REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dokumenty niezbędne do zawarcia umowy przeniesienia własności

Beata Kudlińska-Wodo
Beata Kudlińska-Wodo
Umowa przeniesienia własności. Fot. Fotolia
Umowa przeniesienia własności. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każda transakcja, zarówno prawna, jak i finansowa, wymaga przygotowania odpowiednich dokumentów. Bez nich jej bezpieczeństwo i powodzenie mogą zostać poważnie zakłócone. Jakie dokumenty są niezbędne do zawarcia umowy przeniesienia własności?

Niestety obrót nieruchomościami w polskich realiach, w gąszczu polskich przepisów (choćby podatkowych) nie jest łatwy. Oliwy do ognia dolewa fakt niejednolitego systemu własności lokali. Własnościowe spółdzielcze, własnościowe spółdzielcze z założoną księgą wieczystą, odrębna własność, użytkowanie wieczyste... Mnogość stanów prawnych to nagromadzenie dokumentów. Dobrze skompletowane dokumenty to podstawa bezpiecznej i udanej transakcji.

REKLAMA

Podstawą jest akt własności

  • akt umowy kupna sprzedaży,
  • postanowienie sądowe o nabyciu spadku,
  • akt darowizny,
  • postanowienie sądowe o podziale majątku,
  • akt – umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu,
  • umowa o przekształceniu spółdzielczego lokatorskiego prawo do lokalu we własnościowe spółdzielcze lub przydział własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu,
  • postanowienie sądowe o zniesieniu współwłasności.

Zobacz także: Dlaczego umowa na wyłączność jest dla klienta lepsza?

Z nabyciem nieruchomości w drodze darowizny lub spadku ściśle związany jest obowiązek dostarczenia odpowiednich dokumentów do urzędu skarbowego. Kolejna grupa dokumentów to pochodzące z administracji i spółdzielni:

  • zaświadczenie ze wspólnoty o braku zaległości (w przypadku odrębnej własności);
  • zaświadczenie ze spółdzielni (w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz spółdzielczego własnościowego prawa z urządzoną księgą wieczystą), które zawiera wiele bardzo istotnych informacji: komu przysługuje ww prawo, czy jest ono objęte wspólnością ustawową, czy ma założoną księgę wieczystą, informacje dotyczące powierzchni, rozliczenia liczników co i wody i inne.

Zobacz także: Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – zakres i właściwości


Dokumenty rejestrowe:

  • odpis z księgi wieczystej (podstawowy dokument przy odrębnej własności, działkach, działkach zabudowanych);
  • wypis z rejestru gruntu i lokali;
  • wypis z rejestru gruntu i rejestru budynków (dotyczy nieruchomości gruntowych oraz gruntowych zabudowanych);
  • wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego lub wypis ze studium uwarunkowań (dotyczy nieruchomości gruntowych oraz gruntowych zabudowanych).

Bez względu na rodzaj nieruchomości zawsze niezbędne jest zaświadczenie z wydziału meldunkowego urzędu gminy lub miasta o tym, że nieruchomość jest ewidencyjnie wolna. Oprócz tego niezbędna jest cała gama innych dokumentów: zezwolenie na budowę i aktualny dziennik budowy (w przypadku zaczętej budowy lub nieposiadającej odbioru technicznego), różne decyzje administracyjne, pozwolenia na wykreślenia hipotek i wzmianek z działu III księgi wieczystej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Kupujesz mieszkanie? Negocjuj cenę!

Gąszcz dokumentów wymaga dobrej orientacji w rodzajach nieruchomości oraz w urzędach, które nam te dokumenty wydają.

Zobacz także: Wynajem mieszkania czy kredyt?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

REKLAMA

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA