REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Konferencja ZAWÓD: DEWELOPER – KIERUNEK ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ. Podsumowanie

Konferencja Fot. Materiały prasowe
Konferencja Fot. Materiały prasowe
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

28 listopada 2012 roku odbyła się konferencja ZAWÓD: DEWELOPER – KIERUNEK ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ zorganizowana przez Wydawnictwo Przewodnik Budowlany. W czasie konferencji został omówiony nowy program dotyczący budownictwa energooszczędnego NFOŚiGW, zacznie on obowiązywać od 1 stycznia 2013 roku. Deweloperzy będą musieli dostosować się do nowej sytuacji rynkowej.

Przyszły rok będzie prawdopodobnie najcięższy dla deweloperów. Nic więc dziwnego, że większość szuka nowych rozwiązań, które uatrakcyjniłyby ich ofertę w oczach potencjalnych klientów. Jednym z nich może być nowy program dopłat do budownictwa energooszczędnego NFOŚiGW, który zacznie funkcjonować od 1. stycznia 2013 roku.

REKLAMA

Temu tematowi poświęcony został główny panel konferencji ZAWÓD: DEWELOPER – KIERUNEK ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ, zorganizowanej przez wydawnictwo Przewodnik Budowlany, która odbyła się w dniu 28.11.2012 r. w warszawskim hotelu Marriott. Zgromadziła ona około 100 przedstawicieli firm deweloperskich i budowlanych, którzy – jako jedni z pierwszych – mieli możliwość zapoznania się z oficjalnymi wymogami technicznymi dla budynków energooszczędnych, pozwalającymi na uzyskanie wsparcia finansowego.

Zobacz także: Deweloperzy ograniczają nowe inwestycje

Koniec „Rodziny na Swoim“

Zanim jednak przystąpiono do omawiania programu NFOŚIGW najpierw miały miejsce dwa wystąpienia, nakreślające sytuację na rynku mieszkaniowym. W pierwszym z nich, Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.com przedstawił przyczyny obecnej sytuacji w branży deweloperskiej, obecny jej stan oraz prognozy na przyszłość. Z opublikowanej ostatnio informacji GUS na temat budownictwa mieszkaniowego w pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku może wynikać, że deweloperzy na dobre zaczynają ograniczać nowe inwestycje, uznając prawdopodobnie, że nadpodaż mieszkań w ich ofercie osiągnęła punkt krytyczny. Można też podejrzewać, że część popytu, który nie zostanie zaanektowany przez końcówkę „Rodziny na Swoim”, będzie czekać na nowy program dopłat – „Mieszkanie dla Młodych”. W Polsce państwowe wsparcie komercyjnego segmentu rynku mieszkaniowego poprzez dotowanie nabywania mieszkań na własność, na zasadach jakie wciąż obowiązują w „Rodzinie na Swoim”, a jakie w przyszłości wyznaczy MDM jest z pewnością inicjatywą potrzebną, pożyteczną, a przede wszystkim oczekiwaną, jednak w głównym stopniu przez pozostającą w mniejszości tę lepiej sytuowaną od średniej krajowej część młodego pokolenia Polaków.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” pozostawia wątpliwości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei prezentacja Bogusława Białowąsa, Zastępcy Dyrektora Departamentu Usług Agencyjnych w Banku Gospodarstwa Krajowego poświęcona została w całości analizie programu „Rodzina na Swoim”. Pokazane w niej okresy wzrostu aktywności wraz z komentarzem dotyczącym ich przyczyn są doskonałą podstawą do przygotowania oferty mieszkaniowej pod nowy program MdM. Dane dotyczące programu „Rodzina na Swoim” wskazują na wysoką potrzebę istnienia tego rodzaju wsparcia dla budownictwa mieszkaniowego ze strony rządu. Skorzystało z niego ponad 175 tysięcy rodzin i osób samotnych, które nabyły mieszkanie na własność. Było to ponad 11 milionów m2 powierzchni lokali i domów o wartości transakcyjnej ponad 38 miliardów złotych.

Zobacz także: Rynek pierwotny w Katowicach

Przyszłość budownictwa: energooszczędność

Drugi panel rozpoczęła prezentacja Jacka ZamielskiegoNarodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która została poświęcona nowemu programowi dopłat do budownictwa energooszczędnego. Warto przypomnieć, że według badań przeprowadzonych przez BIOSTAT na zlecenie NFOŚIGW przy dopłacie w wysokości 40 tys. zł brutto - co trzeci inwestor jest gotowy zainwestować w dom wysoko-energooszczędny, a przy dopłacie w wysokości 15 tys. zł brutto – co piętnasty chciałby zainwestować w mieszkanie o tej klasie energooszczędności. Wśród przedstawicieli deweloperów najwięcej kontrowersji wzbudził wymóg, ograniczający możliwość skorzystania z tego wsparcia finansowego jedynie do momentu oddania budynku do użytkowania. To znacznie zawęża czas, kiedy inwestor może złożyć wniosek o dopłatę, zwłaszcza w przypadku budynków wielorodzinnych. Drugą wątpliwość wzbudziły wymogi techniczne, uprawniające do zakwalifikowania budynku do programu. Przedstawiciel NFOŚiGW zapewnił, że wszystkie zastrzeżenia, mimo wprowadzenia programu, nadal będą rozpatrywane i w uzasadnionych kwestiach być może zostaną wprowadzone korekty.

Zobacz także: Dlaczego warto inwestować w nieruchomości energooszczędne?

Następnie swoje doświadczenia w zakresie budownictwa energooszczędnego w panelu dyskusyjnym przedstawili Bogdan Goławski z firmy Orco, który zaprezentował rozwiązania zastosowane przy realizacji Klonowa Aleja i Feliz Residence oraz Juliusz Żach z Mostostal Warszawa, koordynator projektu Miejski Budynek Jutra 2030.

Zobacz także: Moda na ekologiczne domy

REKLAMA

Kolejne wystąpienie dotyczyło optymalizacji energetycznej budynków jednorodzinnych. Poprowadził je Arkadiusz Dębowy z firmy Rockwool Polska. Zaczął przede wszystkim od wyjaśnienia rodzajów energii, które funkcjonują w budownictwie mieszkaniowym, przypisując im odpowiedzialność konkretnych osób na etapie powstawania budynku. I tak – ograniczenie energii użytkowej to domena architekta, energii końcowej – instalatora, natomiast energii pierwotnej to już ekologia.

Następna prezentacja – pani Iwony Żurawińskiej – dotyczyła produktów do budownictwa energooszczędnego firmy FAKRO. To jedna z najbardziej innowacyjnych, a do tego polskich firm na rynku światowym, której oferta w segmencie okien dachowych oraz powiązanych z nimi kolektorów słonecznych plasuje ją w czołówce tej branży. Oprócz produktów już dostępnych w ofercie, uczestnicy konferencji mogli zapoznać się także z nowością firmy – świetlikiem dachowym o parametrach energooszczędnych. W części wystawowej była także możliwość obejrzenia przekroju okna FTT U8 Thermo – superenergooszczednego okna dachowego, przeznaczonego do budynków pasywnych.

Panel poświęcony energooszczędności zakończyła prezentacja Domu Zeroenergetycznego Plus – GREEN POWER, którego budowa zacznie się pod koniec I kwartału 2013 roku. Ryszard Piotrowski, autor koncepcji akcji i jej koordynator, przedstawił cele nowego przedsięwzięcia. Jego wypowiedź wsparli przedstawiciele Rady Programowej – Marek Beśka z firmy Lindab oraz Piotr Kałużniacki z firmy Samsung.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” 2013 – większa korzyść dla rodzin z dziećmi

W części wystawowej konferencji miał miejsce także Festival Technologii do Domów Zeroenergetycznych. Swoją ofertę zaprezentowali partnerzy Domu Zeroenergetycznego Plus – GREEN POWER: Lindab Construline (stalowa konstrukcja szkieletowa), Rockwool Polska (ocieplenie wełną mineralną), Fermacell (płyty gipsowo-włóknowe), Rehau (system kanalizacji bezszumowej i dolne źródło ciepła), Tyvek (membrany izolacyjne), Atrium System (schody wewnętrzne), Sonel (kamery termowizyjne), Samsung (pompa ciepła, rekuperator), Schock (balkonowy łącznik termoizolacyjny), ZCB Owczary (ceramika poryzowana), Ekoklinkier (ceramiczna cegła elewacyjna) oraz Selena (system ociepleń TYTAN EOS, tynki wewnętrzne TYTAN TEO, piany montażowe, cienkowarstwowe zaprawy murarskie oraz papy Matizol), która ufundowała także piany montażowe dla uczestników konferencji.

Od strony prawa

Konferencję ZAWÓD DEWELOPER – KIERUNEK ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ zakończył panel prawny. Jan Wszołek z kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr przedstawił praktyczne problemy formułowania umów deweloperskich po wejściu w życie tzw. ustawy deweloperskiej. Budzi ona nadal wiele wątpliwości wśród deweloperów i wielu z nich skorzystało z okazji zasięgnięcia porady bezpośrednio u eksperta w tej dziedzinie. Z kolei prezentacja Anny Wyrzykowskiej, również z kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr została poświęcona badaniu prawnemu nieruchomości. Tu najwięcej pytań wzbudził temat możliwości sprawdzenia obciążeń nieujawnionych w księdze wieczystej, a ograniczających możliwość korzystania z nieruchomości. Dotyczyło to głównie dróg koniecznych i dróg przesyłowych. Jedyną radą na zabezpieczenie się przed tego typu niespodziankami jest uzyskanie stosownych oświadczeń i zapewnień zbywcy w umowie sprzedaży. Tylko to może być bowiem podstawą do uzyskania odpowiednich gratyfikacji po ujawnieniu nieznanych nabywcy ograniczeń.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – wady i zalety

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA