REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Używane domy nie chcą się sprzedawać

Marcin Jańczuk
Marcin Jańczuk
Specjalista rynku nieruchomości Metrohouse & Partnerzy S.A.
Używany dom. Fot. Fotolia
Używany dom. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Używane domy nie chcą się sprzedawać – w 2011 roku zainteresowanie rynkiem wtórnym było niewielkie. Sprzedaż używanego domu to dla właścicieli duże wyzwanie.

Bogata oferta, ale mało chętnych

Rynek domów nadal nie cieszy się zainteresowaniem nabywców. Wysokie oczekiwania właścicieli i nadpodaż w połączeniu ze spadającą zdolnością kredytową potencjalnych kupujących powoduje, że transakcje realizowane są rzadko. Problemem jest również struktura oferty. Na rynku domów przeważają oferty nieruchomości o pow. powyżej 250 mkw., a więc  zdecydowanie za dużej niż oczekiwania nabywców – średnia (mediana) powierzchnia domów sprzedawanych przez pośredników Metrohouse & Partnerzy domów wynosi 160 mkw. Kupujący poszukują nieruchomości w cenie dużego mieszkania, które nie będą wiązały się ze zbyt dużymi kosztami eksploatacji.

REKLAMA

Zobacz także: Sprawdź, czy stać Cię na dom

Ceny domów, zdaniem nabywców, są często przesadzone.

– Choć zgłaszają się do nas osoby potencjalnie zainteresowane zakupem domów, to barierą jest poziom cen ofertowych. Sprzedający opierają je na wartościach sprzed 3–4 lat, a te niestety są już nie do osiągnięcia. – mówi Renata Sobolewska, dyrektor biura Metrohouse w Konstancinie-Jeziornej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szukamy nowszych domów

Nabywcy najczęściej szukają domów wybudowanych po 2000 r. (56% spośród zeszłorocznych transakcji).

– W przypadku domów klienci preferują nowe budownictwo. Wygrywają względy praktyczne. Budynki wybudowane w ostatnich latach charakteryzują się nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi, ciekawszymi aranżacjami i co najważniejsze, pozwalają na wprowadzenie się po niewielkich nakładach remontowych. Tego nie można powiedzieć o budynkach z lat 60. i 70., które mimo niższej ceny wymagają kosztownych remontów. – mówi Piotr Kerner, dyrektor regionalny Metrohouse & Partnerzy.

Taki procent transakcji to także wynik dużej podaży tego typu domów na rynku (6 na 10 domów zostało wybudowanych po 2000 r.).

Zobacz także: Ile kosztuje utrzymanie domu?


Ceny domów

Na wtórnym rynku sprzedaży domów przeważają ceny w przedziale 250–500 tys. zł. Łącznie 55% dokonanych transakcji dotyczyło domów w cenie poniżej 500 tys. zł. Jedna na dziesięć transakcji była droższa niż milion.

– W przypadku Poznania i okolic nie sprzedaje się praktycznie nic w cenach powyżej 650 tys. zł. Najpopularniejszy jest przedział 300–650 tys. zł i właśnie w tych ramach dochodzi do największej liczby transakcji. – mówi Wojciech Bukalski, dyrektor biura Metrohouse & Partnerzy w Poznaniu.

Zobacz także: Euro 2012 – wynajem mieszkania: jakie ceny?

Ile sprzedający czekają na transakcję?

Średni czas sprzedaży domu jest prawie dwukrotnie dłuższy niż czas sprzedaży używanego mieszkania i wynosi obecnie 180 dni. Co dziesiąty dom sprzedał się po czasie dłuższym niż rok. To transakcje zrealizowane, ale nie brakuje ofert, które nie znajdują kupców przez ponad 2 lata mimo obniżek cen.

– Rekordzistą w długości sprzedaży był segment w Józefosławiu, którego właściciele czekali na transakcję 3,5 roku. – mówi Piotr Kerner.

W tym przypadku nie obyło się bez negocjacji w wysokości nawet 10% ceny ofertowej. Zdarzały się także obniżki na poziomie ponad 20% (szczególnie w ofertach, które długo nie znajdywały nabywców).

Kupujący wolą miasto

Pośrednicy obserwują trend powrotu do miasta osób, które kilka lat temu uciekały poza jego granice.

– Wyraźnie widać odwrócenie trendu. Klienci, którzy jeszcze do niedawna decydowali się na zakup domów za Warszawą, dziś zwracają się do nas o pomoc przy ich sprzedaży, nosząc się z zamiarem powrotu do miasta. – mówi Silwana Piotrowicz, dyrektor oddziału Metrohouse w Warszawie.

Zmiana trendu to m.in. wynik problemów komunikacyjnych związanych z pokonywaniem trasy do pracy oraz brak rozwiniętej infrastruktury w miejscu zamieszkania.

Zobacz także: 50 zł za jeden dzień ogrzewania domu?


Kiedy sprzedało się najwięcej domów?

Ruch na rynku sprzedaży domów nasilił się w drugiej połowie roku. W III i IV kwartale pośrednicy Metrohouse & Partnerzy zrealizowali 61 proc. wszystkich transakcji. Z kolei w I kwartale transakcje były nieliczne (podpisano zaledwie 14% umów).

Zobacz także: O ile właściciel mieszkania jest skłonny obniżyć cenę?

Jak zwiększyć sprzedaż?

Niższa zdolność kredytowa Polaków i oczekiwania na dalsze spadki cen to zła informacja dla rynku domów używanych rywalizującego z rynkiem pierwotnym, który coraz bardziej dopasowuje się do oczekiwań nabywców. Kupujący zwracają uwagę nie tylko na cenę domów, lecz także na koszty eksploatacji nieruchomości, które są dla nich bardzo ważne przy podejmowaniu decyzji. Zdecydowanie trudniej jest sprzedać dom o powierzchni powyżej 200–250 mkw. Obecnie nabywcy nie stawiają na powierzchnię, ale na funkcjonalność i przemyślaną aranżację pomieszczeń.

Zobacz także: Na warszawskim rynku przeważają gotowe domy i segmenty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach. Specjalnie powołany zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego.

Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

REKLAMA

Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

REKLAMA