REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ożywić rynek mieszkaniowy – radzą pośrednicy w obrocie nieruchomościami

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Olimpia Bronowicka
Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości
Od co najmniej dwóch lat z rynku nieruchomości płyną sygnały o zastoju w obrocie nieruchomościami mieszkaniowymi.
Od co najmniej dwóch lat z rynku nieruchomości płyną sygnały o zastoju w obrocie nieruchomościami mieszkaniowymi.

REKLAMA

REKLAMA

Jak ożywić rynek mieszkaniowy? Na takie pytanie odpowiadali pośrednicy w obrocie nieruchomościami. Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym? Od co najmniej dwóch lat z rynku nieruchomości płyną sygnały o zastoju w obrocie nieruchomościami mieszkaniowymi.

Dopasować podaż do potrzeb i oczekiwań

REKLAMA

Co najmniej połowa pytanych twierdzi, że rynek mogłoby ożywić dostarczanie mniejszych mieszkań, do 50 mkw., ale też lepszych niż te budowane w rozkładach. Akceptacje rynku zyskują mieszkania  o rozkładach i metrażach podobnych do tych budowanych  w latach 70. i 80. Chodzi przede wszystkim o kuchnie z oknem, pokoje nie mniejsze niż 10 mkw., wszystkie pomieszczenia z wejściem z przedpokoju i odpowiednie powierzchnie dla typu lokalu, np. jednopokojowe – około 30 mkw., dwupokojowe – 45–55 mkw., trzypokojowe 56–70 mkw i 4-pokojowe 70–80 mkw. Jak widać, pożądane rozkłady i wielkość mieszkania są zbliżone do norm „gierkowskich”, charakterystycznych dla budownictwa wielkopłytowego z tamtej epoki. Być może w tych metrażach, rozkładach „kroju”  mieszkań, koncepcji osiedli otwartych oraz dobrych lokalizacjach tkwi tajemnica popularności lokali z wielkiej płyty na rynku.

REKLAMA

Około 30 proc. pośredników w obrocie nieruchomościami twierdzi, że absolutnie niezbędna jest zniżka cen do poziomu zbliżonego do limitów obowiązujących w programie  „Rodzina na Swoim”, ale aż  80 proc. opowiada się za wprowadzeniem ulg podatkowych na wzór tych, które już były, czyli: albo odliczanie wydatków na mieszkanie lub dom od dochodu, albo przynajmniej kosztu kredytu, czyli odsetek.

Zobacz także: Raport z rynku nieruchomości: wrzesień

Dlaczego klienci nie kupują nieruchomości?

Nie kupują, bo za mała jest dostępność kredytów, brak realnego wzrostu płac i strach przed utratą dochodów. Klienci nadal czekają  na zniżki cen, a poza wszystkim klient już nie daje wiary (w przeciwieństwie do lat 2005–2008) w to, że w Polsce jest niedobór nieruchomości, codziennie widzi mnóstwo pustostanów i mieszkań na sprzedaż. – twierdzi Marzena Rzymska z Olsztyna, pośrednik nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Takie same ulgi dla rynku wtórnego i pierwotnego, umowy na sprzedaż – z jednym biurem nieruchomości

REKLAMA

80 proc. pytanych o opinie pośredników w  obrocie nieruchomościami uważa, że na rynkach wtórnym i pierwotnym powinny obowiązywać takie same ulgi. 60 proc. pytanych uważa, że rynek ożywiłoby wprowadzenie zasady zawierania umów na wyłączność. Pośrednicy w obrocie nieruchomościami zauważają częste zdenerwowanie klienta, że choć oferta jest zgłoszona do kilku biur nieruchomości i zamieszczona na wielu portalach ogłoszeniowych, to nabywców nie widać. A dzieje się tak, ponieważ  żaden z pośredników, któremu klient dał prawo zamieszczenia oferty w swoim katalogu na zasadach umowy otwartej, nie inwestuje w jej promocję dużej ilości środków, skoro nie ma gwarancji uzyskania wynagrodzenia, jeżeli  w końcu nieruchomość znajdzie na rynku klienta. 

 – Ujednolicenie wysokości wynagrodzenia pośredników na rynku, ewentualnie wprowadzenie widełek niepozwalających zejść poniżej danej wartości procentowej. To spowoduje, że klienci będę wybierali pośredników wg jakości obsługi i profesjonalizmu, a nie wg wartości prowizji. Zbliży to nas do standardów światowych i sprawi, że klienci będą mieli jasność co do zasad panujących na rynku. – proponuje Michał Dąbrowski z Gdyni.


Wielu pośredników w obrocie nieruchomościami zwraca uwagę na trudniejszy dostęp do kredytów. Pośrednik  Dariusz Sadurski z Krakowa twierdzi, że konieczna jest zmiana rekomendacji z grudnia 2010, która przyczyniła się do znacznego ograniczenia zdolności kredytowej wielu potencjalnych nabywców.

Wtórny rynek nadal konkurencyjny dla pierwotnego

Pośrednicy w obrocie nieruchomościami negatywnie oceniają też arbitralnie narzuconą różnicę cen w dostępie do programu „Rodzina na Swoim” między rynkiem pierwotnym a rynkiem wtórnym – 20 proc.  Jeżeli nawet takie różnice są na rynku, to jak zauważa pośredniczka w obrocie nieruchomościami Grażyna Czaplicka z Olsztyna:

– Taka zasada dotyczy mieszkań w średnim lub niższym standardzie z rynku wtórnego. Ładnie wykończone (wyremontowane) i świetnie zlokalizowane mieszkania na rynku wtórnym osiągają ceny porównywalne z rynkiem pierwotnym, a nawet – zdarza się – wyższe niż te z rynku pierwotnego.

Zobacz także: Wrześniowe ożywienie na rynku nieruchomości

 – Ceny mieszkań na rynku wtórnym mogą znacznie przekroczyć cenę mieszkania deweloperskiego położonego na peryferiach. A wprowadzenie 20-proc. różnicy jako kryterium dostępu do programu RNS jest zmianą bardzo niekorzystną dla nabywców mieszkań i znacznie spowolni obrót mieszkaniami. – twierdzi Bożena Dąbrowska z Białegostoku.

Dla pośredników w obrocie nieruchomościami powiązanie rynku pierwotnego z rynkiem wtórnym jest oczywiste. Większość klientów sprzedaje bowiem nieruchomość po to, by kupić następną, często jest to praktycznie „zamiana” starego lokalu na nowy. Z kolei na rynku wtórnym mieszkań szukają ci, którzy kupują pierwszy lokal i w znacznym stopniu wspierają się kredytem. Obecne ustawienie limitów w dostępie do RNS powoduje zwiększenie kwoty, jaką musi dopłacić nabywca lokalu na rynku pierwotnym, który pozbywa się starego lokalu, aby kupić nowy i większy. To właśnie ta grupa obarczona już wysokimi kosztami utrzymania (gdy decyzja zmiany mieszkania motywowana jest np. powiększeniem rodziny) – rezygnuje często z polepszenia swoich warunków mieszkaniowych lub decyduje się na zakup ponownie na rynku wtórnym. Paradoksalnie więc rozwiązanie, które miało skłonić do zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, a tu podaż wyraźnie rośnie, może kierować klientów na rynek wtórny lub do zainwestowania w samodzielnie prowadzoną budowę domu jednorodzinnego.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA