REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

„Rodzina na Swoim”: limity na II kwartał 2012

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Mieszkanie. Fot. Fotolia
Mieszkanie. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Limity na II kwartał 2012 w „Rodzinie na Swoim” zostały podniesione w 13 miastach wojewódzkich. Ułatwiony dostęp do „Rodziny na Swoim” w II kwartale 2012 roku będzie m.in. we Wrocławiu, w Gorzowie Wielkopolskim i w Zielonej Górze. A gdzie obniżono limity?

Limity cen w kredycie „Rodzina na Swoim” w II kwartale zostały podniesione aż w 13 miastach wojewódzkich, w pozostałych nastąpił spadek tych wartości, co w praktyce uniemożliwiło skorzystanie z dopłaty. Sytuacja zmieniła się też w wielu miejscowościach znajdujących się w poszczególnych województwach.

REKLAMA

Zobacz także: Wynajem mieszkania – poradnik dla właściciela i dla wynajmującego

Obniżone limity

Największy spadek limitu, bo aż o 500 zł za metr kwadratowy mieszkania, odnotowano w Warszawie. W stolicy cena metra mieszkania z rynku pierwotnego nie może przekroczyć 5904 zł, w marcu zaś kwota granicząca była na poziomie 6435 zł. Podobnie sytuacja w Warszawie wygląda na rynku wtórnym, między kwartałami 2012 roku pojawiła się ponad 8-procentowa różnica, a limit wynosi w tej chwili 4723,2 za mkw.

Obniżenie limitu dotknęło też Kraków, Kielce i Opole. W Krakowie jest to 4-procentowa różnica, natomiast w Kielcach i w Opolu jest to niewiele ponad 1%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Większe limity

Większe limity odnotowało aż 13 miast wojewódzkich. Największy wzrost jest w Gorzowie Wielkopolskim i w Zielonej Górze. W miastach tych z dofinansowaniem można dziś kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, którego cena nie przekroczy poziomu 3807 zł za metr. W marcu było to 3505,5 zł za metr. We Wrocławiu limit wzrósł aż o 3,7%. Dziś dla rynku pierwotnego wynosi on 5187,5 zł za metr i zastąpił wartość 5002 złotych. W pozostałych miastach wojewódzkich wzrost limitów wyniósł niewiele ponad 2%.

Dla kogo jeszcze „Rodzina na Swoim”?

Nowe limity wpłynęły na sytuację na rynku nieruchomości tylko w nieznacznym stopniu. Już wcześniej w wielu miastach trudno było sprostać wymaganiom cenowym, ale mimo wszystko było to możliwe. Podniesienie limitów nieco zwiększy szansę na znalezienie swojego mieszkania. W miastach, w których zdecydowano się zmniejszyć limit, kupno mieszkania z dopłatą staje się w zasadzie niemożliwe – dotyczy to przede wszystkim Warszawy. Poza nią „Rodzina na Swoim” raczej nie pomoże w zakupie własnego „M” w Krakowie, w Lublinie, w Poznaniu i we Wrocławiu. Znacznie łatwiej z dopłat skorzystać w Łodzi, w Katowicach i w Gdańsku. W miastach tych nawet kilkadziesiąt procent mieszkań o powierzchni do 75 mkw., wystawionych dziś na sprzedaż spełnia wymagania.

Zobacz także: Jak zrobić zdjęcia mieszkania, by zachęcić kupujących?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA