Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konferencja ZAWÓD: DEWELOPER – KIERUNEK ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ. Podsumowanie

28 listopada 2012 roku odbyła się konferencja ZAWÓD: DEWELOPER – KIERUNEK ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ zorganizowana przez Wydawnictwo Przewodnik Budowlany. W czasie konferencji został omówiony nowy program dotyczący budownictwa energooszczędnego NFOŚiGW, zacznie on obowiązywać od 1 stycznia 2013 roku. Deweloperzy będą musieli dostosować się do nowej sytuacji rynkowej.

Przyszły rok będzie prawdopodobnie najcięższy dla deweloperów. Nic więc dziwnego, że większość szuka nowych rozwiązań, które uatrakcyjniłyby ich ofertę w oczach potencjalnych klientów. Jednym z nich może być nowy program dopłat do budownictwa energooszczędnego NFOŚiGW, który zacznie funkcjonować od 1. stycznia 2013 roku.

Temu tematowi poświęcony został główny panel konferencji ZAWÓD: DEWELOPER – KIERUNEK ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ, zorganizowanej przez wydawnictwo Przewodnik Budowlany, która odbyła się w dniu 28.11.2012 r. w warszawskim hotelu Marriott. Zgromadziła ona około 100 przedstawicieli firm deweloperskich i budowlanych, którzy – jako jedni z pierwszych – mieli możliwość zapoznania się z oficjalnymi wymogami technicznymi dla budynków energooszczędnych, pozwalającymi na uzyskanie wsparcia finansowego.

Zobacz także: Deweloperzy ograniczają nowe inwestycje

Koniec „Rodziny na Swoim“

Zanim jednak przystąpiono do omawiania programu NFOŚIGW najpierw miały miejsce dwa wystąpienia, nakreślające sytuację na rynku mieszkaniowym. W pierwszym z nich, Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.com przedstawił przyczyny obecnej sytuacji w branży deweloperskiej, obecny jej stan oraz prognozy na przyszłość. Z opublikowanej ostatnio informacji GUS na temat budownictwa mieszkaniowego w pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku może wynikać, że deweloperzy na dobre zaczynają ograniczać nowe inwestycje, uznając prawdopodobnie, że nadpodaż mieszkań w ich ofercie osiągnęła punkt krytyczny. Można też podejrzewać, że część popytu, który nie zostanie zaanektowany przez końcówkę „Rodziny na Swoim”, będzie czekać na nowy program dopłat – „Mieszkanie dla Młodych”. W Polsce państwowe wsparcie komercyjnego segmentu rynku mieszkaniowego poprzez dotowanie nabywania mieszkań na własność, na zasadach jakie wciąż obowiązują w „Rodzinie na Swoim”, a jakie w przyszłości wyznaczy MDM jest z pewnością inicjatywą potrzebną, pożyteczną, a przede wszystkim oczekiwaną, jednak w głównym stopniu przez pozostającą w mniejszości tę lepiej sytuowaną od średniej krajowej część młodego pokolenia Polaków.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” pozostawia wątpliwości

Z kolei prezentacja Bogusława Białowąsa, Zastępcy Dyrektora Departamentu Usług Agencyjnych w Banku Gospodarstwa Krajowego poświęcona została w całości analizie programu „Rodzina na Swoim”. Pokazane w niej okresy wzrostu aktywności wraz z komentarzem dotyczącym ich przyczyn są doskonałą podstawą do przygotowania oferty mieszkaniowej pod nowy program MdM. Dane dotyczące programu „Rodzina na Swoim” wskazują na wysoką potrzebę istnienia tego rodzaju wsparcia dla budownictwa mieszkaniowego ze strony rządu. Skorzystało z niego ponad 175 tysięcy rodzin i osób samotnych, które nabyły mieszkanie na własność. Było to ponad 11 milionów m2 powierzchni lokali i domów o wartości transakcyjnej ponad 38 miliardów złotych.

Zobacz także: Rynek pierwotny w Katowicach

Przyszłość budownictwa: energooszczędność

Drugi panel rozpoczęła prezentacja Jacka ZamielskiegoNarodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która została poświęcona nowemu programowi dopłat do budownictwa energooszczędnego. Warto przypomnieć, że według badań przeprowadzonych przez BIOSTAT na zlecenie NFOŚIGW przy dopłacie w wysokości 40 tys. zł brutto - co trzeci inwestor jest gotowy zainwestować w dom wysoko-energooszczędny, a przy dopłacie w wysokości 15 tys. zł brutto – co piętnasty chciałby zainwestować w mieszkanie o tej klasie energooszczędności. Wśród przedstawicieli deweloperów najwięcej kontrowersji wzbudził wymóg, ograniczający możliwość skorzystania z tego wsparcia finansowego jedynie do momentu oddania budynku do użytkowania. To znacznie zawęża czas, kiedy inwestor może złożyć wniosek o dopłatę, zwłaszcza w przypadku budynków wielorodzinnych. Drugą wątpliwość wzbudziły wymogi techniczne, uprawniające do zakwalifikowania budynku do programu. Przedstawiciel NFOŚiGW zapewnił, że wszystkie zastrzeżenia, mimo wprowadzenia programu, nadal będą rozpatrywane i w uzasadnionych kwestiach być może zostaną wprowadzone korekty.

Zobacz także: Dlaczego warto inwestować w nieruchomości energooszczędne?

Następnie swoje doświadczenia w zakresie budownictwa energooszczędnego w panelu dyskusyjnym przedstawili Bogdan Goławski z firmy Orco, który zaprezentował rozwiązania zastosowane przy realizacji Klonowa Aleja i Feliz Residence oraz Juliusz Żach z Mostostal Warszawa, koordynator projektu Miejski Budynek Jutra 2030.

Zobacz także: Moda na ekologiczne domy

Kolejne wystąpienie dotyczyło optymalizacji energetycznej budynków jednorodzinnych. Poprowadził je Arkadiusz Dębowy z firmy Rockwool Polska. Zaczął przede wszystkim od wyjaśnienia rodzajów energii, które funkcjonują w budownictwie mieszkaniowym, przypisując im odpowiedzialność konkretnych osób na etapie powstawania budynku. I tak – ograniczenie energii użytkowej to domena architekta, energii końcowej – instalatora, natomiast energii pierwotnej to już ekologia.

Następna prezentacja – pani Iwony Żurawińskiej – dotyczyła produktów do budownictwa energooszczędnego firmy FAKRO. To jedna z najbardziej innowacyjnych, a do tego polskich firm na rynku światowym, której oferta w segmencie okien dachowych oraz powiązanych z nimi kolektorów słonecznych plasuje ją w czołówce tej branży. Oprócz produktów już dostępnych w ofercie, uczestnicy konferencji mogli zapoznać się także z nowością firmy – świetlikiem dachowym o parametrach energooszczędnych. W części wystawowej była także możliwość obejrzenia przekroju okna FTT U8 Thermo – superenergooszczednego okna dachowego, przeznaczonego do budynków pasywnych.

Panel poświęcony energooszczędności zakończyła prezentacja Domu Zeroenergetycznego Plus – GREEN POWER, którego budowa zacznie się pod koniec I kwartału 2013 roku. Ryszard Piotrowski, autor koncepcji akcji i jej koordynator, przedstawił cele nowego przedsięwzięcia. Jego wypowiedź wsparli przedstawiciele Rady Programowej – Marek Beśka z firmy Lindab oraz Piotr Kałużniacki z firmy Samsung.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” 2013 – większa korzyść dla rodzin z dziećmi

W części wystawowej konferencji miał miejsce także Festival Technologii do Domów Zeroenergetycznych. Swoją ofertę zaprezentowali partnerzy Domu Zeroenergetycznego Plus – GREEN POWER: Lindab Construline (stalowa konstrukcja szkieletowa), Rockwool Polska (ocieplenie wełną mineralną), Fermacell (płyty gipsowo-włóknowe), Rehau (system kanalizacji bezszumowej i dolne źródło ciepła), Tyvek (membrany izolacyjne), Atrium System (schody wewnętrzne), Sonel (kamery termowizyjne), Samsung (pompa ciepła, rekuperator), Schock (balkonowy łącznik termoizolacyjny), ZCB Owczary (ceramika poryzowana), Ekoklinkier (ceramiczna cegła elewacyjna) oraz Selena (system ociepleń TYTAN EOS, tynki wewnętrzne TYTAN TEO, piany montażowe, cienkowarstwowe zaprawy murarskie oraz papy Matizol), która ufundowała także piany montażowe dla uczestników konferencji.

Od strony prawa

Konferencję ZAWÓD DEWELOPER – KIERUNEK ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ zakończył panel prawny. Jan Wszołek z kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr przedstawił praktyczne problemy formułowania umów deweloperskich po wejściu w życie tzw. ustawy deweloperskiej. Budzi ona nadal wiele wątpliwości wśród deweloperów i wielu z nich skorzystało z okazji zasięgnięcia porady bezpośrednio u eksperta w tej dziedzinie. Z kolei prezentacja Anny Wyrzykowskiej, również z kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr została poświęcona badaniu prawnemu nieruchomości. Tu najwięcej pytań wzbudził temat możliwości sprawdzenia obciążeń nieujawnionych w księdze wieczystej, a ograniczających możliwość korzystania z nieruchomości. Dotyczyło to głównie dróg koniecznych i dróg przesyłowych. Jedyną radą na zabezpieczenie się przed tego typu niespodziankami jest uzyskanie stosownych oświadczeń i zapewnień zbywcy w umowie sprzedaży. Tylko to może być bowiem podstawą do uzyskania odpowiednich gratyfikacji po ujawnieniu nieznanych nabywcy ograniczeń.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – wady i zalety

Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Jak przygotować się do zmian 2023
Jak przygotować się do zmian 2023
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wyrok TSUE w sprawie Frankowiczów coraz bliżej

    Czy sprawa o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału znajdzie w końcu swoje rozwiązanie? Czy będzie ono pozytywne dla osób spłacających kredyt we frankach szwajcarskich? Już 15 czerwca br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda wyrok, na który od miesięcy czekają zarówno Frankowicze, jak i znajdujące się po drugiej stronie barykady, banki. 

    6 czerwca - Dzień Dzikich Kwiatów (Dzień Łąki)

    Jak informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska 6 czerwca jest obchodzony Dzień Łąki, czyli Dzień Dzikich Kwiatów. GDOŚ zachęca do siania kwietnych łąk zamiast trawników.

    Pierwsze mieszkanie na kredyt 2023. Jakie ułatwienia dla kupujących obiecuje rząd? Zdolność kredytowa, wkład własny, oprocentowanie, brak PCC

    Niższe koszty, wyższa zdolność kredytowa i brak konieczności posiadania wkładu własnego – na to wszystko mogą już niedługo liczyć osoby, które będą chciały kupić pierwsze mieszkanie. Tak przynajmniej obiecuje rząd. Jeśli się uda, to sytuacja mieszkaniowa osób w wieku od 25 do 34 lat w końcu może się poprawić. Dziś w tej grupie wiekowej ponad połowa osób mieszka z rodzicami.

    Długi weekend z Bożym Ciałem 2023 - ceny noclegów w Polsce. Nad morzem i w górach

    Ceny noclegów w popularnych miejscowościach turystycznych w Polsce w czasie najbliższego długiego weekendu zaczynającego się w Boże Ciało są wyższe o 5% niż w 2022 roku. 

    Koniec z podatkiem PCC przy nabyciu mieszkania z rynku wtórnego

    Sejm przyjął ustawę, która likwiduje konieczność opłacenia 2% podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. To znacząca ulga, zwłaszcza dla młodych osób, które często zmuszone były płacić wysokie podatki przy nabyciu używanej nieruchomości.

    Ceny mieszkań od deweloperów bez zmian. Czy będą spadać?

    W maju w większości polskich aglomeracji cena metra kwadratowego nowego mieszkania pozostała bez zmian w stosunku do kwietnia - podali eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Zwrócili uwagę, że deweloperzy zaczęli wprowadzać do sprzedaży więcej mieszkań z segmentu popularnego.

    Mieszkam razem z rodzicami. Jak długo? Dorosłe dzieci X-ów i Y-greków nie tęsknią za samodzielnością

    Dane Eurostatu pokazują, że obecnie blisko 50% młodych Polek i Polaków, którzy wchodzą w dorosłe życie, nadal mieszka w domu rodzinnym. To, że dzieci nie usamodzielniają się już tak szybko jak ich rodzice, potwierdza badanie Grupy Progres, z którego wynika, że aż 69 proc. rodziców obecnie aktywnych zawodowo z pokolenia X (1965–1979) i Y (1979–1995), którzy mają więcej niż 30 lat, deklaruje, że zamieszkali sami, gdy byli w wieku między 18 a 23 r.ż.

    Architektura wielorodzinna przechodzi transformację

    Sposób, w jaki chcemy żyć, szybko się zmienia, a trendy architektoniczne pojawiają się niejako w odpowiedzi na nasze nowe potrzeby. Architekci, którzy tworzą swoje projekty dziś, muszą mieć więc na względzie również to, co wydarzy się jutro. Sęk w tym, że przyszłość jest nieprzewidywalna i potrafi zaskoczyć.

    Rynek mieszkaniowy. Ile kosztują mieszkania w Polsce

    Cena jednego metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym wynosi w Zakopanem prawie 19  tysięcy złotych. To najwyższe stawki w kraju. Wśród miast wojewódzkich pierwsze miejsce zajmuje Warszawa, gdzie jeden metr kosztuje średnio ponad 13,2 tysiąca. Najtaniej jest w Zielonej Górze, Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim. Tam kupujący płacą poniżej 7 tysięcy za metr.  

    Kto dziś kupuje mieszkania? Taniej nie będzie

    Jaki jest obecny profil nabywców nowych mieszkań? Jak dużo wśród kupujących jest inwestorów, a ile osób kupuje na potrzeby własne? Co jest największą motywacją do zakupu?

    Ile mieszkań kupują cudzoziemcy w Polsce?

    Cudzoziemcy kupili w Polsce 14359 mieszkań w 2022 roku wg danych MSWiA. W sumie lokale te miały aż 820 tysięcy m kw. To znaczy, że przeciętne mieszkanie kupione w 2022 roku przez cudzoziemca miało trochę ponad 57 m kw. 

    Opłata deszczowa będzie większym problemem?

    Krajowe media niedawno znów przypomniały sobie o opłacie deszczowej. Dlatego w ostatnim czasie pojawiły się nagłówki artykułów alarmujące, że wspomniana opłata w 2023 r. będzie „ściągana” z odsetkami i to za ostatnie pięć lat. Takie informacje nierzadko powodują konsternację u właścicieli większych działek. Wspomniane osoby mogą bowiem zastanawiać się, czy w ich przypadku opłata deszczowa znajduje zastosowanie. Inne ważne pytanie dotyczy tego, czy w ostatnim czasie przepisy odnośnie opłaty deszczowej uległy zmianie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili rozwiać wątpliwości osób prywatnych i przedsiębiorców dotyczące opłaty deszczowej. 

    Bezpieczny kredyt. Trzy banki zadeklarowały gotowość wprowadzenia tego produktu

    Trzy największe banki w Polsce zadeklarowały chęć i gotowość wprowadzenia do oferty rządowego programu „bezpieczny kredyt” – powiedział w poniedziałek 29 maja minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. 3 lipca wprowadzamy produkt w życie – dodał.

    Kalendarz biodynamiczny w ogrodzie. Czym jest? Czy ma naukowe podstawy, czy się sprawdza?

    Co to jest kalendarz biodynamiczny? Czy wykonywanie czynności w ogrodzie (np. siew, pielęgnacja roślin, nawożenie, podlewanie, zbiór i inne) zgodnie z kalendarzem biodynamicznym ma sens i podstawy naukowe?

    Lawenda w ogrodzie – uprawa, zastosowanie, odmiany. Roślina ozdobna, która leczy

    W każdym przydomowym ogrodzie powinno się znaleźć słoneczne miejsce na lawendę. Jeżeli zapewnimy jej właściwe warunki i poświęcimy jej trochę czasu - odwdzięczy się oszałamiającą wonią i uroczymi kwiatami, które można nawet … zjeść. Lawenda, to nie tylko roślina ozdobna – to także zioło stosowane w ziołolecznictwie.

    Jak pielęgnować trawnik? 4 pory roku na trawniku

    Jakie zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy przeprowadzać na trawniku w poszczególnych porach roku? Kiedy i czym nawozić trawnik?

    Kompost i kompostownik w ogrodzie. Jak i z czego zrobić „czarne złoto ogrodników”?

    Czym jest kompost? Jak powstaje? Czy kompost i próchnica to to samo? Co można rzucać „na kompost” a czego nie? Jak długo trzeba czekać na własny kompost?

    Atrakcyjne warunki wykupu kilku tysięcy Mieszkań+

    Minister Buda i prezes PGR Paweł Borys przedstawili nową ofertę "dojścia do własności" albo zakupu mieszkań w ramach tzw. rynkowej części Mieszkania Plus.

    Mieszkania do wynajęcia. Unia walczy z najmem krótkookresowym „na czarno”

    Regulacje, które mają wprowadzić obowiązkową rejestrację właścicieli lokali przeznaczonych na tzw. wynajem krótkoterminowy są przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego. Ich celem jest uniemożliwienie właścicielom unikania płacenia podatku od czynszu.

    Jak zarobić na wynajmie mieszkania - za ile wynajmować?

    Ubiegły rok stał pod znakiem ekspozycji popytu. Stawki najmu w 16 największych miastach w Polsce wzrosły o 16 proc., biorąc pod uwagę analogiczny okres poprzedniego roku.

    Pierwszy kwartał z rekordową podażą magazynową

    Od początku 2023 r. do użytku oddano 1,9 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej, co było najwyższą wartością w historii polskiego rynku. Tym samym, zasoby sektora magazynowego osiągnęły 29,6 mln mkw.

    Nowy kapitał napływający do Polski celuje w tańsze aktywa

    W całej Europie w sektorze nieruchomości komercyjnych możemy obserwować w tym roku spadek aktywności inwestorów. Polski rynek broni się wyższymi stopami zwrotu niż oferuje Europa Zachodnia i nadal wypada korzystnie na tle rynków europejskich.

    Jakie mieszkanie można kupić za Bezpieczny Kredyt 2%? Czy można połączyć kredyt 2% z kredytem bez wkładu własnego? Limity cen mieszkań

    Najprawdopodobniej w lipcu 2023 roku wystartuje rządowy program taniego kredytu dla osób kupujących pierwsze mieszkanie - „Bezpieczny Kredyt 2%”. Jakie mieszkanie będzie można kupić w ramach tego programu? Czy można połączyć „Bezpieczny kredyt 2%” z wcześniej uruchomionym programem kredytów bez wkładu własnego? Jakie są limity cen mieszkań?

    Obowiązki dewelopera i prawa kupującego mieszkanie. Co gwarantuje ustawa deweloperska?

    Do czego zobowiązuje dewelopera i co gwarantuje nabywcy obowiązująca od lipca 2022 r. ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym – zwana potocznie „ustawą deweloperską”?

    Wyniki budownictwa w kwietniu 2023

    Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w kwietniu 2023