REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W Polsce jest łatwiej o mieszkanie niż we Francji czy Wielkiej Brytanii

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Mieszkanie. Fot. Fotolia
Mieszkanie. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoby posiadające własne mieszkanie zazwyczaj zarabiają więcej, niż Ci, którzy je wynajmują. W Norwegi różnice w zarobkach mieszkańców sięgają 37%. W Polsce dysproporcje nie są aż tak widoczne.

Wg badań Eurostatu, w większości krajów europejskich właściciele nieruchomości mają o ok. 20% wyższe zarobki niż osoby, które wynajmują mieszkania. Taki wynik zdeterminowany jest tym, że mieszkania w dużej części są wynajmowane przez osoby młode, które dopiero rozpoczynają samodzielne życie i pracę zawodową. Dochody tych osób są na tyle niskie, że często nie pozwalają na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

REKLAMA

Z danych Eurostatu wynika również, że większe dysproporcje między dochodami osób posiadających własne mieszkanie a tymi, którzy je wynajmują, charakterystyczne są dla krajów tzw. „starej” Unii.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę, kupując dom na rynku wtórnym?

Dwuosobowe gospodarstwo domowe wynajmując mieszkanie przeznacza na ten cel około jedną piątą swojego dochodu – w krajach „starej” Unii, gdyby mieszkało na terenie nowych krajów członkowskich, najem pochłaniałby prawie czwartą część dochodów. Można to wynikać z faktu, że na zachodzie rynek najmu mieszkań jest zazwyczaj znacznie większy i bardziej konkurencyjny.

Czy własne mieszkanie to luksus?

W Norwegii średnie dochody jednej osoby w gospodarstwie domowym mającym prawo własności do zamieszkiwanej nieruchomości, wyniosły w 2010 roku 36,4 tys. euro. Dla porównania, zarobki osób wynajmujących mieszkanie wynosiły ok. 23 tys. euro rocznie. To aż 36,9% różnicy. Do krajów, w których dochody osób wynajmujących są niższe niż właścicieli nieruchomości (o przynajmniej 30 %) można zaliczyć np. Wielką Brytanię i Francję, a także Litwę, Irlandię oraz Holandię.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieruchomości w Rumunii i Bułgarii

Inaczej sytuacja ta wygląda w dwóch najbiedniejszych krajach UE – Rumunii i Bułgarii. W obu, średni dochód właścicieli nieruchomości jest niższy – niż najemców.

W Rumunii na jedną osobę w gospodarstwie domowym, które posiada prawo do własności nieruchomości przypadał dochód ok. 2,4 tys. euro, w przypadku najemców dochód wynosi 2,9 tysięcy.

REKLAMA

W Bułgarii, dochody właścicieli nieruchomości wynoszą ok. 3,5 tys. euro rocznie, natomiast najemców 3,6 tysięcy. Zarówno w Rumunii, jak i w Bułgarii  średnie wynagrodzenia najemców wynikają z faktu, że ten sposób zaspokajania potrzeb mieszkaniowych najczęściej wybierają osoby, które zarządzają dużymi firmami lub też są to cudzoziemcy, którzy postanowili osiedlić się nad ciepłym morzem. Potwierdzają to dane dotyczące wielkości rynków najmu w obu krajach, które wskazują, że tylko niewielka grupa mieszkańców zaspokaja swoje potrzeby mieszkaniowe w ten sposób.

W Rumunii z komercyjnego rynku najmu mieszkań korzysta zaledwie 1,1% mieszkańców tego kraju. W Bułgarii współczynnik ten wynosi 2,1%. Dla porównania średnia dla całej Unii to 17,8%.

Zobacz także: O czym należy pamiętać podczas odbierania mieszkania?

W Polsce właściciele nieruchomości są tylko trochę bogatsi niż najemcy

W Polsce tak, jak w większości krajów europejskich dochody właścicieli nieruchomości są wyższe niż osób, które wynajmują mieszkania. Różnica ta jest niewielka i wynosi zaledwie 6,9%. W Polsce średnie dochody przypadające na jedną osobę w gospodarstwie domowym w 2010 roku wynosiły ok. 5,1 tys. euro (22,2 tys. zł) rocznie. Dla porównania zarobki najemców wynosiły średnio 4,8 tys. euro (20,7 tys. zł). Z danych tych wynika, że w Polsce łatwiej jest kupić nieruchomość na własność, niż w wielu krajach Europy zachodniej. Nie należy jednak zapomnieć o tym, że Polacy są skłonni do różnych wyrzeczeń, o ile tylko uzyskają prawo własności do nieruchomości. Przeciętny Polak mieszkający w jednym z większych miast, za swoją miesięczną pensję netto może kupić zaledwie ok. 0,5 m kw. mieszkania. W wielu krajach zachodniej Europy wynik ten jest 2–4 razy wyższy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

REKLAMA

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

Hipoteka odwrócona - fakty i mity

Hipoteka odwrócona wzbudza kontrowersje. Wiele osób nie wie, że taka hipoteka może być w modelu sprzedażowym (renta dożywotnia) lub w modelu kredytowym (odwrócony kredyt hipoteczny). Co z kwestiami prawnymi?

REKLAMA

Rozliczanie podatku CIT z zastosowaniem obniżonej stawki 9% - zmiana interpretacji indywidualnej

Szef KAS potwierdził, że mały podatnik CIT, może stosować preferencyjną stawkę podatkową w wysokości 9% do obliczania zaliczek na podatek, ale jedynie do momentu przekroczenia ustawowego limitu przychodów. Po przekroczeniu limitu w określonym miesiącu/kwartale, zaliczkę na podatek dochodowy za ten okres oraz kolejne powinien obliczać już według stawki 19%.

Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

REKLAMA