REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkania dla studentów – czy warto w nie inwestować?

 Grupa Deweloperska GEO
Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.
Mieszkania dla studentów – czy warto w nie inwestować?
Mieszkania dla studentów – czy warto w nie inwestować?

REKLAMA

REKLAMA

Rok akademicki rozpoczął się na dobre. Część studentów znalazła zakwaterowanie w akademikach, ale zdecydowana większość zamieszkała w prywatnych lokalach. To właśnie ci drudzy od dawna stanowią siłę napędową rynku nieruchomości, utwierdzając w przekonaniu, że inwestycja w mieszkanie na wynajem to wciąż opłacalny biznes.

Warszawa i Kraków w czołówce

REKLAMA

Z raportu “Studenci na rynku nieruchomości 2018” wynika, że z powodu ograniczonej liczby miejsc w akademikach, mieszka w nich zaledwie 7 proc. wszystkich studentów. Co trzeci ankietowany deklaruje, że wynajmuje prywatne lokum - 38 proc., 15 proc. badanych posiada własne mieszkanie, a pozostały odsetek mieszka z rodziną. (Raport “Studenci na rynku nieruchomości 2018”, Centrum AMRON, Warszawski Instytut Bankowości, Stowarzyszenie “Mieszkanicznik”).

REKLAMA

Jak wskazuje Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, zapotrzebowanie na studencki wynajem jest wprost proporcjonalne do liczby studentów w poszczególnych ośrodkach akademickich. W Polsce na 1 230 tys. studiujących na Warszawę przypada 250 tys. studentów, na Kraków 150 tys., na Wrocław i Poznań po 120 tys. i Łódź 80 tys. Tak więc w 5 największych miastach akademickich, studiuje 60 proc. wszystkich studentów. Dzięki takim danym można oszacować, że aż ⅕ studenckiego popytu na wynajem powinna przypadać na stolicę, 12-13 proc. na Kraków, 10-11 proc. na Wrocław i Poznań, a 6-7 proc. na Łódź. Poza tym rzesze studentów przybywają też do takich miast jak Gdańsk, Lublin, Rzeszów, Opole czy Katowice, gdzie funkcjonuje aż 20 uczelni wyższych, na których wciąż uruchamiane są nowe kierunki studiów.

Sposób na biznes

Jak twierdzi Maciej Borkowski, prezes Grupy Deweloperskiej Geo; inwestycja w mieszkanie z przeznaczeniem na studencki wynajem w jednym z największych miast akademickich w kraju, przy dobrej koniunkturze gospodarczej, może stanowić stałe źródło dochodów - w perspektywie długoterminowej wartość takiej nieruchomości powinna wzrosnąć, dlatego to korzystniejsza lokata kapitału niż deponowanie funduszy na lokatach bankowych, które od dłuższego czasu są nierentowne. Poza tym takiej inwestycji sprzyjają wciąż rosnące ceny najmu. Według raportu opublikowanego przez AMRON-SARFiN, od 2015 roku czynsze rynkowe najmu mieszkań najbardziej wzrosły w Łodzi - o 33 proc., następnie we Wrocławiu o 27 proc., w Gdańsku i Warszawie o 26 proc., a w Krakowie i Poznaniu o ponad 8 proc. Najwięcej w II kwartale tego roku za najem mieszkania 2-pokojowego trzeba było zapłacić w Warszawie - przeciętnie 1812 zł miesięcznie. Równie drogo było we Wrocławiu - 1637 zł oraz w Gdańsku - 1633 zł. Najtańsze pozostały Katowice, gdzie za najem mieszkania z dwoma pokojami płaciło się średnio 1055 zł (opłaty bez uwzględnienia czynszu dla administracji, opłat za media oraz tym podobnych kosztów).

Wysoki standard i niski czynsz

REKLAMA

Pod względem preferencji mieszkaniowych, studenci nie różnią się zasadniczo od innych wynajmujących. Najczęściej poszukują mieszkań 2-pokojowych o powierzchni około 50 mkw. - wynika z danych portalu RynekPierwotny.pl. Poza tym biorą pod uwagę również inne czynniki. Raport “Studenci na rynku nieruchomości” wskazuje, że o miejscu zamieszkania najczęściej decyduje wysokość czynszu - tego zdania jest 28 proc. ankietowanych studentów. Na drugim miejscu znalazła się odległość od uczelni - 20 proc. badanych. Wbrew pozorom dla studentów bardzo ważny jest standard lokalu - 16 proc., a dla 15 proc. infrastruktura komunikacyjna. Poziom bezpieczeństwa osiedla bądź dzielnicy wskazało 8 proc. ankietowanych, a bliskość punktów usługowych i sklepów tylko 6 proc. Okazuje się, że studenci nie przywiązują większej wagi do sąsiedztwa terenów rekreacyjnych, odległości od miejsca pracy czy miejsca zamieszkania znajomych. Odpowiedzi te wskazało łącznie zaledwie 7 proc. badanych.

- Wśród naszych stałych klientów znajdują się osoby nabywające nieruchomości w celach inwestycyjnych, często z zamiarem najmu mieszkania studentom. Tacy klienci wybierają najczęściej lokale 2-pokojowe bądź 1-pokojowe w inwestycji Zdrowe Stylove w Katowicach lub w inwestycji przy ulicy Mazowieckiej w Krakowie, głównie ze względu na atrakcyjną lokalizację i bliskość uczelni wyższych - zwraca uwagę prezes Grupy Deweloperskiej Geo. - Na rynku nieruchomości wzrasta liczba transakcji gotówkowych, którym sprzyjają m.in. niskie oprocentowanie lokat bankowych oraz rosnąca inflacja - dodaje.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA