REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rebel One na terenie Soho Factory

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Rebel One Fot. RynekPierwotny.com
Rebel One Fot. RynekPierwotny.com
Rynekpierwotny.pl

REKLAMA

REKLAMA

Projekt architektoniczny Rebel One na terenie Soho Factory na warszawskim Kamionku nawiązuje do historii tego miejsca sięgającej aż XI wieku. Soho Factory to tereny przemysłowe od 1938 roku, które pod koniec XX wieku, w wyniku upadku kolejnych fabryk, zamieniły się w postindustrialne cmentarzysko. Obecnie w dzielnicę tchnięto nowe życie, przeczytaj co można tam znaleźć.

Rebel One to pierwszy budynek mieszkalny jaki powstaje na terenie Soho Factory na warszawskim Kamionku. Soho to gorący adres na mapie stolicy – kolejny przykład udanej rewitalizacji obszarów poprzemysłowych, gdzie tradycja w udany sposób łączy się z nowoczesnością – pisze Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Kiedy patrzymy na wstępne rysunki projektowe Rebel One, na których widać jedynie podstawowy obrys bryły budynku, nie robi on specjalnego wrażenia, ot kolejny mieszkalny klocek. Jednak strój w jaki ostatecznie przyoblecze się obiekt uczyni go niepowtarzalnym. To już nie toporny prostopadłościan, ale raczej zbiór klocków, poukładanych i ozdobionych w przemyślany sposób.

Zobacz także: Rezydencja Park – II etap został zakończony

Ostateczny efekt architektoniczny powinien być niebanalny (o czym za chwilę), tak jak niebanalne jest miejsce, w którym Rebel One powstaje. Architekci starali się bowiem nawiązać do historii terenów przy Mińskiej 25, a jest ona bardzo ciekawa. Kamionek to jedna z najstarszych osad na terenie Warszawy, wspominana w dokumentach z XI w., w późniejszych wiekach było to miejsce pierwszej wolnej elekcji królewskiej. Dynamiczny rozwój tej części miasta nastąpił na przełomie XIX w. i XX w. kiedy Kamionek przekształcił się w jedną z najbardziej uprzemysłowionych dzielnic Warszawy. Do 1938 r. działają tu 42 zakłady przemysłowe (głównie branży metalowej), a w kamionkowskich fabrykach i manufakturach pracuje 14 % ogółu zatrudnionych w stolicy. Wystarczy wspomnieć tak znane przedwojenne firmy jak Fabryka Wyrobów Ołowianych i Cynowych W. Kemnitza, Zakłady Elektroniczne „Bracia Borkowscy”, Fabryka Sprzętu Spawalniczego „Perun”, Państwowe Zakłady Teletechniczne i Radiotechniczne, Polskie Zakłady Optyczne oraz ważne zakłady zbrojeniowe „Pocisk”. Przemysł dominuje także po wojnie – przy Mińskiej produkowane są m.in. motocykle, w tym słynne skutery „Osa”. Schyłek epoki przemysłowej przynosi dopiero koniec XX wieku, kiedy  w wyniku przemian ekonomicznych padają kolejne fabryki, a teren przy Mińskiej 25 zamienia się w postindustrialną pustynię – pisze Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Villa Bianca na warszawskim Grochowie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt Soho Factory

Projekt Soho Factory, który jest dziełem funduszu Black Lion i jego prezesa Rafała Bauera, przywrócił życie na Mińską 25. Dawne fabryki i hale magazynowe zmieniły się w galerie sztuki, siedziby biur projektowych, kluby i restauracje. Stałą siedzibę znalazło tutaj Muzeum Neonów. Powstała awangardowa przestrzeń dla kultury i biznesu. Ideą było stworzenie małej dzielnicy, która dedykowana byłaby szeroko rozumianej działalności artystycznej, coś na podobieństwo nowojorskiego Soho.

Zobacz także: Osiedle z Pomysłem w Kątach Wrocławskich

REKLAMA

– Zrewitalizowane powierzchnie muszą trafić w ręce osób, które je po prostu kochają. To ważne, bo stare budynki mają swoje niespodzianki i duszę, z którą trzeba żyć w zgodzie. Ten, kto tego nie rozumie i nie czuje, do loftu w ogóle nie powinien podchodzić – pisze na swoim blogu Rafał Bauer. Do praskiego Socho trafili tacy właśnie ludzie, z wizją i odważnymi pomysłami. Artyści i młodzi architekci wspólnymi siłami stworzyli unikalną przestrzeń na gruzach dawnych fabryk i warsztatów.

Ale Soho Factory to nie tylko rewitalizacja postindustrialnych obiektów i pole do działalności artystycznej. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jest tu także miejsce na nowe inwestycje mieszkaniowe. Tym bardziej, że miejsca jest tu sporo, bo aż 8 ha.

