REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Autostrady na EURO: Chińczycy nie dokończą A2

Autostrady na EURO: obecnie prace trwają na 729 km autostrad. / Fot. Ministerstwo Infrastruktury
Autostrady na EURO: obecnie prace trwają na 729 km autostrad. / Fot. Ministerstwo Infrastruktury

REKLAMA

REKLAMA

To już pewne. 13 czerwca 2011 Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad oficjalnie odstąpiła od umowy z chińskim konsorcjum. Propozycje złożone przez firmę COVEC i jej partnerów - zwiększenie wartości kontraktu uzasadniane zmianą zakresu rzeczowego - GDDKiA uznała za bezzasadne. Kto teraz dokończy budowę autostrady A2?

Chińczycy nie dokończą autostrady A2

REKLAMA

Konsorcjum firm - China Overseas Engineering Group Co. Ltd. (lider), Shanghai Construction (Group) General Co., China Railway Tunnel Group Co. Ltd., DECOMA Sp. z o.o.  - budowało odcinki A i C autostrady A2 z Łodzi do podwarszawskiej Konotopy. Konsorcjum wygrało przetarg ofertą o połowę tańszą niż przewidywał kosztorys GDDKiA - blisko 50 km za 1,3 mld zł. Dla porównania: za 17 km odcinka B Mostostal Warszawa weźmie 843 mln zł.

Zobacz także: Inwestycje na EURO 2012 - raport NIK

Opóźnienia w realizacji inwestycji odsłoniły problemy finansowe chińskiego wykonawcy autostrady A2 - dług konsorcjum u polskich podwykonawców sięgnął już kilkudziesięciu milionów. Prace wstrzymano, a GDDKiA zażądała wyjaśnień od COVEC. Po kilkudniowych rozmowach - czwartkowe roszczenia Chińczyków o zwiększenie wartości kontraktu uzasadniane zmianą zakresu rzeczowego - zdecydowały o zerwaniu przez GDDKiA kontraktu z winy wykonawcy. Co to oznacza? Chińczycy mają opuścić plac budowy, przekazać kompletną dokumentację budowy GDDKiA, zapłacić karę umowną w wysokości 10% kwoty kontraktowej brutto.

Co dalej? Kto dokończy dwa odcinki autostrady?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie GDDKiA rozważa przetarg albo procedurę negocjacyjną - aby jeszcze w lipcu prace zostały wznowione. Ostateczna decyzja zostanie podjęta po uprawomocnieniu się odstąpienia strony polskiej od umów z konsorcjum COVEC, zgodnie z warunkami kontraktu nastąpi topo 14 dniach, czyli 27 czerwca. Do tego  czasu COVEC i jego partnerzy mogą jeszcze zweryfikować swoje stanowisko przedłożone 9 czerwca (odstąpienie od budowy) i przystąpić do dalszej realizacji autostrady na zasadach i warunkach opisanych w dotychczasowych umowach. 

Zobacz także: Lotniska na EURO 2012 - zdążymy?

GDDKiA już spotkała się z kilkunastoma firmami wykonawczymi, które zostały poproszone o ocenę swoich możliwości dokończenia budowy A2, określenie terminu zakończenia budowy oraz dokonanie wstępnych szacunków cenowych. Wszystko by zdążyć na EURO 2012.

Źródło: GDDKiA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

REKLAMA

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

Hipoteka odwrócona - fakty i mity

Hipoteka odwrócona wzbudza kontrowersje. Wiele osób nie wie, że taka hipoteka może być w modelu sprzedażowym (renta dożywotnia) lub w modelu kredytowym (odwrócony kredyt hipoteczny). Co z kwestiami prawnymi?

REKLAMA

Rozliczanie podatku CIT z zastosowaniem obniżonej stawki 9% - zmiana interpretacji indywidualnej

Szef KAS potwierdził, że mały podatnik CIT, może stosować preferencyjną stawkę podatkową w wysokości 9% do obliczania zaliczek na podatek, ale jedynie do momentu przekroczenia ustawowego limitu przychodów. Po przekroczeniu limitu w określonym miesiącu/kwartale, zaliczkę na podatek dochodowy za ten okres oraz kolejne powinien obliczać już według stawki 19%.

Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

REKLAMA