REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

„Ewolucja” współczesnych apartamentów!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Premiere Design
Architektura Wnętrz
Apartament. Fot. Fotolia
Apartament. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy coraz częściej zwykłe mieszkania nazywają apartamentami. Wielu architektów wnętrz obserwuje nową tendencję na rynku nieruchomości, polegającą na nadużywaniu słowa „apartament”. Czy każde mieszkanie o podwyższonym standardzie to apartament? Jakie warunki musi spełniać lokal, żeby stał się apartamentem?

REKLAMA

Słowo „apartament” coraz częściej używane jest zamiast zwykłego „mieszkania”. Deweloperzy nazywając mieszkanie apartamentem próbują przyciągnąć klientów. Niestety równie często cena mieszkania jest bardziej zbliżona do ceny apartamentu, różnica jednak pozostaje w standardzie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że pomimo wydania większej kwoty wcale nie mieszka w apartamencie. Warto wiedzieć, jak definiowany jest „apartament”.

REKLAMA

Apartament (z włoskiego ‘appartamente’ oznacza ‘osobno’), w architekturze pałacowej XVI-XVIII w. był zespołem oddzielnych i zarazem reprezentacyjnych pomieszczeń tworzących jedną całość. Dzisiaj jest to luksusowo urządzone kilkupokojowe mieszkanie o dużej powierzchni. Tak naprawdę nie ma ścisłej definicji tego, czym jest apartament. A to pozwala nam na dowolną interpretację. Przyczyną częstego użycia słowa „apartament” w znaczeniu mieszkania o podwyższonym standardzie może być wpływ języka angielskiego.

Zobacz także: Czy można kupić cztery pokoje w cenie kawalerki?

Gdyby przyjąć nazewnictwo stosowane przez deweloperów, okazało by się, że współczesne apartamenty kurczą się, a wydzielone dawniej pomieszczenia łączą. Zdarza się, że mieszkanie o powierzchni mniejszej niż 50 mkw., ale za to ulokowane blisko parku nazywane jest apartamentem.

Definicja apartamentu

Jakie kryteria musi spełniać lokal, żeby można go było uznać za apartament? Pierwszym i najważniejszym kryterium jest lokalizacja budynku, musi być prestiżowa. Zdecydowanie powinno to być centrum miasta bądź też tereny w jego pobliżu. W okolicy muszą być teatry, muzea, galerie i inne centra kultury i rozrywki. Ważna jest komunikacja i bezpośrednie sąsiedztwo terenów zielonych np. parków. Od tego wszystkiego zależy jaki widok z okna będzie miał mieszkaniec apartamentu. Gdyby to był widok na ścianę sąsiedniego budynku to takie mieszkanie byłoby mieszkaniem o podwyższonym standardzie, a nie apartamentem. Zwykle jednak apartamenty powstają na większej przestrzeni. Na pewno nie powinny powstawać na terenie zespołu bloków lub na obrzeżach miast.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Osiedla społeczne – czym są?

Apartamentowiec powinien być wykończony w najwyższym standardzie. Jego elewacja zewnętrzna powinna być wykonana z materiałów najlepszej jakości. Podobnie wnętrze budynku. Budynek, w którym mieszczą się apartamenty ma gwarantować komfort i bezpieczeństwo. Standardem jest ochrona fizyczna, monitoring obiektu oraz systemy alarmowe i antywłamaniowe. Nieodłącznym elementem są wideofony i drzwi otwierane na karty magnetyczne. Kolejnym wyznacznikiem apartamentowca jest luksus, jaki gwarantuje. Recepcja obsługuje apartament, nawet pod nieobecność jego właściciela, np. odbiera pocztę, załatwia drobne naprawy.

Zobacz także: Modne dzielnice – gdzie kupić mieszkanie?

Coraz częściej apartamentowce oferują swoim mieszkańcom funkcje rekreacyjne i sportowe. Pojawiają się baseny, kluby bilardowe, sauny i siłownie przeznaczone tylko dla mieszkańców. Wokół budynku są też zamknięte tereny zielone,. Tego typu tereny znacznie różnią się od typowych terenów osiedli mieszkaniowych. Na osiedlach plac zabaw i ławki mogą znaleźć się w przypadkowych miejscach. Wokół apartamentowca teren jest starannie projektowany przez architekta krajobrazu, jest specjalnie dobrana roślinność. Nawet rozkład ławek i innych elementów małej architektury nie jest przypadkowy. Jeżeli apartamentowiec stoi w centrum miasta to parki i trawniki mogą być zastąpione przez zielone dachy lub tarasy z roślinnością przeznaczoną dla wszystkich mieszkańców. W podziemiach znajdują się parkingi z dedykowanymi miejscami postojowymi, do których zjeżdża się windą. Coraz popularniejsze robią się też apartamenty, do których bezpośrednio wjeżdża winda.

Zobacz także: Gdzie znajdziesz tańsze mieszkanie?

W samym apartamencie powinny się znaleźć odpowiednie pomieszczenia, co najmniej kuchnia, salon (mogą być połączone), główna sypialnia z prywatnym wejściem do łazienki i garderoby, pokój gościnny (może pełnić funkcję gabinetu lub kolejnej sypialni) łazienka ogólna, pralnia lub pomieszczenie gospodarcze oraz osobna łazienka do każdej kolejnej sypialni. Ponadto apartament musi być dobrze przemyślany architektonicznie, a to według architektów z Premiere Design jest to rzadkością. Taki apartament powinien łączyć funkcjonalność i elegancję. Rezygnuje się z dużej liczby mebli, które zyskują funkcję wystroju wnętrza. Ograniczana jest liczba szaf i szafek, które zastępowane są przez wnęki i garderoby. Każda sypialnia powinna być wyposażona w garderobę i w osobną łazienkę. Rozkład z wyraźnym podziałem na część dzienną (dostępną także dla gości) i nocną (zapewniającą mieszkańcom pełną prywatność). Obie strefy nie powinny ze sobą kolidować. Minimalna powierzchnia luksusowego lokalu jest na poziomie 100 mkw. Spotykane często na rynku określenie apartamentu w odniesieniu do 50-metrowych mieszkań lub nawet 30-metrowych, jest wyraźnym nadużyciem. Wysokość apartamentu to co najmniej 2,5 metra. Warunkiem koniecznym są duże okna. Lokal powinien być wykończony materiałami najwyższej jakości. Drewniane lub kamienne podłogi stanowią standard. Również klimatyzacja nie jest już czymś nowym w tego typu lokalach. Coraz częściej pojawiają się systemy inteligentnego domu.

Według pracowni Premiere Design pojęcie "apartament" jest obecnie mocno nadużywane. Deweloperzy nazywają tak czasem zwykłe mieszkania, by sztucznie podnieść ich standard.

Nie dajcie się zwieść. Pamiętajmy, że apartament to najwyższy standard pod każdym względem – radzą Architekci z Premiere Design.

Zobacz także: Apartament

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

REKLAMA

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

REKLAMA

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

REKLAMA