„Ewolucja” współczesnych apartamentów!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Słowo „apartament” coraz częściej używane jest zamiast zwykłego „mieszkania”. Deweloperzy nazywając mieszkanie apartamentem próbują przyciągnąć klientów. Niestety równie często cena mieszkania jest bardziej zbliżona do ceny apartamentu, różnica jednak pozostaje w standardzie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że pomimo wydania większej kwoty wcale nie mieszka w apartamencie. Warto wiedzieć, jak definiowany jest „apartament”.
REKLAMA
Apartament (z włoskiego ‘appartamente’ oznacza ‘osobno’), w architekturze pałacowej XVI-XVIII w. był zespołem oddzielnych i zarazem reprezentacyjnych pomieszczeń tworzących jedną całość. Dzisiaj jest to luksusowo urządzone kilkupokojowe mieszkanie o dużej powierzchni. Tak naprawdę nie ma ścisłej definicji tego, czym jest apartament. A to pozwala nam na dowolną interpretację. Przyczyną częstego użycia słowa „apartament” w znaczeniu mieszkania o podwyższonym standardzie może być wpływ języka angielskiego.
Zobacz także: Czy można kupić cztery pokoje w cenie kawalerki?
Gdyby przyjąć nazewnictwo stosowane przez deweloperów, okazało by się, że współczesne apartamenty kurczą się, a wydzielone dawniej pomieszczenia łączą. Zdarza się, że mieszkanie o powierzchni mniejszej niż 50 mkw., ale za to ulokowane blisko parku nazywane jest apartamentem.
Definicja apartamentu
Jakie kryteria musi spełniać lokal, żeby można go było uznać za apartament? Pierwszym i najważniejszym kryterium jest lokalizacja budynku, musi być prestiżowa. Zdecydowanie powinno to być centrum miasta bądź też tereny w jego pobliżu. W okolicy muszą być teatry, muzea, galerie i inne centra kultury i rozrywki. Ważna jest komunikacja i bezpośrednie sąsiedztwo terenów zielonych np. parków. Od tego wszystkiego zależy jaki widok z okna będzie miał mieszkaniec apartamentu. Gdyby to był widok na ścianę sąsiedniego budynku to takie mieszkanie byłoby mieszkaniem o podwyższonym standardzie, a nie apartamentem. Zwykle jednak apartamenty powstają na większej przestrzeni. Na pewno nie powinny powstawać na terenie zespołu bloków lub na obrzeżach miast.
Zobacz także: Osiedla społeczne – czym są?
Apartamentowiec powinien być wykończony w najwyższym standardzie. Jego elewacja zewnętrzna powinna być wykonana z materiałów najlepszej jakości. Podobnie wnętrze budynku. Budynek, w którym mieszczą się apartamenty ma gwarantować komfort i bezpieczeństwo. Standardem jest ochrona fizyczna, monitoring obiektu oraz systemy alarmowe i antywłamaniowe. Nieodłącznym elementem są wideofony i drzwi otwierane na karty magnetyczne. Kolejnym wyznacznikiem apartamentowca jest luksus, jaki gwarantuje. Recepcja obsługuje apartament, nawet pod nieobecność jego właściciela, np. odbiera pocztę, załatwia drobne naprawy.
Zobacz także: Modne dzielnice – gdzie kupić mieszkanie?
Coraz częściej apartamentowce oferują swoim mieszkańcom funkcje rekreacyjne i sportowe. Pojawiają się baseny, kluby bilardowe, sauny i siłownie przeznaczone tylko dla mieszkańców. Wokół budynku są też zamknięte tereny zielone,. Tego typu tereny znacznie różnią się od typowych terenów osiedli mieszkaniowych. Na osiedlach plac zabaw i ławki mogą znaleźć się w przypadkowych miejscach. Wokół apartamentowca teren jest starannie projektowany przez architekta krajobrazu, jest specjalnie dobrana roślinność. Nawet rozkład ławek i innych elementów małej architektury nie jest przypadkowy. Jeżeli apartamentowiec stoi w centrum miasta to parki i trawniki mogą być zastąpione przez zielone dachy lub tarasy z roślinnością przeznaczoną dla wszystkich mieszkańców. W podziemiach znajdują się parkingi z dedykowanymi miejscami postojowymi, do których zjeżdża się windą. Coraz popularniejsze robią się też apartamenty, do których bezpośrednio wjeżdża winda.
Zobacz także: Gdzie znajdziesz tańsze mieszkanie?
W samym apartamencie powinny się znaleźć odpowiednie pomieszczenia, co najmniej kuchnia, salon (mogą być połączone), główna sypialnia z prywatnym wejściem do łazienki i garderoby, pokój gościnny (może pełnić funkcję gabinetu lub kolejnej sypialni) łazienka ogólna, pralnia lub pomieszczenie gospodarcze oraz osobna łazienka do każdej kolejnej sypialni. Ponadto apartament musi być dobrze przemyślany architektonicznie, a to według architektów z Premiere Design jest to rzadkością. Taki apartament powinien łączyć funkcjonalność i elegancję. Rezygnuje się z dużej liczby mebli, które zyskują funkcję wystroju wnętrza. Ograniczana jest liczba szaf i szafek, które zastępowane są przez wnęki i garderoby. Każda sypialnia powinna być wyposażona w garderobę i w osobną łazienkę. Rozkład z wyraźnym podziałem na część dzienną (dostępną także dla gości) i nocną (zapewniającą mieszkańcom pełną prywatność). Obie strefy nie powinny ze sobą kolidować. Minimalna powierzchnia luksusowego lokalu jest na poziomie 100 mkw. Spotykane często na rynku określenie apartamentu w odniesieniu do 50-metrowych mieszkań lub nawet 30-metrowych, jest wyraźnym nadużyciem. Wysokość apartamentu to co najmniej 2,5 metra. Warunkiem koniecznym są duże okna. Lokal powinien być wykończony materiałami najwyższej jakości. Drewniane lub kamienne podłogi stanowią standard. Również klimatyzacja nie jest już czymś nowym w tego typu lokalach. Coraz częściej pojawiają się systemy inteligentnego domu.
Według pracowni Premiere Design pojęcie "apartament" jest obecnie mocno nadużywane. Deweloperzy nazywają tak czasem zwykłe mieszkania, by sztucznie podnieść ich standard.
Nie dajcie się zwieść. Pamiętajmy, że apartament to najwyższy standard pod każdym względem – radzą Architekci z Premiere Design.
Zobacz także: Apartament
REKLAMA
REKLAMA