Ceny mieszkań w Warszawie – jak się kształtują?
REKLAMA
REKLAMA
W każdym z segmentów cenowych powyżej 7 tys. zł/mkw. największy odsetek jednostek mieszkalnych występuje w Warszawie. Poza tym w stolicy najtańsze lokale do 5 tys. zł/mkw. stanowią raczej wyjątek – ich udział w całkowitej ofercie jest symboliczny. Można to uznać za efekt zarówno cen działek deweloperskich, które w Warszawie osiągają najwyższe poziomy, jak i wyższych kosztów robocizny. W rozpatrywanej grupie miast największą część całej podaży, więcej niż jedną trzecią, tanie lokale mieszkalne stanowią w Gdańsku. Najbardziej jednorodna oferta występuje z kolei w Poznaniu, gdzie więcej niż trzy na cztery mieszkania dostępne są w cenie od 5 do 7 tys. zł/mkw.
REKLAMA
Zobacz także: Jak najwięksi deweloperzy radzili sobie w 2011 r.?
Struktura cenowa mieszkań na rynku pierwotnym, IV kwartał 2011 r.
Źródło: Raporty „Pierwotny rynek mieszkaniowy. IV kwartał 2011 r.” dla poszczególnych miast, Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.
Najbardziej równomierny rozkład cenowy występuje w stolicy i w Gdańsku. Można jednak powiedzieć, że obecnie w każdym z pięciu miast, a przede wszystkim w Poznaniu i we Wrocławiu, mamy do czynienia ze spłaszczeniem oferty. Taka sytuacja jest wynikiem strategii deweloperów, którzy koncentrują się na budowie mieszkań, które najłatwiej sprzedać. Dzisiaj największym zainteresowaniem klientów cieszą się tzw. mieszkania kompaktowe – zazwyczaj 2- lub 3- pokojowe, małe, ustawne lokale o niewysokim metrażu przypadającym na jedno pomieszczenie, średnim standardzie i co najważniejsze w relatywnie niskiej cenie. Przedstawiciele branży mają świadomość, że inwestycja składająca się z jednostek mieszkalnych, których ceny będą przewyższać przedział cenowy najpopularniejszy w danym mieście, może mieć problem ze znalezieniem nowych mieszkańców.
Zobacz także: Deweloperzy oddali do użytku mniej mieszkań
REKLAMA
REKLAMA