REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Deweloperzy walczą o najlepszą lokalizację

PRESTIGE PR
Deweloperzy.
Deweloperzy.

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy walczą o najlepszą lokalizację, która obok niskich cen i mniejszych metrażów stanowi najważniejszy czynnik brany pod uwagę przez nabywców mieszkań. W 2012 roku to właśnie lokalizacja będzie dla deweloperów decydująca w walce o kolejnych klientów.

Nowe inwestycje zaspokajają potrzeby kupujących dotyczące metrażu. Na rynek wchodzi coraz więcej lokali kompaktowych. Deweloperzy skupią się na mieszkaniach niedużych powierzchniowo. Poza tym w projektach, które wprowadzane są do sprzedaży, ceny są niższe niż w poprzednich latach. Głównie ze względu na to, że mieszkania budowane są teraz zwykle w standardzie popularnym. Przy zoptymalizowanych stawkach cenowych i powierzchniach na czołowe miejsce wysuwa się lokalizacja. To właśnie ten czynnik w bieżącym roku może odegrać decydującą rolę w walce o klienta.  

REKLAMA

Liczy się lokalizacja

Położenie inwestycji staje się jeszcze ważniejszym kryterium wyboru mieszkania niż wcześniej. Jak podaje Home Broker, w minionym roku zarysował się trend do nabywania mieszkań bliżej śródmieść miast. W 2011 roku nabywców znajdowały mieszkania bardziej centralnie położone niż te sprzedawane w poprzednim roku. Kupujący za pośrednictwem tej firmy wybierali lokale oddalone od centrum przeciętnie o 2,5 km, podczas gdy rok wcześniej było to 3,1 km.

Zobacz także: Deweloperzy zaczną wynajmować mieszkania?

REKLAMA

Lokalizacja okazała się także najbardziej istotnym czynnikiem przy wyborze mieszkania dla poszukujących lokum, którzy brali udział w ankiecie przeprowadzonej przez portal Morizon.pl. Analiza potwierdziła, że kupujący mieszkania na rynku pierwotnym największą wagę przykładają do położenia inwestycji. Na ten czynnik zwraca uwagę aż 80 proc. planujących zakup mieszkania na rynku pierwotnym. Coraz więcej osób ma świadomość, że dobra komunikacja z miejscami, w których często bywamy, pozwala zaoszczędzić znaczną ilość czasu. Drugim istotnym aspektem była cena, na którą wskazywało ponad 60 proc. nabywców nowych mieszkań.  

Dlatego osiedla, które będą budowane w 2012 roku, powstaną z pewnością w dobrze przemyślanych lokalizacjach. W Warszawie będą pojawiać się m.in. wzdłuż istniejącej i planowanej linii metra.

Zobacz także: Rynek wtórny oferuje coraz więcej domów


Cena mieszkania

Poza lokalizacją najważniejszym kryterium wyboru mieszkania jest też oczywiście cena. Jeszcze istotniejsza stała się po wejściu w życie w tym roku kolejnych zapisów Rekomendacji S ograniczającej dostęp do kredytów hipotecznych. Najbardziej liczy się cena całkowita mieszkania. To właśnie ona jest przyczyną, dla której kupujący wybierają mniejsze lokale.

Zobacz także: Jakie mieszkania sprzedają się najtrudniej?

REKLAMA

W inwestycji Nowa Wileńska, którą od wiosny ubiegłego roku realizujemy w Warszawie, największe zainteresowanie kupujących wzbudzają niewielkie lokale dwupokojowe do 40 mkw. oraz trzypokojowe z zamkniętą kuchnią poniżej 56 mkw. Ceny takich mieszkań nie są wysokie i dlatego łatwiej jest o kredyt. Poza tym niezwykle ważniejszym czynnikiem dla kupujących jest położenie budynku, który od Starego Miasta oddalony jest o trzy przystanki tramwajowe, a w jego pobliżu zaplanowana została stacja drugiej linii metra Dworzec Wileński. Lokalizacja inwestycji w połączeniu z ceną mieszkań (od 7300 zł/mkw.) stanowi o atrakcyjności naszej oferty. – tłumaczy Michał Wilczewski, pełnomocnik firmy Budrem.     

Istotne zmiany dotyczące preferencji klientów zauważają także analitycy Home Broker. Ponad połowa mieszkań kupowanych w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku to lokale dwupokojowe. W pięciu głównych miastach rozpatrywanych przez analityków tej firmy zmalała liczba transakcji dotyczących kawalerek, zwiększyła się zaś ilość nabywanych mieszkań dwupokojowych i większych. Nie pociągnęło to za sobą jednak wzrostu ich przeciętnego metrażu. Powierzchnia kupowanych lokali nawet nieznacznie zmalała. To świadczy o rosnącej popularności mieszkań kompaktowych, czyli takich, które oferują możliwie dużo pokoi przy małym metrażu. 

Zobacz także: Ustawa deweloperska niekorzystna dla małych deweloperów?


Mieszkania kompaktowe

Na zmniejszanie się średniego metrażu mieszkań poszukiwanych przez klientów wskazuje także analiza redNet Consulting. Jeszcze jesienią 2010 roku tylko 8 proc. potencjalnych nabywców deklarowało chęć zakupu w Warszawie lokalu o powierzchni od 30 do 40 mkw. W analogicznym okresie 2011 roku zainteresowanie takimi mieszkaniami zgłaszało już około 12 proc. ankietowanych. Podobny wzrost popularności dotyczył również lokali o powierzchni od 40 do 60 mkw. W przypadku większych mieszkań tendencja jest odwrotna. Rok temu około 44 proc. potencjalnych nabywców chciało kupić nieruchomość większą niż 60 mkw. Obecnie ich odsetek spadł do poziomu około 36 proc.

Zobacz także: Nowe dzielnice we Wrocławiu

Kurczenie się najbardziej pożądanych metrażów potwierdzają nie tylko deklaracje potencjalnych klientów, lecz także zestawienie transakcji faktycznie zawieranych na rynku. Jeszcze dwa lata temu średnia powierzchnia mieszkania dwupokojowego nabywanego w Warszawie wynosiła 53,5 mkw., a obecnie spadła do poziomu około 49 mkw. Zainteresowaniem największej liczby kupujących cieszą się natomiast jeszcze mniejsze dwa pokoje. 

Zobacz także: Sprzedaż kamienic na stabilnym poziomie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA