Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kupno mieszkania – na co zwracamy uwagę?

PRESTIGE PR
Przy kupnie mieszkania zwracamy uwagę nie tylko na powierzchnię lokalu, lokalizację czy cenę mieszkania. Przy wyborze nieruchomości liczy się również to, czy mieszkanie, które nas interesuje, wyposażone jest w taras lub balkon.

Balkony i tarasy

Balkon jest niezbędnym czynnikiem dla 95 proc. kupujących mieszkania (wnioski płynące z analiz Home Broker). Lokum bez niego jest średnio o 6 proc. tańsze, co np. w przypadku nieruchomości wartej 300 tys. zł stanowi 18 tys. zł. Takie mieszkania chętnie wybierają inwestorzy i osoby z ograniczonym budżetem. Jednak na ogół 19 na 20 nabywców odrzuca oferty bez balkonów.

Dlatego wielu deweloperów buduje 100 proc. mieszkań z balkonami. Choć na rynku zdarzają się też takie inwestycje, w których co czwarty lokal go nie posiada. W ofercie rynku pierwotnego średnio 95 proc. z budowanych lokali ma balkon, loggię lub taras, wynika z badań Home Broker. Dla największej liczby osób ankietowanych przez tę firmę najbardziej atrakcyjne są tarasy, ale są one zwykle dostępne tylko w przypadku relatywnie drogich mieszkań położonych na najwyższych piętrach budynków.

Zobacz także: Mieszkanie z rynku pierwotnego czy mieszkanie z rynku wtórnego? Plusy i minusy

Deweloperzy stawiają więc najczęściej na balkony i loggie, choć zdarzają się też tacy, którzy oferują inne rozwiązania dla poprawy komfortu zamieszkania przyszłych właścicieli mieszkań.

– Tarasy na dachu budynku to marzenie wielu osób poszukujących mieszkań. Dlatego tak zaprojektowaliśmy naszą warszawską inwestycję Nowa Wileńska, żeby wszyscy mieszkańcy kompleksu mogli korzystać z unikatowego tarasu, który znajdzie się na dachu parkingu na poziomie pierwszego piętra. Będzie na niego prowadzić bezpośrednie wyjście z klatki schodowej. Inwestycja mieści się w segmencie mieszkań popularnych. Lokale dostępne są w cenie już od 7 tys. zł/mkw., nie mniej przyszli właściciele będą mogli cieszyć takim miejscem do wypoczynku, które jest charakterystyczne dla projektów o wyższym standardzie – komentuje Michał Wilczewski z firmy Budrem, która jest inwestorem i wykonawcą projektu.           

Jakość życia przyszłych mieszkańców

W warunkach rosnącej konkurencji cenowej o wyborze konkretnej inwestycji w dużym stopniu decydują także udogodnienia, jakie oferują inwestorzy. Osiedla powstają przy parkach i zbiornikach wodnych albo inwestorzy tworzą własne enklawy wodne i parkowe na terenie inwestycji. Takie rozwiązania nie są już domeną wyłącznie drogich projektów. Coraz więcej deweloperów planując wprowadzenie inwestycji na rynek, zwraca uwagę na jakość życia przyszłych mieszkańców. Standardem na rynku pierwotnym stały się parkingi podziemne, zielone patia i place zabaw dla dzieci. Poza tym, niektóre inwestycje oferują nawet obiekty rekreacyjne, jak fitness, czy basen.  

Podążając za oczekiwaniami klientów, deweloperzy coraz częściej oferują wykończenie mieszkania pod klucz i jego aranżację. W wielu inwestycjach konstrukcja budynku pozwala na dowolną zmianę rozkładu mieszkań albo łączenie lokali. Ponieważ część osób chce kupić wykończone lokum, firmy deweloperskie wprowadzają na rynek również takie oferty. Nabywcy decydują się na wykończenie wnętrza przez dewelopera, bo można je sfinansować w ramach kredytu hipotecznego. Poza tym mogą skorzystać z rabatów inwestora u producentów materiałów budowlanych.   


Rozkład mieszkania – okna na południe

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie dla znacznej ilości kupujących kluczowy staje się widok z okna, nasłonecznienie czy poziom hałasu. Mieszkania z oknami na południe są lepiej nasłonecznione i droższe od tych z oknami na północ. Podobnie jak lokale z ekspozycją zachodnią są częściej wybierane niż te z oknami wychodzącymi na wschód.  Przekłada się to na ich ceny. Mieszkania z oknami na południe są o 3,2 proc. droższe od północnych. Jak ustalili analitycy Home Broker, pomimo wyższej ceny, dwa razy szybciej znajdują one nabywców.

Podobnie jest z lokalami z oknami zachodnimi. W 5 z 7 ośrodków miejskich cena takich lokali była wyższa niż z ekspozycją wschodnią, a w czterech widoczna była także znaczna przewaga popytu (Home Broker). To nic dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę, że wybór dokonany w tym względzie rzutował będzie nie tylko na komfort zamieszkania, ale i wysokość rachunków. Słoneczne mieszkania są bowiem znacznie cieplejsze, przez co wymagają mniej energii do ogrzewania i oświetlenia jesienią i zimą.

Zobacz także: Kupno mieszkania - krok po kroku

Ceny mieszkań a wymagania rynku

Tym, co przede wszystkim dostosowali deweloperzy do wymagań rynku są ceny mieszkań. Stawki na rynku pierwotnym są teraz nawet o kilkanaście procent niższe niż kilka lat temu, przed kryzysem. Przeciętna cena ofertowa nowych mieszkań obniża się systematycznie od początku 2009 roku i jest wynikiem wprowadzania do oferty coraz większej liczby mieszkań w standardzie popularnym. Struktura mieszkań oparta jest o niewielkie mieszkania dwu i trzypokojowe lokale. To powoduje, że ceny mieszkań tak w ujęciu za metr kwadratowy, jak i pod względem ceny całkowitej, są dość dobrze dostosowane do możliwości finansowych klientów.

Raport firmy Emmerson mówi, że od początku 2010 roku do połowy 2011 r. spadły stawki ofertowe na rynku pierwotnym. We Wrocławiu nastąpiła korekta cen nowych mieszkań o 7,8 proc., w Krakowie o 7,4 proc., a w Poznaniu o 6,7 proc. W Warszawie budowane mieszkania są tańsze o niemal 6 proc., w Łodzi 4 proc., z kolei w Gdańsku – o 3,7 proc. Niewielką zwyżkę cen odnotowano na przestrzeni tego czasu tylko w Katowicach (0,8 proc.). Wydaje się jednak, że proces optymalizacji cen nowych mieszkań dobiega już końca. Analitycy Reas w raporcie za II kw. 2011 roku wskazują, że ceny ofertowe mieszkań deweloperskich wprowadzanych na rynek w ostatnich miesiącach zaczynają wykazywać tendencję zwyżkową.

Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Jak przygotować się do zmian 2023
Jak przygotować się do zmian 2023
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kredyty hipoteczne: co zmieniło się w ostatnim czasie?

    Kredyty hipoteczne to najważniejsze z dostępnych produktów finansowych, które umożliwiają realizację marzenia o własnej nieruchomości. W ostatnich latach, a nawet miesiącach, rynek nieruchomości i kredytów hipotecznych był świadkiem wielu dynamicznych zmian, które miały istotny wpływ zarówno na pożyczkobiorców, rynek nieruchomości, jak i instytucje finansowe.

    Wyrok TSUE w sprawie Frankowiczów coraz bliżej

    Czy sprawa o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału znajdzie w końcu swoje rozwiązanie? Czy będzie ono pozytywne dla osób spłacających kredyt we frankach szwajcarskich? Już 15 czerwca br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda wyrok, na który od miesięcy czekają zarówno Frankowicze, jak i znajdujące się po drugiej stronie barykady, banki. 

    6 czerwca - Dzień Dzikich Kwiatów (Dzień Łąki)

    Jak informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska 6 czerwca jest obchodzony Dzień Łąki, czyli Dzień Dzikich Kwiatów. GDOŚ zachęca do siania kwietnych łąk zamiast trawników.

    Pierwsze mieszkanie na kredyt 2023. Jakie ułatwienia dla kupujących obiecuje rząd? Zdolność kredytowa, wkład własny, oprocentowanie, brak PCC

    Niższe koszty, wyższa zdolność kredytowa i brak konieczności posiadania wkładu własnego – na to wszystko mogą już niedługo liczyć osoby, które będą chciały kupić pierwsze mieszkanie. Tak przynajmniej obiecuje rząd. Jeśli się uda, to sytuacja mieszkaniowa osób w wieku od 25 do 34 lat w końcu może się poprawić. Dziś w tej grupie wiekowej ponad połowa osób mieszka z rodzicami.

    Długi weekend z Bożym Ciałem 2023 - ceny noclegów w Polsce. Nad morzem i w górach

    Ceny noclegów w popularnych miejscowościach turystycznych w Polsce w czasie najbliższego długiego weekendu zaczynającego się w Boże Ciało są wyższe o 5% niż w 2022 roku. 

    Koniec z podatkiem PCC przy nabyciu mieszkania z rynku wtórnego

    Sejm przyjął ustawę, która likwiduje konieczność opłacenia 2% podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. To znacząca ulga, zwłaszcza dla młodych osób, które często zmuszone były płacić wysokie podatki przy nabyciu używanej nieruchomości.

    Ceny mieszkań od deweloperów bez zmian. Czy będą spadać?

    W maju w większości polskich aglomeracji cena metra kwadratowego nowego mieszkania pozostała bez zmian w stosunku do kwietnia - podali eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Zwrócili uwagę, że deweloperzy zaczęli wprowadzać do sprzedaży więcej mieszkań z segmentu popularnego.

    Mieszkam razem z rodzicami. Jak długo? Dorosłe dzieci X-ów i Y-greków nie tęsknią za samodzielnością

    Dane Eurostatu pokazują, że obecnie blisko 50% młodych Polek i Polaków, którzy wchodzą w dorosłe życie, nadal mieszka w domu rodzinnym. To, że dzieci nie usamodzielniają się już tak szybko jak ich rodzice, potwierdza badanie Grupy Progres, z którego wynika, że aż 69 proc. rodziców obecnie aktywnych zawodowo z pokolenia X (1965–1979) i Y (1979–1995), którzy mają więcej niż 30 lat, deklaruje, że zamieszkali sami, gdy byli w wieku między 18 a 23 r.ż.

    Architektura wielorodzinna przechodzi transformację

    Sposób, w jaki chcemy żyć, szybko się zmienia, a trendy architektoniczne pojawiają się niejako w odpowiedzi na nasze nowe potrzeby. Architekci, którzy tworzą swoje projekty dziś, muszą mieć więc na względzie również to, co wydarzy się jutro. Sęk w tym, że przyszłość jest nieprzewidywalna i potrafi zaskoczyć.

    Rynek mieszkaniowy. Ile kosztują mieszkania w Polsce

    Cena jednego metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym wynosi w Zakopanem prawie 19  tysięcy złotych. To najwyższe stawki w kraju. Wśród miast wojewódzkich pierwsze miejsce zajmuje Warszawa, gdzie jeden metr kosztuje średnio ponad 13,2 tysiąca. Najtaniej jest w Zielonej Górze, Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim. Tam kupujący płacą poniżej 7 tysięcy za metr.  

    Kto dziś kupuje mieszkania? Taniej nie będzie

    Jaki jest obecny profil nabywców nowych mieszkań? Jak dużo wśród kupujących jest inwestorów, a ile osób kupuje na potrzeby własne? Co jest największą motywacją do zakupu?

    Ile mieszkań kupują cudzoziemcy w Polsce?

    Cudzoziemcy kupili w Polsce 14359 mieszkań w 2022 roku wg danych MSWiA. W sumie lokale te miały aż 820 tysięcy m kw. To znaczy, że przeciętne mieszkanie kupione w 2022 roku przez cudzoziemca miało trochę ponad 57 m kw. 

    Opłata deszczowa będzie większym problemem?

    Krajowe media niedawno znów przypomniały sobie o opłacie deszczowej. Dlatego w ostatnim czasie pojawiły się nagłówki artykułów alarmujące, że wspomniana opłata w 2023 r. będzie „ściągana” z odsetkami i to za ostatnie pięć lat. Takie informacje nierzadko powodują konsternację u właścicieli większych działek. Wspomniane osoby mogą bowiem zastanawiać się, czy w ich przypadku opłata deszczowa znajduje zastosowanie. Inne ważne pytanie dotyczy tego, czy w ostatnim czasie przepisy odnośnie opłaty deszczowej uległy zmianie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili rozwiać wątpliwości osób prywatnych i przedsiębiorców dotyczące opłaty deszczowej. 

    Bezpieczny kredyt. Trzy banki zadeklarowały gotowość wprowadzenia tego produktu

    Trzy największe banki w Polsce zadeklarowały chęć i gotowość wprowadzenia do oferty rządowego programu „bezpieczny kredyt” – powiedział w poniedziałek 29 maja minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. 3 lipca wprowadzamy produkt w życie – dodał.

    Kalendarz biodynamiczny w ogrodzie. Czym jest? Czy ma naukowe podstawy, czy się sprawdza?

    Co to jest kalendarz biodynamiczny? Czy wykonywanie czynności w ogrodzie (np. siew, pielęgnacja roślin, nawożenie, podlewanie, zbiór i inne) zgodnie z kalendarzem biodynamicznym ma sens i podstawy naukowe?

    Lawenda w ogrodzie – uprawa, zastosowanie, odmiany. Roślina ozdobna, która leczy

    W każdym przydomowym ogrodzie powinno się znaleźć słoneczne miejsce na lawendę. Jeżeli zapewnimy jej właściwe warunki i poświęcimy jej trochę czasu - odwdzięczy się oszałamiającą wonią i uroczymi kwiatami, które można nawet … zjeść. Lawenda, to nie tylko roślina ozdobna – to także zioło stosowane w ziołolecznictwie.

    Jak pielęgnować trawnik? 4 pory roku na trawniku

    Jakie zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy przeprowadzać na trawniku w poszczególnych porach roku? Kiedy i czym nawozić trawnik?

    Kompost i kompostownik w ogrodzie. Jak i z czego zrobić „czarne złoto ogrodników”?

    Czym jest kompost? Jak powstaje? Czy kompost i próchnica to to samo? Co można rzucać „na kompost” a czego nie? Jak długo trzeba czekać na własny kompost?

    Atrakcyjne warunki wykupu kilku tysięcy Mieszkań+

    Minister Buda i prezes PGR Paweł Borys przedstawili nową ofertę "dojścia do własności" albo zakupu mieszkań w ramach tzw. rynkowej części Mieszkania Plus.

    Mieszkania do wynajęcia. Unia walczy z najmem krótkookresowym „na czarno”

    Regulacje, które mają wprowadzić obowiązkową rejestrację właścicieli lokali przeznaczonych na tzw. wynajem krótkoterminowy są przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego. Ich celem jest uniemożliwienie właścicielom unikania płacenia podatku od czynszu.

    Jak zarobić na wynajmie mieszkania - za ile wynajmować?

    Ubiegły rok stał pod znakiem ekspozycji popytu. Stawki najmu w 16 największych miastach w Polsce wzrosły o 16 proc., biorąc pod uwagę analogiczny okres poprzedniego roku.

    Pierwszy kwartał z rekordową podażą magazynową

    Od początku 2023 r. do użytku oddano 1,9 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej, co było najwyższą wartością w historii polskiego rynku. Tym samym, zasoby sektora magazynowego osiągnęły 29,6 mln mkw.

    Nowy kapitał napływający do Polski celuje w tańsze aktywa

    W całej Europie w sektorze nieruchomości komercyjnych możemy obserwować w tym roku spadek aktywności inwestorów. Polski rynek broni się wyższymi stopami zwrotu niż oferuje Europa Zachodnia i nadal wypada korzystnie na tle rynków europejskich.

    Jakie mieszkanie można kupić za Bezpieczny Kredyt 2%? Czy można połączyć kredyt 2% z kredytem bez wkładu własnego? Limity cen mieszkań

    Najprawdopodobniej w lipcu 2023 roku wystartuje rządowy program taniego kredytu dla osób kupujących pierwsze mieszkanie - „Bezpieczny Kredyt 2%”. Jakie mieszkanie będzie można kupić w ramach tego programu? Czy można połączyć „Bezpieczny kredyt 2%” z wcześniej uruchomionym programem kredytów bez wkładu własnego? Jakie są limity cen mieszkań?

    Obowiązki dewelopera i prawa kupującego mieszkanie. Co gwarantuje ustawa deweloperska?

    Do czego zobowiązuje dewelopera i co gwarantuje nabywcy obowiązująca od lipca 2022 r. ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym – zwana potocznie „ustawą deweloperską”?