„Mieszkanie dla Młodych” zamiast „Rodziny na Swoim”
REKLAMA
REKLAMA
Wszelkie zasady przyznawania dopłat zainteresowanym przedstawił w niedzielę na konferencji minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak. Każda rodzina, w której młodszy małżonek nie przekroczy 35. roku życia, otrzyma 10% dopłaty do kredytu hipotecznego. Na taka sama dopłatę mogą liczyć single, którzy nie przekroczyli 35. roku życia. Jednorazowa dopłata do kredytu hipotecznego w programie „Mieszkanie dla młodych” liczona jest wg wskaźnika 1,0 wartości 1 m w każdym województwie.
REKLAMA
Zobacz także: Jak liczona jest powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego?
Wskaźniki dopłat ustalane są dwa razy do roku w każdym województwie. Wskaźniki wyliczane są na podstawie przeciętego kosztu budowy 1m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego określanego przez Urząd Statystyczny, który dodatkowo powiększony jest o wartość robót wykończeniowych.
Zobacz także: Ostatnie miesiące „Rodziny na Swoim” a rynek mieszkaniowy
Różnice między programem „Rodziną na Swoim” a „Mieszkanie dla Młodych”
Jak powiedział minister Piotr Styczeń program „Mieszkanie dla Młodych” zawiera „komponent rodzinny”, czyli w zależności od tego ile dzieci znajduje się w rodzinie, która stara się o dopłaty, tyle dopłat dostanie rodzina.
- Jeśli ta rodzina ma dziecko bądź dzieci, dostanie dodatkowo 5 proc. wartości kredytu. Jeżeli w ciągu 5 lat w tym mieszkaniu urodzi się trzecie, bądź kolejne dziecko otrzyma dodatkowe 5 proc. do wartości kredytu - wyjaśniał minister.
- W programie "Mieszkanie dla Młodych" dzięki temu, że mniejszy będzie zaciągnięty kredyt, niższe będą także kwoty odsetek do spłacenia – powiedział wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Piotr Styczeń.
Fot. Kalbud Deweloper
Zobacz także: Wnętrza projektu Macieja Zienia
Zobacz także: Zakup wymarzonego mieszkania – poradnik
REKLAMA
REKLAMA