REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Używane domy nie chcą się sprzedawać

Marcin Jańczuk
Marcin Jańczuk
Specjalista rynku nieruchomości Metrohouse & Partnerzy S.A.
Używany dom. Fot. Fotolia
Używany dom. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Używane domy nie chcą się sprzedawać – w 2011 roku zainteresowanie rynkiem wtórnym było niewielkie. Sprzedaż używanego domu to dla właścicieli duże wyzwanie.

Bogata oferta, ale mało chętnych

Rynek domów nadal nie cieszy się zainteresowaniem nabywców. Wysokie oczekiwania właścicieli i nadpodaż w połączeniu ze spadającą zdolnością kredytową potencjalnych kupujących powoduje, że transakcje realizowane są rzadko. Problemem jest również struktura oferty. Na rynku domów przeważają oferty nieruchomości o pow. powyżej 250 mkw., a więc  zdecydowanie za dużej niż oczekiwania nabywców – średnia (mediana) powierzchnia domów sprzedawanych przez pośredników Metrohouse & Partnerzy domów wynosi 160 mkw. Kupujący poszukują nieruchomości w cenie dużego mieszkania, które nie będą wiązały się ze zbyt dużymi kosztami eksploatacji.

REKLAMA

Zobacz także: Sprawdź, czy stać Cię na dom

Ceny domów, zdaniem nabywców, są często przesadzone.

– Choć zgłaszają się do nas osoby potencjalnie zainteresowane zakupem domów, to barierą jest poziom cen ofertowych. Sprzedający opierają je na wartościach sprzed 3–4 lat, a te niestety są już nie do osiągnięcia. – mówi Renata Sobolewska, dyrektor biura Metrohouse w Konstancinie-Jeziornej.

Szukamy nowszych domów

Nabywcy najczęściej szukają domów wybudowanych po 2000 r. (56% spośród zeszłorocznych transakcji).

– W przypadku domów klienci preferują nowe budownictwo. Wygrywają względy praktyczne. Budynki wybudowane w ostatnich latach charakteryzują się nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi, ciekawszymi aranżacjami i co najważniejsze, pozwalają na wprowadzenie się po niewielkich nakładach remontowych. Tego nie można powiedzieć o budynkach z lat 60. i 70., które mimo niższej ceny wymagają kosztownych remontów. – mówi Piotr Kerner, dyrektor regionalny Metrohouse & Partnerzy.

Taki procent transakcji to także wynik dużej podaży tego typu domów na rynku (6 na 10 domów zostało wybudowanych po 2000 r.).

Zobacz także: Ile kosztuje utrzymanie domu?


Ceny domów

Na wtórnym rynku sprzedaży domów przeważają ceny w przedziale 250–500 tys. zł. Łącznie 55% dokonanych transakcji dotyczyło domów w cenie poniżej 500 tys. zł. Jedna na dziesięć transakcji była droższa niż milion.

– W przypadku Poznania i okolic nie sprzedaje się praktycznie nic w cenach powyżej 650 tys. zł. Najpopularniejszy jest przedział 300–650 tys. zł i właśnie w tych ramach dochodzi do największej liczby transakcji. – mówi Wojciech Bukalski, dyrektor biura Metrohouse & Partnerzy w Poznaniu.

Zobacz także: Euro 2012 – wynajem mieszkania: jakie ceny?

Ile sprzedający czekają na transakcję?

Średni czas sprzedaży domu jest prawie dwukrotnie dłuższy niż czas sprzedaży używanego mieszkania i wynosi obecnie 180 dni. Co dziesiąty dom sprzedał się po czasie dłuższym niż rok. To transakcje zrealizowane, ale nie brakuje ofert, które nie znajdują kupców przez ponad 2 lata mimo obniżek cen.

– Rekordzistą w długości sprzedaży był segment w Józefosławiu, którego właściciele czekali na transakcję 3,5 roku. – mówi Piotr Kerner.

W tym przypadku nie obyło się bez negocjacji w wysokości nawet 10% ceny ofertowej. Zdarzały się także obniżki na poziomie ponad 20% (szczególnie w ofertach, które długo nie znajdywały nabywców).

Kupujący wolą miasto

Pośrednicy obserwują trend powrotu do miasta osób, które kilka lat temu uciekały poza jego granice.

– Wyraźnie widać odwrócenie trendu. Klienci, którzy jeszcze do niedawna decydowali się na zakup domów za Warszawą, dziś zwracają się do nas o pomoc przy ich sprzedaży, nosząc się z zamiarem powrotu do miasta. – mówi Silwana Piotrowicz, dyrektor oddziału Metrohouse w Warszawie.

Zmiana trendu to m.in. wynik problemów komunikacyjnych związanych z pokonywaniem trasy do pracy oraz brak rozwiniętej infrastruktury w miejscu zamieszkania.

Zobacz także: 50 zł za jeden dzień ogrzewania domu?


Kiedy sprzedało się najwięcej domów?

Ruch na rynku sprzedaży domów nasilił się w drugiej połowie roku. W III i IV kwartale pośrednicy Metrohouse & Partnerzy zrealizowali 61 proc. wszystkich transakcji. Z kolei w I kwartale transakcje były nieliczne (podpisano zaledwie 14% umów).

Zobacz także: O ile właściciel mieszkania jest skłonny obniżyć cenę?

Jak zwiększyć sprzedaż?

Niższa zdolność kredytowa Polaków i oczekiwania na dalsze spadki cen to zła informacja dla rynku domów używanych rywalizującego z rynkiem pierwotnym, który coraz bardziej dopasowuje się do oczekiwań nabywców. Kupujący zwracają uwagę nie tylko na cenę domów, lecz także na koszty eksploatacji nieruchomości, które są dla nich bardzo ważne przy podejmowaniu decyzji. Zdecydowanie trudniej jest sprzedać dom o powierzchni powyżej 200–250 mkw. Obecnie nabywcy nie stawiają na powierzchnię, ale na funkcjonalność i przemyślaną aranżację pomieszczeń.

Zobacz także: Na warszawskim rynku przeważają gotowe domy i segmenty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA