści koniunktury w kolejnych miesiącach 2013 roku, z aktualnie powracającym umiarkowanym optymizmem, będącym następstwem coraz lepszych, zadowalających wyników sprzedażowych dużych firm deweloperskich. Tym samym swoista awersja deweloperów do rozpoczynania nowych inwestycji, wymuszona przez kiepskie perspektywy gospodarcze, trudne środowisko makroekonomiczne, a w końcu istotną nadpodaż mieszkań, powinna w drugiej połowie roku ustępować miejsca stopniowemu wzrostowi aktywności inwestycyjnej, potwierdzając średnioterminowe perspektywy ożywienia koniunktury krajowego rynku nieruchomości mieszkaniowych – podsumowuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – dopłata do budowy domu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dlaczego liście drzew zmieniają kolor i opadają?

    Pod koniec września możemy zaobserwować zjawisko przebarwiania się liści z różnych odcieni zieloni na całą paletę odcieni żółci, barwy pomarańczowej i czerwieni. Nasila się ono w październiku, aby zakończyć się z początkiem listopada, kiedy to z drzew spadną już wszystkie liście. Dlaczego tak się dzieje?

    Coraz więcej Polaków kupuje mieszkanie. Czy opłaca się jeszcze wynajmować?

    Zakup czy wynajem? Na rynku nieruchomości jest ostatnio duże poruszenie. Program Kredyt 2% przyczynił się do wzrostu sprzedaży mieszkań. Do tego dochodzi brak podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. Czy w tej sytuacji wynajem mieszkania wciąż się opłaca? 

    Pogoda na weekend 22-24 września. IMGW: nadchodzi zimny front, od niedzieli znowu zmiana. Po weekendzie wraca lato?

    W piątek po południu zacznie do Polski wkraczać front atmosferyczny, który od zachodu będzie nam psuł piękną aurę. Sobota będzie najbrzydsza w tym weekendzie - z deszczem i trochę niższymi temperaturami. W niedzielę wraca już wyż, a więc słońce i piękna pogoda - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

    Polacy na potęgę biorą kredyty mieszkaniowe

    Wyraźny wzrost na rynku kredytów hipotecznych. W II kwartale Polacy zaciągnęli je na 11 mld zł, ale wielu z nich wstrzymywało się z wnioskami do wejścia w życie w lipcu 2-proc. kredytu na pierwsze mieszkanie. Inni klienci, zainteresowani mieszkaniami z rynku wtórnego, czekali na jeszcze jedną korzystną zmianę – od 1 września od takiej transakcji nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. 

    REKLAMA

    Ile trzeba zapłacić deweloperowi za mieszkanie trzypokojowe we wrześniu 2023 roku?

    Ile kosztują aktualnie najtańsze nowe mieszkania trzypokojowe? W jakim metrażu? W których inwestycjach można je znaleźć? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.                       

    Akustyka mieszkania i domu. Jak odizolować się od dźwięków z zewnątrz?

    Badania naukowe dowodzą, że życie w hałasie bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest jego akustyka. Eksperci wskazują, że ochrona przed dźwiękiem zależy od samego projektu inwestycji, rodzaju zastosowanych materiałów czy poprawnego wykonania obiektu.

    Bezpieczny Kredyt 2 proc. bije rekordy popularności. Kiedy zabraknie pieniędzy?

    Polacy zdążyli już pożyczyć na zakup mieszkań w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%” blisko 3,7 mld złotych – tyle . I to w 11 tygodni! Popyt znacznie przekracza wstępne rządowe szacunki i to nie tylko te przewidziane na pierwsze tygodnie, ale na cały 2023 rok. Czy pieniędzy na ten program starczy do wiosny 2024 roku?

    Instalacje wodne w domu - jak ustrzec się legionelli? Na czym polega dezynfekcja termiczna?

    Problemy z występowaniem bakterii Legionella w instalacjach wody użytkowej występował już wcześniej w Polsce, ale ostatnio mamy więcej takich przypadków. Jednym z głównych powodów może być obniżanie temperatury w instalacjach ciepłej wody użytkowej aby ograniczyć koszty. Dlaczego właściwa temperatura w instalacji wodnej ma kluczowe znaczenie w walce z legionellą? Jak dezynfekować instalacje wodne i jak o nie dbać? Wyjaśnia Sebastian Brzoza, Dyrektor Działu Aplikacji i Wsparcia Technicznego z Danfoss Poland.

    REKLAMA

    Dziś wynajem mieszkania to nie konieczność tylko życiowa decyzja?

    Już nie tylko studenci szukają mieszkań na wynajem. Wiele rodzin wynajmuje mieszkanie z wyboru, bo w razie zmiany pracy, łatwo można zmienić też lokum. Poważną siłę stanowią imigranci zarobkowi. Czy bardziej opłaca się wynajmować niż kupić? 

    Trawnik jesienią – kiedy ostatnie koszenie przed zimą, nawożenie, pielęgnacja

    Kończy się lato, dni stają się krótsze, a noce coraz chłodniejsze i mimo, że jeszcze nawet nie nadeszła kalendarzowa jesień, to perspektywa zimy staje się coraz wyraźniejsza. Jak zatem pielęgnować trawnik jesienią, czym nawozić, kiedy skosić ostatni raz i jak zabezpieczyć go przed zimą?

    REKLAMA