Mieszkania z rynku wtórnego droższe niż w 2010 r.

REKLAMA
REKLAMA
Spośród największych miast w Polsce w 2010 r. najdroższe mieszkania na rynku wtórnym znajdowały się w Warszawie. Z kolei najtańsze, używane lokale można było znaleźć w Poznaniu. Na przestrzeni pierwszych dziesięciu miesięcy obecnego roku w pięciu obserwowanych miejscowościach stawka transakcyjna za mkw. powierzchni była niższa od jej przeciętnej wartości za cały ubiegły rok.
REKLAMA
Zobacz także: Mieszkania kompaktowe coraz bardziej popularne
REKLAMA
Jednak taki stan rzeczy nie przekłada się na całkowite kwoty płacone za lokale mieszkalne w poszczególnych miastach. W Gdańsku, Krakowie i w Poznaniu zarówno ofertowe, jak i transakcyjne ceny całkowite w okresie od stycznia do października 2011 r. były wyższe niż w 2010 r. Może to świadczyć o tym, że w mijającym już roku ich mieszkańcy byli skłonni do większych wydatków na zakup lokalu mieszkalnego niż w ciągu poprzednich dwunastu miesięcy. Na tej podstawie można stwierdzić, że osoby dysponujące wystarczającymi możliwościami finansowymi chętniej decydowały się na zakup mieszkań o większym metrażu, ponieważ uznawały, że obecny poziom cen uzasadnia już taki zakup. Warto też dodać, że większe lokale mieszkalne charakteryzują się na ogół niższą stawką w przeliczeniu na jednostkę powierzchni, co może wyjaśniać niższe ceny za mkw.
Poniżej przedstawiono zestawienie średnich cen ofertowych i transakcyjnych lokali mieszkalnych z rynku wtórnego w poszczególnych miastach w 2010 r. oraz w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2011 r.
Zobacz także: Opodatkowanie mieszkania otrzymanego w spadku lub w darowiźnie
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA