Jakich mieszkań sprzedaje się najwięcej?
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż dużych mieszkań, czteropokojowych i większych jest niewielka i kształtuje się na poziomie 13% (dane opracowane na podstawie analizy serwisu Oferty.net). Z kolei z danych Metrohouse wynika, że w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku najwięcej sprzedanych mieszkań powyżej się 70 mkw. było w Warszawie i w Gdańsku, następne miejsce zajmują Poznań i Kraków.
REKLAMA
Jednak jako najpopularniejszy segment wskazywane są nieduże mieszkania dwupokojowe o powierzchni 40–50 mkw.
Zobacz także: Coraz droższe mieszkania w Poznaniu
Spadająca zdolność kredytowa
REKLAMA
Mniejsze mieszkania są częściej sprzedawane, między innymi dlatego, że zmniejszyła się zdolność kredytowa. Kupujemy takie mieszkania, na jakie możemy zaciągnąć kredyt. Im mniej bank będzie nam chciał pożyczyć, tym mniejsze mieszkanie będziemy mogli kupić. Niestety sytuacja nie wygląda zbyt optymistycznie, rekomendacja SII i rosnące stopy procentowe zmniejszają zdolność kredytową i właściwie brak pożyczek walutowych. W najbliższym czasie nie należy spodziewać się poprawy.
Średnia kwota zaciągniętego kredytu stale spada. Najczęściej pożyczana kwota od banku w I kwartale 2012 roku wynosiła niewiele ponad 200 tys. zł. A za taką kwotę możemy kupić najwyżej niewielkie, dwupokojowe mieszkanie – jego wielkość zależy od średniej ceny mieszkania w danym mieście.
Małe mieszkanie, mała rata
W związku z zaostrzającą się polityką banków, siłą rzeczy, najpopularniejsze stały się mieszkania poniżej 40 mkw. i takie niewiele ponad 30 mkw., a także trzypokojowe mieszkania o powierzchni ok. 50 mkw. – jest to grupa najbardziej poszukiwanych mieszkań. Za to na popularności straciły kawalerki. Wynika to trochę z tego, że deweloperzy starają się zmniejszyć koszty budowy mieszkań i lokalizują je w tańszych dzielnicach, często na obrzeżach miast.
Źródło: BARC Warszawa SA
Zobacz także: Ile zapłacimy ze metr mieszkania w najlepszej lokalizacji?
REKLAMA
REKLAMA