– Inwestor postanowił, że stworzy przy Mińskiej 25 architektoniczny kolaż starego i nowego, a całość ochrzcił mianem „parku architektury”. Już w trakcie rewitalizacji trwały prace koncepcyjne związane z planem budowy osiedla, które miało idealnie wpisać się w industrialną atmosferę i dziedzictwo – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. Prezes Black Lion postanowił, że musi to być coś wyjątkowego, coś co połączy rzeczy z założenia rozłączne: przystępną cenę i wybitną architekturę. Wpadł na nieco przewrotny pomysł – zlecił prace nad projektem dwóm pracowniom architektonicznym: Konkret i WWAA (autorzy słynnego polskiego pawilonu podziwianego na EXPO w Szanghaju). Oba zespoły, rezydujące na co dzień w SOHO, przez długi czas nie zdawały sobie sprawy, że pracują równolegle.

Zobacz także: Willa Riviera w Warszawie

– I choć dzień, w którym musiały stworzyć jeden zespół, wspominać będą pewnie niezbyt dobrze, to budynek, który dzięki temu powstał najlepiej oddał celowość tego posunięcia. Stworzyli Rebel razem i tylko dlatego jest taki wyjątkowy – wspomina na blogu Rafał Bauer.

Przede wszystkim awangarda

W architekturze Rebel One tradycyjne formy i materiały zostały umiejętnie i z wyczuciem przetworzone przez projektantów. Najbardziej rzuca się w oczy wszechobecność cegły. To oczywista próba nawiązania do architektonicznych motywów reliktów przemysłowego Kamionka.

Zobacz także: Apartament nad morzem – na co zwrócić uwagę w czasie odbioru?

– Cegła jako wykończenie elewacji to materiał niesłychanie tradycyjny, jednak zreinterpretowaliśmy go dzięki użyciu nowych technologii, materiałów i motywów – opisują swój projekt architekci z pracowni WWAA. Cegła cementowa z dodatkiem kruszywa bazaltowego, występuje w dwóch wariantach – surowym i polerowanym. Dodatkowo układana jest w zróżnicowany sposób, w wielu miejscach nieznacznie wysunięta jest z lica elewacji. Drugi wyróżnik to oryginalna kolorystyka budynku. Grafitowe, ciemne kolory elewacji zewnętrznych zostały przełamane intensywną barwą wewnętrznych ścian i sufitów głównych otwarć, wykończonych gładkim tynkiem drobnoziarnistym. Intensywnie żółte są także ramy okienne. Skala otwarć w fasadzie może sugerować odmienną od mieszkaniowej funkcję, zmieniając także percepcję skali całego obiektu. Dla zachowania proporcji i zapewnienia widoku, balustrady loggi zaprojektowano jako pełnoszklane – pisze Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: 6 powodów, dla których warto mieć dom w górach lub nad morzem

Stosunkowo duże przeszklenia mają zapewnić mieszkańcom dobre nasłonecznienie i rozległe widoki na panoramę stolicy. Ażurowe fragmenty elewacji widoczne z wnętrza tworzą natomiast swoiste połączenie z otoczeniem, determinując po części charakter mieszkania i przywołując kontekst wyjątkowej okolicy, w której się znajduje.

Zobacz także: Wnętrza projektu Macieja Zienia – Woronicza Qbik w Warszawie

REKLAMA

W 12-kondygnacyjnym budynku znajdą się mieszkania o średniej wielkości 70 m kw., parter zajmą usługi. Co ciekawe – pralnia z suszarnią, kuchnia (zapewniająca m.in. śniadania przy szwedzkim stole i stałą obecność kucharza gotującego na zamówienie) oraz sala do organizacji imprez – dostępne będą przede wszystkim dla mieszkańców Rebel One. Zakończenie budowy zaplanowano na sierpień 2013 roku.

Rebel One, jako pierwsza realizacja z planowanego kompleksu, stanowi jedną z dwóch przewidzianych w projekcie urbanistycznym dominant na terenie Soho Factory. Niebawem powstanie kolejny obiekt w nieco innym klimacie – Kamion Cross. Kamion, nawiązuje do wsi, od której wziął swoją nazwę Kamionek. Z kolei Cross to nazwa wskazująca na kulturowo – architektoniczne połączenie pewnych elementów w jednym budynku. Kamion Cross pomieści 146 mieszkań, które zostaną oddane do użytkowania do końca 2014 roku. Parter, podobnie jak w Rebel One przeznaczony będzie na usługi – podsumowuje Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Penthouse w apartamentowcu Dune zostanie zaprojektowany przez Macieja Zienia

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA