REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bilans „Rodziny na Swoim”

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ramach „Rodziny na Swoim” udzielono 31 mld złotych kredytów. Rządowy program „Rodzina na Swoim” pomógł w zakupie pierwszego mieszkania lub domu tysiącom młodych Polaków. Rozwiązanie to było niewątpliwie również wsparciem dla deweloperów.

Skorzystanie z „Rodziny na Swoim” było możliwe wyłącznie dla osób spełniających kilka określonych przez ustawodawcę warunków. Nazwa sugerowała, że były to tylko rodziny. W rzeczywistości na preferencyjny kredyt mogli zdecydować się małżonkowie, osoby samotnie wychowujące przynajmniej jedno dziecko oraz osoby niepozostające w związku małżeńskim. Narzucone warunki prowadziły czasami do kuriozalnych sytuacji, kiedy to, by skorzystać z ulgi, tworzyły się fikcyjne małżeństwa i rozwody.

REKLAMA

Koniec RnS to problem dla deweloperów. Problem, gdyż program niejednokrotnie stanowił o sukcesie danej inwestycji.

Zobacz także: Jak wypada polski rynek nieruchomości na tle Europy?

REKLAMA

Program RnS był korzystny zarówno dla klientów, jak i deweloperów. Pomógł nam w procesie sprzedaży mieszkań w podpoznańskiej Rokietnicy. Wystarczy wspomnieć, że 90 procent lokali znalazło swoich nabywców właśnie dzięki funkcjonowaniu takiego programu. Niestety, późniejsze zmiany w limitach cenowych uniemożliwiły powtórzenie takich korzyści przy naszej kolejnej inwestycji w Swarzędzumówi Joanna Rzelechowska z Kalbud Deweloper. Wprowadzane zmiany w programie hamowały trochę rynek mieszkań, a deweloperzy nie zawsze mogli dostosować się do przyjętych nowelizacji.

 – Dla naszych wyników sprzedażowych program RnS nie miał tak dużego znaczenia, gdyż była to oferta tylko na wybraną partię mieszkań. Rodzina na Swoim, dla deweloperów realizujących inwestycję poza granicami miasta, była mało atrakcyjna, gdyż wybudowanie metra kwadratowego za ponad 3000 złotych i jeszcze zarobienie na tym jest mało realne. Zróżnicowanie naszej oferty, lokalizacja oraz atrakcyjność naszych mieszkań pozwoliły nam jednak skutecznie zmierzyć się w procesie sprzedaży z zaletami programu RnS.mówi Magdalena Czuryńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu spółki Twoje M.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Mikroapartamentowce, czyli „kompresja mieszkaniowa”

Podobne refleksje miało większość deweloperów inwestujących poza miastem.

Przy naszych pierwszych inwestycjach program RnS bardzo pomógł. Zainteresowanie było duże, a klienci chętnie z niego korzystali. Nasza najnowsza inwestycja przy ulicy Wschodniej w Luboniu była przygotowywana pod program RnS. W międzyczasie obniżono limity cen metra kwadratowego. Tym samym, by dostosować się do warunków programu, musielibyśmy drastycznie zmniejszyć cenę, a to by było z kolei nieopłacalne.wyjaśnia Mariusz Urbanek, dyrektor ds. handlowych firmy Immo Invest.

W programie uczestniczyli nie tylko deweloperzy stawiający budynki wielorodzinne, ale także osiedla domów jednorodzinnych.

Program Rodzina na Swoim oceniamy jak najbardziej pozytywnie. Dzięki niemu zainteresowanie naszą inwestycją znacznie się poprawiło. Szacujemy, że aż 80 procent domów jednorodzinnych w Brodowie sprzedaliśmy z dofinansowaniem rządowym mówi Krzysztof Krzyżaniak z KM Building.

Zobacz także: Za ile można kupić apartament w górach?

Dla niektórych inwestorów sprzedaż mieszkań i domów w ramach RnS stanowiła większość zawieranych transakcji. Inni tylko wspierali się zaletami programu.

REKLAMA

Z uwagi na charakter naszej inwestycji, jej lokalizację oraz standard wykończenia nasza oferta cenowa dość znacząco odbiegała od parametrów programu RnS. Niemniej niespełna 6 procent sprzedanych mieszkań udało się nim objąć mówi Tomasz Wnuk, dyrektor generalny Malta Fountain Każdemu programowi stymulującemu rynek nieruchomości należy przyklasnąć. Bez dwóch zdań RnS zdominował sprzedaż i zapewne uratował wyniki niejednego dewelopera – dodaje T. Wnuk.

Rząd szykuje kolejny program o nazwie "Mieszkanie dla Młodych". Specjaliści zaznaczają, że nie będzie on już taki korzystny jak RnS. Jak obliczają analitycy, na dopłatach będzie można zyskać mniej niż obecnie i co ważne, MdM obejmie wyłącznie rynek deweloperski. Pamiętajmy jednak, że większość lokali jest kupowana za pieniądze pożyczone z banków i to dostępność kredytów mieszkaniowych będzie dla branży najważniejszym stymulatorem i zapowiedzią zmian na lepsze.

Zobacz także: Dlaczego lepiej jest kupić gotowe mieszkanie?

Źródło: Mission Public Relations

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA