REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Inwestycja w nowe mieszkanie

Kupno nowego mieszkania może być korzystniejsze niż inwestycja w lokal z rynku wtórnego.
Kupno nowego mieszkania może być korzystniejsze niż inwestycja w lokal z rynku wtórnego.
Prestige PR

REKLAMA

REKLAMA

Kupno nowego mieszkania może być korzystniejsze niż inwestycja w lokal z rynku wtórnego. Duża ilość ofert na rynku pierwotnym daje możliwość negocjacji z deweloperem i kupna nieruchomości w dobrej cenie.

Osoby, które sprzedają mieszkanie kupione w czasie rynkowego boomu, nie zejdą z ceny teraz, kiedy kurs franka rośnie w ekspresowym tempie, a obciążenie kredytowe może przewyższać wartość nieruchomości nawet dwukrotnie. O wiele bardziej skorzy do ustępstw są walczący o klienta deweloperzy. Trzeba jednak wiedzieć, jak z nimi rozmawiać.

REKLAMA

Cel zakupu nieruchomości

Kierunek przyszłych negocjacji wyznacza cel zakupu nieruchomości . Jeżeli szukamy lokalu pod przyszłą sprzedaż lub wynajem, głównym kryterium wyboru powinna być stawka za mkw – im niższa, tym lepiej. Deweloperzy zwykle zaniżają ceny mieszkań, które trudno sprzedać, np. ze względu na mało korzystną lokalizację. Jednak okolica, która teraz jest nieatrakcyjna za jakiś czas może być pożądana ze względu na rozwijającą się infrastrukturę. Oznacza to, że po kilku latach od momentu dokonania transakcji będziemy w stanie sprzedać mieszkanie kupione na obrzeżach miasta z dużym zyskiem. Warto też zainteresować się już wybudowanymi i oddanymi do użytkowania inwestycjami deweloperów, których sytuacja finansowa nie jest stabilna.

Zobacz także: Nowe osiedle bliźniaków przy ul. Gospodarskiej w Poznaniu

REKLAMA

– Od zysku ważniejsza jest dla nich szybka sprzedaż nieruchomości i zachowanie przepływu gotówkowego, stąd wynegocjowanie korzystnej dla nabywcy ceny nie powinno stanowić problemu – komentuje Paweł Moszczyński z serwisu Rynekpierwotny.com.

Tym bardziej, że kondycja finansowa dewelopera to żadna tajemnica – wystarczy odpis z Krajowego Rejestru Sądowego albo godzinna lektura internetowych forów, na których wypowiadają się klienci.

Mieszkanie o dużej powierzchni

Osoby, które szukają mieszkania na rynku pierwotnym w celach niekomercyjnych, mogą zaoszczędzić, wybierając „M” o większym metrażu. Przez ostatnich kilka lat budowano lokale średnio o 15,9 mkw. za duże w stosunku do potrzeb nabywców. Trend ten zaczął się zmieniać dopiero w ubiegłym roku, od kiedy średni metraż mieszkania oddawanego do użytku oscyluje wokół 50 mkw.

– Zaledwie 15 procent zapytań wysyłanych przez użytkowników naszego serwisu dotyczy lokali powyżej 80 mkw. Na duże mieszkania jest niski popyt, a to oznacza elastyczność deweloperów podczas negocjowania ceny – twierdzi Moszczyński.

Jeśli rodzaj nieruchomości nie gra dla nabywcy kluczowej roli, warto by rozważył on kupno gotowego domu od dewelopera. Za 80-cio metrowe mieszkanie na oddalonym od centrum stolicy Wilanowie zapłacimy około 550 tys. zł. Tyle samo kosztuje dom o powierzchni 170 mkw. w sąsiedztwie lasu na obrzeżach Warszawy.


Elastyczny deweloper

REKLAMA

Wprowadzone ostatnio ograniczenia w zakresie przyznawania zdolności kredytowej paradoksalnie mogą pracować na korzyść potencjalnych nabywców nieruchomości. Negocjacje z deweloperem polegają wówczas na zbijaniu ceny mieszkania do kwoty jak najbliższej równowartości naszej zdolności kredytowej. Pomocne może okazać się również dokładne przestudiowanie oferty konkurencji, zwłaszcza w dzielnicach, gdzie walka o klienta jest najostrzejsza.

– Elastyczny deweloper, taki jak Bouygues Immobilier, zareaguje od razu – świadomemu klientowi – negocjatorowi zaproponuje atrakcyjny upust lub promocję, a poniesione w ten sposób koszty zrekompensuje szybkim upłynnieniem inwestycji i efektem skali – twierdzi Paweł Moszczyński z serwisu Rynekpierwotny.com.

Zobacz także: Średni standard mieszkania – czyli jaki?

Żeby wynegocjować z deweloperem jak najkorzystniejsze warunki umowy, warto poznać wszystkie słabe strony danej inwestycji. Mogą to być cienkie ścianki działowe, niska jakość zastosowanych materiałów budowlanych, brak terenów rekreacyjnych czy niekorzystnie zmieniająca się infrastruktura okolicy. To, co dla jednych nabywców jest zaletą, dla innych stanowi problem. Mocne strony inwestycji można przedstawić jako słabe – dla singla przedszkole tuż za rogiem nie będzie tak atrakcyjne jak dla młodego małżeństwa z czteroletnim dzieckiem.

Poszukiwanie ofert mieszkań

Zdaniem Pawła Moszczyńskiego, potencjalni nabywcy często udają się prosto do dewelopera, nie doceniając możliwości, jakie daje Internet: cenowych porównywarek, serwisów gromadzących w jednym miejscu tysiące ofert z całej Polski, wirtualnych spacerów po nieruchomościach czy nawet forów internetowych, na których bez problemu można znaleźć opinie klientów i specjalistów o poszczególnych deweloperach czy inwestycjach. Sieć jest dziś największą kopalnią wiedzy na temat rynku nieruchomości. Warto o tym pamiętać przed podjęciem prób negocjacji z jakimkolwiek deweloperem.

Źródło: materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

    W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

    Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

    Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

    REKLAMA

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

    Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

    Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

    Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

    Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

    Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

    Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

    REKLAMA

    Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

    Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

    Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

    Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

    REKLAMA