Dokumenty niezbędne do zawarcia umowy przeniesienia własności
REKLAMA
REKLAMA
Niestety obrót nieruchomościami w polskich realiach, w gąszczu polskich przepisów (choćby podatkowych) nie jest łatwy. Oliwy do ognia dolewa fakt niejednolitego systemu własności lokali. Własnościowe spółdzielcze, własnościowe spółdzielcze z założoną księgą wieczystą, odrębna własność, użytkowanie wieczyste... Mnogość stanów prawnych to nagromadzenie dokumentów. Dobrze skompletowane dokumenty to podstawa bezpiecznej i udanej transakcji.
REKLAMA
Podstawą jest akt własności
- akt umowy kupna sprzedaży,
- postanowienie sądowe o nabyciu spadku,
- akt darowizny,
- postanowienie sądowe o podziale majątku,
- akt – umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu,
- umowa o przekształceniu spółdzielczego lokatorskiego prawo do lokalu we własnościowe spółdzielcze lub przydział własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu,
- postanowienie sądowe o zniesieniu współwłasności.
Zobacz także: Dlaczego umowa na wyłączność jest dla klienta lepsza?
Z nabyciem nieruchomości w drodze darowizny lub spadku ściśle związany jest obowiązek dostarczenia odpowiednich dokumentów do urzędu skarbowego. Kolejna grupa dokumentów to pochodzące z administracji i spółdzielni:
- zaświadczenie ze wspólnoty o braku zaległości (w przypadku odrębnej własności);
- zaświadczenie ze spółdzielni (w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz spółdzielczego własnościowego prawa z urządzoną księgą wieczystą), które zawiera wiele bardzo istotnych informacji: komu przysługuje ww prawo, czy jest ono objęte wspólnością ustawową, czy ma założoną księgę wieczystą, informacje dotyczące powierzchni, rozliczenia liczników co i wody i inne.
Zobacz także: Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – zakres i właściwości
Dokumenty rejestrowe:
- odpis z księgi wieczystej (podstawowy dokument przy odrębnej własności, działkach, działkach zabudowanych);
- wypis z rejestru gruntu i lokali;
- wypis z rejestru gruntu i rejestru budynków (dotyczy nieruchomości gruntowych oraz gruntowych zabudowanych);
- wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego lub wypis ze studium uwarunkowań (dotyczy nieruchomości gruntowych oraz gruntowych zabudowanych).
Bez względu na rodzaj nieruchomości zawsze niezbędne jest zaświadczenie z wydziału meldunkowego urzędu gminy lub miasta o tym, że nieruchomość jest ewidencyjnie wolna. Oprócz tego niezbędna jest cała gama innych dokumentów: zezwolenie na budowę i aktualny dziennik budowy (w przypadku zaczętej budowy lub nieposiadającej odbioru technicznego), różne decyzje administracyjne, pozwolenia na wykreślenia hipotek i wzmianek z działu III księgi wieczystej.
Zobacz też: Kupujesz mieszkanie? Negocjuj cenę!
Gąszcz dokumentów wymaga dobrej orientacji w rodzajach nieruchomości oraz w urzędach, które nam te dokumenty wydają.
Zobacz także: Wynajem mieszkania czy kredyt?
REKLAMA
REKLAMA