REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Inwestycja w nowe mieszkanie

Kupno nowego mieszkania może być korzystniejsze niż inwestycja w lokal z rynku wtórnego.
Kupno nowego mieszkania może być korzystniejsze niż inwestycja w lokal z rynku wtórnego.
Prestige PR

REKLAMA

REKLAMA

Kupno nowego mieszkania może być korzystniejsze niż inwestycja w lokal z rynku wtórnego. Duża ilość ofert na rynku pierwotnym daje możliwość negocjacji z deweloperem i kupna nieruchomości w dobrej cenie.

Osoby, które sprzedają mieszkanie kupione w czasie rynkowego boomu, nie zejdą z ceny teraz, kiedy kurs franka rośnie w ekspresowym tempie, a obciążenie kredytowe może przewyższać wartość nieruchomości nawet dwukrotnie. O wiele bardziej skorzy do ustępstw są walczący o klienta deweloperzy. Trzeba jednak wiedzieć, jak z nimi rozmawiać.

REKLAMA

Cel zakupu nieruchomości

Kierunek przyszłych negocjacji wyznacza cel zakupu nieruchomości . Jeżeli szukamy lokalu pod przyszłą sprzedaż lub wynajem, głównym kryterium wyboru powinna być stawka za mkw – im niższa, tym lepiej. Deweloperzy zwykle zaniżają ceny mieszkań, które trudno sprzedać, np. ze względu na mało korzystną lokalizację. Jednak okolica, która teraz jest nieatrakcyjna za jakiś czas może być pożądana ze względu na rozwijającą się infrastrukturę. Oznacza to, że po kilku latach od momentu dokonania transakcji będziemy w stanie sprzedać mieszkanie kupione na obrzeżach miasta z dużym zyskiem. Warto też zainteresować się już wybudowanymi i oddanymi do użytkowania inwestycjami deweloperów, których sytuacja finansowa nie jest stabilna.

Zobacz także: Nowe osiedle bliźniaków przy ul. Gospodarskiej w Poznaniu

REKLAMA

– Od zysku ważniejsza jest dla nich szybka sprzedaż nieruchomości i zachowanie przepływu gotówkowego, stąd wynegocjowanie korzystnej dla nabywcy ceny nie powinno stanowić problemu – komentuje Paweł Moszczyński z serwisu Rynekpierwotny.com.

Tym bardziej, że kondycja finansowa dewelopera to żadna tajemnica – wystarczy odpis z Krajowego Rejestru Sądowego albo godzinna lektura internetowych forów, na których wypowiadają się klienci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mieszkanie o dużej powierzchni

Osoby, które szukają mieszkania na rynku pierwotnym w celach niekomercyjnych, mogą zaoszczędzić, wybierając „M” o większym metrażu. Przez ostatnich kilka lat budowano lokale średnio o 15,9 mkw. za duże w stosunku do potrzeb nabywców. Trend ten zaczął się zmieniać dopiero w ubiegłym roku, od kiedy średni metraż mieszkania oddawanego do użytku oscyluje wokół 50 mkw.

– Zaledwie 15 procent zapytań wysyłanych przez użytkowników naszego serwisu dotyczy lokali powyżej 80 mkw. Na duże mieszkania jest niski popyt, a to oznacza elastyczność deweloperów podczas negocjowania ceny – twierdzi Moszczyński.

Jeśli rodzaj nieruchomości nie gra dla nabywcy kluczowej roli, warto by rozważył on kupno gotowego domu od dewelopera. Za 80-cio metrowe mieszkanie na oddalonym od centrum stolicy Wilanowie zapłacimy około 550 tys. zł. Tyle samo kosztuje dom o powierzchni 170 mkw. w sąsiedztwie lasu na obrzeżach Warszawy.


Elastyczny deweloper

REKLAMA

Wprowadzone ostatnio ograniczenia w zakresie przyznawania zdolności kredytowej paradoksalnie mogą pracować na korzyść potencjalnych nabywców nieruchomości. Negocjacje z deweloperem polegają wówczas na zbijaniu ceny mieszkania do kwoty jak najbliższej równowartości naszej zdolności kredytowej. Pomocne może okazać się również dokładne przestudiowanie oferty konkurencji, zwłaszcza w dzielnicach, gdzie walka o klienta jest najostrzejsza.

– Elastyczny deweloper, taki jak Bouygues Immobilier, zareaguje od razu – świadomemu klientowi – negocjatorowi zaproponuje atrakcyjny upust lub promocję, a poniesione w ten sposób koszty zrekompensuje szybkim upłynnieniem inwestycji i efektem skali – twierdzi Paweł Moszczyński z serwisu Rynekpierwotny.com.

Zobacz także: Średni standard mieszkania – czyli jaki?

Żeby wynegocjować z deweloperem jak najkorzystniejsze warunki umowy, warto poznać wszystkie słabe strony danej inwestycji. Mogą to być cienkie ścianki działowe, niska jakość zastosowanych materiałów budowlanych, brak terenów rekreacyjnych czy niekorzystnie zmieniająca się infrastruktura okolicy. To, co dla jednych nabywców jest zaletą, dla innych stanowi problem. Mocne strony inwestycji można przedstawić jako słabe – dla singla przedszkole tuż za rogiem nie będzie tak atrakcyjne jak dla młodego małżeństwa z czteroletnim dzieckiem.

Poszukiwanie ofert mieszkań

Zdaniem Pawła Moszczyńskiego, potencjalni nabywcy często udają się prosto do dewelopera, nie doceniając możliwości, jakie daje Internet: cenowych porównywarek, serwisów gromadzących w jednym miejscu tysiące ofert z całej Polski, wirtualnych spacerów po nieruchomościach czy nawet forów internetowych, na których bez problemu można znaleźć opinie klientów i specjalistów o poszczególnych deweloperach czy inwestycjach. Sieć jest dziś największą kopalnią wiedzy na temat rynku nieruchomości. Warto o tym pamiętać przed podjęciem prób negocjacji z jakimkolwiek deweloperem.

Źródło: materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

REKLAMA

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA