Kalkulatory pomocne podczas zakupu nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
Młode małżeństwa kupujące dom czy mieszkanie mogą skorzystać z programu "Rodzina na Swoim". Na czym ten program polega? "Rodzina na Swoim" to rządowy program dopłat do kredytu mieszkaniowego skierowany do rodzin. Bez względu na staż małżeński ma on pomóc małżeństwom oraz osobom samodzielnie wychowującym dzieci w zakupie mieszkania lub domu.
REKLAMA
Pomoc państwa w programie "Rodzina na Swoim" polega na dopłatach do oprocentowania kredytu hipotecznego. Opłaty w programie przysługują rodzinom w pierwszych 8 latach kredytu i jest to 50% odsetek naliczanych wg stopy referencyjnej publikowanej co kwartał przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Jakie są dopłaty do oprocentowania w programie "Rodzina na Swoim"?
Sprawdź to, korzystając z naszego kalkulatora: Kalkulator - "Rodzina na Swoim"
Wybraliśmy mieszkanie, teraz nie pozostaje nam nic innego, jak dopełnić wszystkich formalności. Wiemy już, czym jest program "Rodzina na Swoim", niestety nie każdy będzie mógł z niego skorzystać. Osobom bezdzietnym lub nie będącym w żadnym formalnym związku pozostaje wzięcie kredytu na warunkach proponowanych przez banki. Jaka będzie rata kredytu? Jaka będzie wysokość poszczególnych rat równych lub malejących kredytu?
Skorzystaj z kalkulatora rat kredytu hipotecznego: Kalkulator rat kredytu
Zakup nieruchomości to nie tylko koszt samego mieszkania lub domu. Koszty ponoszone przy zakupie nieruchomości to opłata za dom lub mieszkanie, a także działkę. Ponadto, jeśli nieruchomość nie ma księgi wieczystej, będziemy musieli ją założyć, a wiążą się z tym kolejne koszty. Do sumy opłat należy dołączyć także podatek związany z typem transakcji (darowizna lub sprzedaż), opłatę u notariusza za sporządzenie aktu notarialnego, a jeśli nieruchomość kupujemy za pośrednictwem agencji – także opłatę za pośrednictwo w sprzedaży.
Jakie są całkowite koszty zakupu nieruchomości?
Sprawdź to, korzystając z naszego kalkulatora: Kalkulator kosztów zakupu nieruchomości
Wiele wątpliwości pojawia się także, kiedy przychodzi moment podpisania aktu notarialnego. Ta specyficzna forma umowy wymagana jest zawsze do przeniesienia własności nieruchomości (zarówno przy sprzedaży, jak i darowiźnie). Niezachowanie formy aktu notarialnego skutkuje nieważnością takiej umowy.
Jaka jest taksa notarialna przy sporządzaniu aktu notarialnego?
Sprawdź, korzystając z naszego kalkulatora: Kalkulator stawek notarialnych
Zobacz także:
Kalkulatory pomocne podczas remontu
Kto zapłaci podatek od nieruchomości?
Na czym polega podział nieruchomości
Kiedy nabywana nieruchomość może być obciążona prawem pierwokupu?
Czy wiesz, że sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana?
REKLAMA
REKLAMA