REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sprzedajesz mieszkanie? Pamiętaj o tym

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Sprzedajesz mieszkanie? Pamiętaj o kilku kwestiach, które ułatwią Ci znalezienie nabywcy. Fot. Fotolia
Sprzedajesz mieszkanie? Pamiętaj o kilku kwestiach, które ułatwią Ci znalezienie nabywcy. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedajesz mieszkanie? Pamiętaj o kilku kwestiach, które ułatwią Ci znalezienie nabywcy. Jak szybko sprzedać mieszkanie?

Przede wszystkim warto zastanowić się, jaką kwotę możemy dzisiaj realnie uzyskać za dany lokal mieszkalny. Większość osób kieruje się metodą porównawczą, i formułuje cenę na podstawie obserwacji najczęściej ofertowych stawek za podobne lokale mieszkalne w okolicy. Trzeba jednak podkreślić, ze każda nieruchomość jest trochę inna i uzyskana w ten sposób cena może nie do końca oddawać jej faktyczną wartość. Często zdarza się, że właściciele mieszkań, zwłaszcza ci, którzy spędzili w nim sporą część swojego życia, mają tendencję do przeceniania jego wartości. Wynika to z łączenia pozytywnych wspomnień z tego okresu z wartością samego lokalu. Możliwa jest jednak również i odwrotna sytuacja, co może zdarzyć się na przykład w przypadku lokali z wielkiej płyty. Z jednej strony są one mniej komfortowe od nowo wznoszonych mieszkań, ale za to często są położone w atrakcyjnych lokalizacjach. W związku z tym dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z pomocy profesjonalnego pośrednika. Pomoże on ustalić cenę w taki sposób, aby satysfakcjonowała ona sprzedającego, ale równocześnie nie odstraszała potencjalnych kupców. Poza tym można również liczyć na jego wsparcie w trakcie negocjacji oraz przy załatwianiu formalności związanych z transakcją. Pośrednicy zadbają także o odpowiednie rozpowszechnienie oferty w prasie czy w Internecie.

REKLAMA

Zobacz także: W 2012 r. prąd zdrożeje o 5%

Gdy mamy już ustaloną cenę mieszkania, powinniśmy się zastanowić, kto może być zainteresowany jego kupnem. W tym celu należy zwrócić uwagę na cechy samego lokalu: powierzchnię, liczbę pomieszczeń, rozkład, lokalizację oraz otoczenie danej nieruchomości. Mieszkanie o powierzchni 50 mkw. składające się 2 pokoi i w cenie zbliżonej do średniej dla danego miasta, położone na nowym osiedlu mieszkaniowym, w okolicy z dużą liczbą placów zabaw i terenów zielonych, będzie dobrym miejscem dla młodej rodziny z małymi dziećmi. Z kolei właściciel kawalerki o metrażu nieprzekraczającym 30 mkw., usytuowanej niedaleko od centrum powinien szukać potencjalnych kupców głównie wśród młodych, samotnych osób. Od tego, jakie osoby uznamy za naszą grupę docelową, zależą środki promocji, które najlepiej wykorzystać. Jeśli będą to ludzie młodzi, najlepszą drogą komunikacji wydają się internetowe portale ogłoszeniowe. Natomiast gdy uważamy, że nasz lokal przypadłby do gustu osobom w średnim wieku, wówczas warto zamieścić ogłoszenie w lokalnej gazecie skierowanej do takich właśnie odbiorców.

Zobacz także: Kupujący mieszkanie są w lepszej sytuacji

W procesie sprzedaży nieruchomości bardzo istotna jest jej właściwa ekspozycja. Chodzi tutaj zarówno o zaprezentowanie lokalu chcącym obejrzeć go osobom, jak i przygotowanie zdjęć do ogłoszeń prasowych czy internetowych. W tym przypadku sprawdza się stara prawda, która mówi, że pierwsze wrażenie jest kluczowe. Należy zwrócić uwagę, aby zdjęcie nie było rozmyte czy nieostre, istotne jest również odpowiednie oświetlenie. Ponadto trzeba zdecydowanie unikać fotografowania suszącego się prania lub włączonego telewizora. Kadr powinien obejmować jak największą powierzchnię. Wskazane jest więc zdjęcie całej łazienki, a nie samej umywalki. Dodatkowo warto sfotografować otoczenie nieruchomości oraz wykonać zdjęcia przedstawiające widok rozciągający się z okna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Mieszkania tanieją, wynajem coraz mniej opłacalny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA