REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ożywić rynek mieszkaniowy – radzą pośrednicy w obrocie nieruchomościami

Olimpia Bronowicka
Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości
Od co najmniej dwóch lat z rynku nieruchomości płyną sygnały o zastoju w obrocie nieruchomościami mieszkaniowymi.
Od co najmniej dwóch lat z rynku nieruchomości płyną sygnały o zastoju w obrocie nieruchomościami mieszkaniowymi.

REKLAMA

REKLAMA

Jak ożywić rynek mieszkaniowy? Na takie pytanie odpowiadali pośrednicy w obrocie nieruchomościami. Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym? Od co najmniej dwóch lat z rynku nieruchomości płyną sygnały o zastoju w obrocie nieruchomościami mieszkaniowymi.

Dopasować podaż do potrzeb i oczekiwań

REKLAMA

Co najmniej połowa pytanych twierdzi, że rynek mogłoby ożywić dostarczanie mniejszych mieszkań, do 50 mkw., ale też lepszych niż te budowane w rozkładach. Akceptacje rynku zyskują mieszkania  o rozkładach i metrażach podobnych do tych budowanych  w latach 70. i 80. Chodzi przede wszystkim o kuchnie z oknem, pokoje nie mniejsze niż 10 mkw., wszystkie pomieszczenia z wejściem z przedpokoju i odpowiednie powierzchnie dla typu lokalu, np. jednopokojowe – około 30 mkw., dwupokojowe – 45–55 mkw., trzypokojowe 56–70 mkw i 4-pokojowe 70–80 mkw. Jak widać, pożądane rozkłady i wielkość mieszkania są zbliżone do norm „gierkowskich”, charakterystycznych dla budownictwa wielkopłytowego z tamtej epoki. Być może w tych metrażach, rozkładach „kroju”  mieszkań, koncepcji osiedli otwartych oraz dobrych lokalizacjach tkwi tajemnica popularności lokali z wielkiej płyty na rynku.

REKLAMA

Około 30 proc. pośredników w obrocie nieruchomościami twierdzi, że absolutnie niezbędna jest zniżka cen do poziomu zbliżonego do limitów obowiązujących w programie  „Rodzina na Swoim”, ale aż  80 proc. opowiada się za wprowadzeniem ulg podatkowych na wzór tych, które już były, czyli: albo odliczanie wydatków na mieszkanie lub dom od dochodu, albo przynajmniej kosztu kredytu, czyli odsetek.

Zobacz także: Raport z rynku nieruchomości: wrzesień

Dlaczego klienci nie kupują nieruchomości?

Nie kupują, bo za mała jest dostępność kredytów, brak realnego wzrostu płac i strach przed utratą dochodów. Klienci nadal czekają  na zniżki cen, a poza wszystkim klient już nie daje wiary (w przeciwieństwie do lat 2005–2008) w to, że w Polsce jest niedobór nieruchomości, codziennie widzi mnóstwo pustostanów i mieszkań na sprzedaż. – twierdzi Marzena Rzymska z Olsztyna, pośrednik nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Takie same ulgi dla rynku wtórnego i pierwotnego, umowy na sprzedaż – z jednym biurem nieruchomości

REKLAMA

80 proc. pytanych o opinie pośredników w  obrocie nieruchomościami uważa, że na rynkach wtórnym i pierwotnym powinny obowiązywać takie same ulgi. 60 proc. pytanych uważa, że rynek ożywiłoby wprowadzenie zasady zawierania umów na wyłączność. Pośrednicy w obrocie nieruchomościami zauważają częste zdenerwowanie klienta, że choć oferta jest zgłoszona do kilku biur nieruchomości i zamieszczona na wielu portalach ogłoszeniowych, to nabywców nie widać. A dzieje się tak, ponieważ  żaden z pośredników, któremu klient dał prawo zamieszczenia oferty w swoim katalogu na zasadach umowy otwartej, nie inwestuje w jej promocję dużej ilości środków, skoro nie ma gwarancji uzyskania wynagrodzenia, jeżeli  w końcu nieruchomość znajdzie na rynku klienta. 

 – Ujednolicenie wysokości wynagrodzenia pośredników na rynku, ewentualnie wprowadzenie widełek niepozwalających zejść poniżej danej wartości procentowej. To spowoduje, że klienci będę wybierali pośredników wg jakości obsługi i profesjonalizmu, a nie wg wartości prowizji. Zbliży to nas do standardów światowych i sprawi, że klienci będą mieli jasność co do zasad panujących na rynku. – proponuje Michał Dąbrowski z Gdyni.


Wielu pośredników w obrocie nieruchomościami zwraca uwagę na trudniejszy dostęp do kredytów. Pośrednik  Dariusz Sadurski z Krakowa twierdzi, że konieczna jest zmiana rekomendacji z grudnia 2010, która przyczyniła się do znacznego ograniczenia zdolności kredytowej wielu potencjalnych nabywców.

Wtórny rynek nadal konkurencyjny dla pierwotnego

Pośrednicy w obrocie nieruchomościami negatywnie oceniają też arbitralnie narzuconą różnicę cen w dostępie do programu „Rodzina na Swoim” między rynkiem pierwotnym a rynkiem wtórnym – 20 proc.  Jeżeli nawet takie różnice są na rynku, to jak zauważa pośredniczka w obrocie nieruchomościami Grażyna Czaplicka z Olsztyna:

– Taka zasada dotyczy mieszkań w średnim lub niższym standardzie z rynku wtórnego. Ładnie wykończone (wyremontowane) i świetnie zlokalizowane mieszkania na rynku wtórnym osiągają ceny porównywalne z rynkiem pierwotnym, a nawet – zdarza się – wyższe niż te z rynku pierwotnego.

Zobacz także: Wrześniowe ożywienie na rynku nieruchomości

 – Ceny mieszkań na rynku wtórnym mogą znacznie przekroczyć cenę mieszkania deweloperskiego położonego na peryferiach. A wprowadzenie 20-proc. różnicy jako kryterium dostępu do programu RNS jest zmianą bardzo niekorzystną dla nabywców mieszkań i znacznie spowolni obrót mieszkaniami. – twierdzi Bożena Dąbrowska z Białegostoku.

Dla pośredników w obrocie nieruchomościami powiązanie rynku pierwotnego z rynkiem wtórnym jest oczywiste. Większość klientów sprzedaje bowiem nieruchomość po to, by kupić następną, często jest to praktycznie „zamiana” starego lokalu na nowy. Z kolei na rynku wtórnym mieszkań szukają ci, którzy kupują pierwszy lokal i w znacznym stopniu wspierają się kredytem. Obecne ustawienie limitów w dostępie do RNS powoduje zwiększenie kwoty, jaką musi dopłacić nabywca lokalu na rynku pierwotnym, który pozbywa się starego lokalu, aby kupić nowy i większy. To właśnie ta grupa obarczona już wysokimi kosztami utrzymania (gdy decyzja zmiany mieszkania motywowana jest np. powiększeniem rodziny) – rezygnuje często z polepszenia swoich warunków mieszkaniowych lub decyduje się na zakup ponownie na rynku wtórnym. Paradoksalnie więc rozwiązanie, które miało skłonić do zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, a tu podaż wyraźnie rośnie, może kierować klientów na rynek wtórny lub do zainwestowania w samodzielnie prowadzoną budowę domu jednorodzinnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA