REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Willa, rezydencja, a może zakątek? Gdzie chętnie zamieszkają Polacy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PPW Group
PPW Group łączy wiedzę o rynku nieruchomości i marketingu inwestycji deweloperskich.
Nazwy Fot. PPWGroup
Nazwy Fot. PPWGroup
PPWGroup

REKLAMA

REKLAMA

Nazwy inwestycji deweloperskich to często poruszany temat. Mogą być zabawne, ekskluzywne albo po prostu krótkie i polskie. Kwestia wykorzystania języka obcego budzi kontrowersje. Co sądzą o osiedlowym nazewnictwie sami kupujący?

Nowe osiedle musi mieć odpowiednią nazwę. Odkąd normą stały się inwestycje deweloperskie, Polacy nie mieszkają już w zwykłych blokach ani na osiedlach. Teraz możemy zaplanować przyszłość w willi, rezydencji lub apartamencie – nawet jeśli mają 30 metrów kwadratowych. Nazwa to element działań wizerunkowych, więc zwykle pracuje nad nią sztab marketingowców, którym zależy przede wszystkim na dopasowaniu inwestycji do wymagań klientów.

REKLAMA

W poszukiwaniu oryginalności

Presja kreatywności i wyróżnienia się na tle konkurencji może okazać się wrogiem dewelopera, dlatego nazwa jest tak trudnym etapem. Ciekawych pomysłów nie brakuje. We Wrocławiu są Willa ToTu oraz Willa ZygZag, która na początku miała nazywać się Krewetka. Niepowtarzalne wydaje się muzyczne osiedle w Gdańsku, Audiopolis, gdzie budynki nazywają się kolejno: Jazz, Blues, Rock i Soul. Oryginalne przykłady nazw to także: Czerwona Jarzębina, Konik Polny, Fajny Dom.

Zobacz także: Atelier Żoliborz przy ul. Przasnyskiej 7

Prestiżowy makaronizm

REKLAMA

Residence, Center, Park, Apartments coraz częściej tworzą nazwy nowych osiedli i nieruchomości komercyjnych. Tower to już typowy człon najwyższych budynków, w których lokale zwykle wybierają zamożni klienci, także z innych krajów. Nazwa Wałbrzyska Center może być prawdziwym wyzwaniem dla zagranicznego biznesmena.

Inwestycje kierowane do klientów rynku mieszkaniowego reklamowane są w podobny sposób. Jedna z warszawskich dzielnic jest bogata właśnie w takie przykłady: Wola Tower, Wola Prestige, Wola Tarasy i Capital Art Apartments. W Krakowie z kolei można zamieszkać w Bronowice Residence.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Rezydencja Grodkowska na warszawskim Bemowie

Deweloperzy starają się oprzeć wizerunek chociażby na skojarzeniach z elegancją i sztuką. Włoski design to podstawa dla Quadro House i Corte Verona. Nie brakuje też nazw nawiązujących do francuskiej elegancji, np. La Lumiere w Warszawie. Obce nazewnictwo ma podkreślić prestiż, a zdaniem deweloperów ten zabieg pobudza zmysły kupujących. Oto kilka innych przykładów: Villa Cascada, Hevelia, Casa Fonte, Lokum di Trevi, City Towers Czyżyny.

Zielono, cicho, sielsko i słonecznie

REKLAMA

Polskie nazwy osiedli zwykle wiążą się z zielenią, przyrodą i ciszą. Zielony zakątek znany jest z niejednej inwestycji deweloperskiej. Inne przykłady to: Zielona Dolina, Kasztanowa Aleja, Słoneczny Zakątek, a nad morzem zachęcają Słoneczna Morena i Słoneczne Wzgórza.

Wiele nazw wiąże się po prostu z właściwą ulicą i dzielnicą. We Wrocławiu jedna z popularniejszych inwestycji nazywa się Ogrody Hallera i znajduje się właśnie przy ulicy słynnego generała. Oprócz tego w stolicy buduje się Osiedle Rodziewiczówny, a w Poznaniu są Mieszkania na Sokoła i Osiedle Karpia.

Zobacz także: Osiedle Na Skraju Lasu w poznańskich Naramowicach

Decyduje klient

Z badań PPW Group, przeprowadzonych w czasie wrocławskich Targów Mieszkań i Domów, wynika, że potencjalni klienci deweloperów stawiają tylko na polskie nazewnictwo – to odpowiedź 56% pytanych. Najciekawsze, że chociaż dla 43% z tej grupy nazwa jest nieistotna, nikt nie wskazał obcojęzycznej inwestycji.

Archicom pod koniec marca ogłosił konkurs na nazwę jednej ze swoich inwestycji na wrocławskich Stabłowicach. Uczestnicy sami wskazali to, co najbardziej im się podoba, a większość proponowała właśnie polskie nazwy. Wygrały Słoneczne Stabłowice. Wszyscy, którzy wzięli udział w zabawie, mocno się w nią zaangażowali i w dodatku starali się dopasować nazwę do historii regionu i tradycji.

Nazwa ma dobrze kojarzyć się przede wszystkim zainteresowanym kupnem lokalu. Czasami prosta i łatwa do zapamiętania wygrywa z ekskluzywnymi obcymi frazami. Podstawowa zasada: każdy potencjalny klient musi wiedzieć, jak wymówić nazwę osiedla. Prestiż muszą poczuć wszyscy, snobizm z kolei uchodzi za wadę.

Zobacz także: Premium Point na warszawskiej Białołęce

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA