REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Deweloperzy budują tańsze mieszkania

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PRESTIGE PR
Deweloperzy budują tańsze mieszkania o mniejszej powierzchni.
Deweloperzy budują tańsze mieszkania o mniejszej powierzchni.

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy budują tańsze mieszkania o mniejszej powierzchni. Wynika to z potrzeb kupujących, którzy coraz częściej wybierają tańsze i mniejsze lokale.

Trudniejszy dostęp do kredytów powoduje, że klienci deweloperów zmieniają swoje preferencje i wybierają mniejsze, tańsze mieszkania. Kupujący mają dziś do dyspozycji szeroką ofertę nowych lokali. Rekordowo duża podaż nowych mieszkań, szacowana w sześciu największych aglomeracjach (Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Łódź, Trójmiasto) przez firmę Reas na 48 tys., nie jest wysoka w opinii przedstawicieli branży. W ocenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich na rynek wprowadzane są dziś inne lokale, niż te oferowane dotąd. Na mniejsze i tańsze mieszkania, które dostępne są w nowej ofercie, bez problemu znajdą się nabywcy.   

REKLAMA

Poza tym w Polsce istnieje 1,5 milionowy niedobór mieszkań. Ten deficyt będzie rzutował jeszcze długi czas na popyt na naszym rynku mieszkaniowym. Dodatkowo zainteresowanych zakupem lokum nie powinno zabraknąć jeszcze kilka lat, ze względu na to że wyż demograficzny z lat 80. zakłada teraz rodziny.

Zobacz także: W Warszawie powstaje mniej nowych domów

Mało gotowych lokali

REKLAMA

Kupujący nie mogą jednak na razie liczyć na poprawę dostępności tanich mieszkań gotowych do odbioru. Na rynku notowany jest permanentny niedobór niewielkich lokali z segmentu popularnego z bliskim terminem odbioru. Oferta gotowych lokali obejmuje głównie nieruchomości o podwyższonym i wysokim standardzie.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Deweloperzy zaczynają teraz budowę wielu inwestycji, w których oferują mieszkania o mniejszym metrażu niż lokale, które są już oddawane. W inicjowanych teraz projektach kawalerki mają przeciętną powierzchnię 33 mkw., tj. o ok. 3 mkw. mniej, niż kończone teraz lokale jednopokojowe, obliczają analitycy portalu RynekPierwotny.com. Mieszkania dwupokojowe, których budowa się zaczyna, mają średnio 41 mkw., o 4 mkw. mniej niż dotąd. Trzy pokoje mają przeciętnie 53 mkw., a to sześć metrów mniej niż lokale oddawane już do użytku.  


Znajduje to odzwierciedlenie w ofercie rynkowej. W nowych projektach deweloperzy oferują najwięcej lokali dwupokojowych, które są najbardziej poszukiwane.

– W inwestycji Nowa Wileńska, której budowę rozpoczęliśmy kilka miesięcy temu w Warszawie, dostępne są mieszkania o powierzchni do sześćdziesięciu kilku metrów kwadratowych. Większy lokal mamy w ofercie tylko jeden. Dwupokojowe mieszkania mają powierzchnię od 30 do 52 mkw., a trzypokojowe od 47 do 66 mkw. Kawalerki oferujemy od 25 mkw. Najtańsze mieszkanie można kupić już za 198,5 tys. zł brutto – tłumaczy Michał Wilczewski z firmy Budrem.

Mieszkania będą tańsze?

Ponieważ od 2008 roku mieszkania tanieją, wiele osób planujących zakup liczy jeszcze na dalsze spadki. Czy słusznie? Jak prognozuje PZFD, większych obniżek cen nie należy się spodziewać, bo deweloperzy nie mają już rezerw na swoich marżach. Podobnego zdania są analitycy Domu Kredytowego Notus, którzy uważają, że na spadek cen nieruchomości będących już w sprzedaży nie ma szans. Generalnie analizujący pierwotny rynek nieruchomości wskazują na maksymalnie 2–3 proc. korektę cen w ciągu najbliższego roku.

Zobacz także: Na rynku nie brakuje nowych mieszkań

Przy czym nieco tańsze mogą być wyłącznie całkiem nowe lokale, które zostaną dopiero wprowadzane do sprzedaży. Prognoza znajduje potwierdzenie w obliczeniach firmy redNet, według których mieszkania, które zostaną oddane za dwa lata, są tańsze od podobnych oddawanych teraz lokali o ok. 3–5 proc. za metr kwadratowy. W Warszawie w tym roku rozpoczęto budowę ok. 4 tys. mieszkań, które będą gotowe za dwa lata. To co piąte mieszkanie w całej stołecznej podaży.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA