REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najnowsze dane GUS potwierdzają zastój na rynku nieruchomości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze dane GUS pokazują, że rzeczywiście mamy do czynienia z zastojem na rynku nieruchomości. Za taki stan w dużej mierze odpowiedzialna jest ustawa deweloperska. Niestety prognozy nie pozwalają spodziewać się poprawy w najbliższym czasie.

– Wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w pierwszych czterech miesiącach 2013, opublikowane właśnie przez GUS, potwierdzają niestety pogłębiający się zastój w mieszkaniówce. Na ożywienie koniunktury przyjdzie jeszcze poczekać – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Publikowane co miesiąc statystyki GUS od pewnego czasu sygnalizują regularnie postępujący spadek aktywności inwestycyjnej, który dotyczy w zasadzie wszystkich form budownictwa. Jest to zjawisko charakterystyczne w tak zaawansowanym stadium rynkowej dekoniunktury.

Zobacz także: Pod Warszawą kupisz tańsze i większe mieszkanie

REKLAMA

– Malejące tendencje są widoczne zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę liczby zarówno mieszkań, których budowę rozpoczęto, jak i lokali, na które wydano pozwolenia – zauważa Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. – W przypadku mieszkań regres wyniósł prawie 1/3, zaś jeśli chodzi o lokale, ponad 1/4. Jeszcze gorzej w omawianym okresie wyglądają deweloperzy, którzy zaczęli budowę o 45% mniejszej liczby lokali, a także o 40% zmniejszyli liczbę pozwoleń, niż w pierwszych czterech miesiącach 2012 roku – podkreśla analityk. Obowiązujący trend potwierdzają wyniki z kwietnia, w którym spadki były jeszcze głębsze i wyniosły odpowiednio 53,5% i ponad 51%.

Tak duże spadki wiążą się z wejściem w życie ustawy deweloperskiej. W kwietniu 2012 roku, a więc w ostatnim okresie poprzedzającym wejście w życie ustawy, deweloperzy uruchomili rekordową liczbę nowych inwestycji. Stąd tak duże pogorszenie statystyk w kwietniu 2013, które nie jest wynikiem jakiejś nadzwyczajnej zapaści gospodarczej, ale po prostu wysokich wartości tychże statystyk w kwietniu 2012.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Rynek mieszkaniowy we Wrocławiu


Również dynamika wzrostu mieszkań oddanych do użytku stopniowo wytraca swój impet. Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com, zwraca uwagę, że w omawianym okresie było ich ogółem więcej jedynie o 0,4%, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Co ciekawe w przypadku deweloperów spadek lokali ukończonych nastąpił o prawie 3%. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że jeśli porównamy dane wyłącznie za kwiecień, to okazuje się, że deweloperzy oddali do użytku ponad 30% mniej lokali niż rok temu. Tendencja ta wyraźnie przybiera trwały charakter, a to oznacza, że okres wzrostu ilości mieszkań gotowych z pierwszej ręki przechodzi do historii. Z czasem doprowadzi to do stopniowego spadku rynkowego wolumenu mieszkań gotowych, a także pogorszenia jakości oferty mieszkań deweloperskich.

Zobacz także: Czy wpłaty klientów rzeczywiście wpływają na rachunek powierniczy?

REKLAMA

Powoli – zgodnie z prognozami -– ulega więc wygaszaniu kilkunastomiesięczny trend wzrostu lokali gotowych. Równocześnie utrzymuje się, a nawet wzmacnia, trend spadkowy nowych inwestycji i pozwoleń na budowę. Niepożądane tendencje, które świadczą o słabnącej koniunkturze w rodzimej mieszkaniówce, nie dają więc za wygraną i niestety raczej będą się utrzymywać jeszcze przez jakiś czas.

– W tej chwili trudno jest ocenić, jak duży potencjał spadkowy wciąż tkwi w statystykach budownictwa mieszkaniowego GUS – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. – W teorii, dane dotyczące pozwoleń na budowę, albo nowych inwestycji, mogą jeszcze spaść nawet w okolice zera, a to świadczy o wciąż dalekich od wyczerpania możliwościach cofania się rynku. Niemniej wydaje się, że dalsze pogorszenie danych GUS jest mimo wszystko mało prawdopodobne i spadki w bliskiej perspektywie powinny ustąpić miejsca względnej stabilizacji.

Zobacz także: Jak wpływają na rynek mieszkaniowy obniżki stóp procentowych?


Za coraz mniej pesymistycznym scenariuszem stoi co najmniej kilka przesłanek. Po pierwsze, statystyki sprzedażowe głównych deweloperów utrzymują się na poprawnym poziomie. Po drugie, ich wyniki finansowe za I kwartał 2013 także nie budzą większych zastrzeżeń. Zatem mimo że sytuacja gospodarcza kraju jest coraz trudniejsza, popyt na mieszkania z rynku pierwotnego utrzymuje się na względnie stabilnym poziomie. Co ciekawe, jedna ze spółek deweloperskich poinformowała o sprzedaży mieszkań w I kwartale 2013 po średnich cenach trochę wyższych niż w roku ubiegłym. Wiele wskazuje więc na to, że do rynkowego przesilenia koniunktury jest coraz bliżej.

Zobacz także: Inwestorzy zagraniczni kupują w Polsce

Dane GUS, które dotyczą budownictwa mieszkaniowego w Polsce, mimo wszystko sygnalizują, że z miesiąca na miesiąc, krajowa mieszkaniówka popada w coraz większa apatię. – Z jednej strony, może to być uzasadniony niepokój większości uczestników rynku, z drugiej jednak, taka sytuacja może być nieodzownym elementem schyłkowej fazy rynkowej dekoniunktury – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. – Jest zatem bardzo prawdopodobne, że wstępne symptomy ożywienia mogą pojawić się już w drugiej połowie tego roku, a źródłem, które pozwoli na ich pierwszą identyfikację, będą właśnie dane budownictwa mieszkaniowego GUS – podsumowuje Jarosław Jędrzyński.

Zobacz także: Polaków nie stać na nowe mieszkania

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA