REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Deweloperzy budują tańsze mieszkania

PRESTIGE PR
Deweloperzy budują tańsze mieszkania o mniejszej powierzchni.
Deweloperzy budują tańsze mieszkania o mniejszej powierzchni.

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy budują tańsze mieszkania o mniejszej powierzchni. Wynika to z potrzeb kupujących, którzy coraz częściej wybierają tańsze i mniejsze lokale.

Trudniejszy dostęp do kredytów powoduje, że klienci deweloperów zmieniają swoje preferencje i wybierają mniejsze, tańsze mieszkania. Kupujący mają dziś do dyspozycji szeroką ofertę nowych lokali. Rekordowo duża podaż nowych mieszkań, szacowana w sześciu największych aglomeracjach (Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Łódź, Trójmiasto) przez firmę Reas na 48 tys., nie jest wysoka w opinii przedstawicieli branży. W ocenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich na rynek wprowadzane są dziś inne lokale, niż te oferowane dotąd. Na mniejsze i tańsze mieszkania, które dostępne są w nowej ofercie, bez problemu znajdą się nabywcy.   

REKLAMA

Poza tym w Polsce istnieje 1,5 milionowy niedobór mieszkań. Ten deficyt będzie rzutował jeszcze długi czas na popyt na naszym rynku mieszkaniowym. Dodatkowo zainteresowanych zakupem lokum nie powinno zabraknąć jeszcze kilka lat, ze względu na to że wyż demograficzny z lat 80. zakłada teraz rodziny.

Zobacz także: W Warszawie powstaje mniej nowych domów

Mało gotowych lokali

REKLAMA

Kupujący nie mogą jednak na razie liczyć na poprawę dostępności tanich mieszkań gotowych do odbioru. Na rynku notowany jest permanentny niedobór niewielkich lokali z segmentu popularnego z bliskim terminem odbioru. Oferta gotowych lokali obejmuje głównie nieruchomości o podwyższonym i wysokim standardzie.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Deweloperzy zaczynają teraz budowę wielu inwestycji, w których oferują mieszkania o mniejszym metrażu niż lokale, które są już oddawane. W inicjowanych teraz projektach kawalerki mają przeciętną powierzchnię 33 mkw., tj. o ok. 3 mkw. mniej, niż kończone teraz lokale jednopokojowe, obliczają analitycy portalu RynekPierwotny.com. Mieszkania dwupokojowe, których budowa się zaczyna, mają średnio 41 mkw., o 4 mkw. mniej niż dotąd. Trzy pokoje mają przeciętnie 53 mkw., a to sześć metrów mniej niż lokale oddawane już do użytku.  


Znajduje to odzwierciedlenie w ofercie rynkowej. W nowych projektach deweloperzy oferują najwięcej lokali dwupokojowych, które są najbardziej poszukiwane.

– W inwestycji Nowa Wileńska, której budowę rozpoczęliśmy kilka miesięcy temu w Warszawie, dostępne są mieszkania o powierzchni do sześćdziesięciu kilku metrów kwadratowych. Większy lokal mamy w ofercie tylko jeden. Dwupokojowe mieszkania mają powierzchnię od 30 do 52 mkw., a trzypokojowe od 47 do 66 mkw. Kawalerki oferujemy od 25 mkw. Najtańsze mieszkanie można kupić już za 198,5 tys. zł brutto – tłumaczy Michał Wilczewski z firmy Budrem.

Mieszkania będą tańsze?

Ponieważ od 2008 roku mieszkania tanieją, wiele osób planujących zakup liczy jeszcze na dalsze spadki. Czy słusznie? Jak prognozuje PZFD, większych obniżek cen nie należy się spodziewać, bo deweloperzy nie mają już rezerw na swoich marżach. Podobnego zdania są analitycy Domu Kredytowego Notus, którzy uważają, że na spadek cen nieruchomości będących już w sprzedaży nie ma szans. Generalnie analizujący pierwotny rynek nieruchomości wskazują na maksymalnie 2–3 proc. korektę cen w ciągu najbliższego roku.

Zobacz także: Na rynku nie brakuje nowych mieszkań

Przy czym nieco tańsze mogą być wyłącznie całkiem nowe lokale, które zostaną dopiero wprowadzane do sprzedaży. Prognoza znajduje potwierdzenie w obliczeniach firmy redNet, według których mieszkania, które zostaną oddane za dwa lata, są tańsze od podobnych oddawanych teraz lokali o ok. 3–5 proc. za metr kwadratowy. W Warszawie w tym roku rozpoczęto budowę ok. 4 tys. mieszkań, które będą gotowe za dwa lata. To co piąte mieszkanie w całej stołecznej podaży.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA