REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rynek mieszkaniowy – dane GUS – jest szansa na poprawę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Budowa Fot. Fotolia
Budowa Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dane GUS od miesięcy potwierdzają zastój na rynku mieszkaniowym, jednak w czerwcu odnotowano wzrost rozpoczynanych inwestycji. Lepsze dane z jednego miesiąca nie muszą być początkiem trendu wzrostowego, ale dają nadzieję na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym.

REKLAMA

Publikacja informacji GUS dotyczącej wstępnych danych budownictwa mieszkaniowego za pierwsze półrocze 2013 r. jest potwierdzeniem faktu stabilizacji aktywności inwestycyjnej na zaniżonym poziomie w ramach wszystkich form budownictwa mieszkaniowego. W efekcie mamy dalszy ciąg spowolnienia aktywności gospodarczej, szczególnie widocznej w branży deweloperskiej, połączony jednak z pierwszymi symptomami poprawy nastrojów inwestycyjnych – pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Dane GUS za okres sześciu zakończonych miesięcy bieżącego roku potwierdzają utrwalający się trend hamowania koniunktury krajowego rynku nieruchomości mieszkaniowych mierzony liczbą nowych inwestycji oraz pozwoleń na budowę. Statystyki GUS za okres styczeń-czerwiec 2013 są prawie o 27 proc. niższe niż w analogicznym okresie 2012 r. w kwestii mieszkań, których budowę rozpoczęto, natomiast w punkcie dotyczącym nowych pozwoleń liczba ich zmalała o 23 procent. Są to wartości świadczące o istotnym ograniczeniu działalności gospodarczej inwestorów na rynku mieszkaniowym w pierwszym półroczu, wynikającym z obaw o stan koniunktury gospodarczej w kolejnych miesiącach.

Zobacz także: Dopłaty do domów energooszczędnych – nie dla Wrocławia?

Według Jarosława Jędrzyńskiego, analityka rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com, obawy te jeszcze bardziej widoczne są w statystykach deweloperów, którzy w omawianym okresie rozpoczęli budowy mniejszej o prawie 40 proc. liczby jednostek mieszkaniowych, natomiast pozwoleń na budowę uzyskali mniej o bez mała jedną trzecią w stosunku do pierwszej połowy ubiegłego roku. Są to dane o jednoznacznie pesymistycznej wymowie, świadczące o negatywnej ocenie perspektyw krajowej mieszkaniówki przez firmy deweloperskie. Jednak w danych GUS można już dostrzec pierwsze symptomy zmiany nastawienia zarówno inwestorów indywidualnych jak i przedsiębiorców budujących mieszkania na sprzedaż.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – czy rzeczywiście pomoże Polakom?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dane za miesiąc czerwiec br. prezentują się już bowiem znacznie lepiej niż statystyki półroczne. W przypadku deweloperów czerwcowy spadek r/r budów rozpoczętych wyniósł już tylko 17,5 procent, a pozwoleń na budowę zaledwie 6 proc. Z kolei w odniesieniu do maja tego roku czerwiec okazał się już dużo lepszym okresem. I tak deweloperzy m/m ruszyli z budową ponad 17 proc. większej liczby lokali, a pozwoleń na budowę otrzymali więcej aż o 36,5 proc. Zgodnie z zasadą że „jedna jaskółka wiosny nie czyni” nie należy z tak krótkoterminowej poprawy wyciągać daleko idących wniosków, jednak dość prawdopodobna powtórka czerwcowo-majowego progresu w kolejnych miesiącach będzie dowodem dokonującego się przesilenia koniunktury w ramach krajowego rynku nieruchomości mieszkaniowych – tłumaczy Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Kiedy jest dobry czas na kupno mieszkania?

Natomiast statystyki mieszkań oddanych do użytkowania weszły w stan względnej stabilizacji po okresie kilku kwartałów swoistego boomu. W sumie w ramach wszystkich form budownictwa mieszkaniowego w pierwszych sześciu miesiącach tego roku oddano 10706 mieszkań, co stanowi liczbę większą zaledwie o 1 proc. w stosunku do wyniku osiągniętego w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wynik ten jest zasługą inwestorów indywidualnych, którzy ukończyli budowy 7 proc. większej liczby mieszkań, z kolei deweloperzy oddali do użytku o nieco ponad 5 proc. mniej lokali. Tego typu tendencja lekko spadającego wolumenu oddawanych do użytku lokali powinna utrzymywać się w kolejnych miesiącach.

Zobacz także: Wybór mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Na obecne statystyki mieszkaniowe wpływa kombinacja pesymizmu, jaki zdominował rodzimą mieszkaniówkę na przełomie tego i ubiegłego roku, a wynikającego z powszechnego przekonania większości przedsiębiorców o nieuchronności zapaści koniunktury w kolejnych miesiącach 2013 roku, z aktualnie powracającym umiarkowanym optymizmem, będącym następstwem coraz lepszych, zadowalających wyników sprzedażowych dużych firm deweloperskich. Tym samym swoista awersja deweloperów do rozpoczynania nowych inwestycji, wymuszona przez kiepskie perspektywy gospodarcze, trudne środowisko makroekonomiczne, a w końcu istotną nadpodaż mieszkań, powinna w drugiej połowie roku ustępować miejsca stopniowemu wzrostowi aktywności inwestycyjnej, potwierdzając średnioterminowe perspektywy ożywienia koniunktury krajowego rynku nieruchomości mieszkaniowych – podsumowuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – dopłata do budowy domu?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA