REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Lotniska na EURO 2012 - zdążymy?

Na EURO 2012 do Polski przybędzie ok. 800 tys. zagranicznych turystów. Co najmniej 40% z nich będzie podróżować samolotami. Lotnisko Chopina w Warszawie (na zdjęciu) już jest gotowe na przyjąecie kibiców. / Fot. Mariusz Adamski
Na EURO 2012 do Polski przybędzie ok. 800 tys. zagranicznych turystów. Co najmniej 40% z nich będzie podróżować samolotami. Lotnisko Chopina w Warszawie (na zdjęciu) już jest gotowe na przyjąecie kibiców. / Fot. Mariusz Adamski

REKLAMA

REKLAMA

Lotnisko Chopina w Warszawie właśnie ogłosiło, że jest gotowe na przyjęcie kibiców EURO 2012. Poznań, Wrocław i Gdańsk - plany mają ambitne, jak z ich realizacją? Polskie porty lotnicze zainwestowały ponad 1,5 mld zł w modernizację i rozbudowę swoich obiektów. Przyjrzeliśmy się postępowi prac na czterech największych portach lotniczych w Polsce. Czy zdążymy na EURO 2012?

Warszawa: Port Lotniczy im. Chopina wydał na przebudowę 167,5 mln zł

Na rok przed rozpoczęciem piłkarskich Mistrzostw Europy UEFA Euro 2012™ Lotnisko Chopina w Warszawie jest gotowe do przyjęcia kibiców. Od kilku dni podróżnych przylatujących do Warszawy witają na lotnisku bannery z kolorowym logo imprezy. Warszawski port lotniczy jako jedyny spośród portów miast-gospodarzy mistrzostw od początku przygotowań oznaczany był przez UEFA kolorem zielonym, jako obiekt, którego przygotowanie do mistrzostw nie budzi żadnych zastrzeżeń.

REKLAMA

REKLAMA

- Infrastruktura lotniska już teraz umożliwia przyjęcie takiej liczby osób, jakiej można spodziewać się podczas EURO 2012, ale pracujemy jeszcze nad zwiększeniem przepustowości i poprawą komfortu obsługi pasażerów – zapewnia Michał Marzec, dyrektor Lotniska Chopina.

W najbliższych tygodniach otwarty zostanie nowy pirs z poczekalniami dla odlatujących, a także z nowymi sklepami i punktami gastronomicznymi. W sierpniu zakończy się remont nawierzchni drogi startowej i dróg kołowania, a na przełomie 2011/12 roku ma być gotowe połączenie kolejowe, które umożliwi dojazd z lotniska do centrum miasta w 15 minut.

Zobacz także: Inwestycje na EURO 2012 - raport NIK

Trwa także opracowywanie planu operacyjnego lotniska na czas imprezy, który pozwoli m.in. przyśpieszyć odprawę i usprawnić kontrolę bezpieczeństwa. Opracowywane są także zasady kierowania potokami pasażerów na terenie lotniska w taki sposób, aby kibice rywalizujących drużyn nie spotkali się.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UEFA, jako organizator mistrzostw, wymaga, aby warszawski port lotniczy mógł odprawić co najmniej 29 tys. osób w ciągu 10 godzin przed rozpoczęciem meczu w Warszawie i 27 tys. w ciągu 10 godzin po zakończeniu meczu.

Poznań: Plany ambitne, gorzej z wykonaniem

REKLAMA

Poznań ma za zadanie rozbudować płaszczyzny lotniskowe (budowa równoległej drogi kołowania i rozbudowa płaszczyzn postojowych samolotów) i rozbudować terminal pasażerski. Dopiero w kwietniu lotnisko otrzymało od wojewody pozwolenie na rozbudowę terminalu. Tylko I etap rozbudowy, obejmujący także budowę drogi wewnętrznej wraz z przebudową parkingu, uda się ukończyć wiosną 2012 roku.

Ruch pasażerski w trakcie turnieju EURO 2012 ma być obsługiwany w strefie przylotów w nowo wybudowanej części terminalu oraz w obecnie funkcjonującej strefie odlotów. Lotnisko zapowiada, że pozostałe inwestycje – budowa równoległej do pasa startowego drogi kołowania oraz rozbudowa płyty postojowej – zostaną zrealizowane jeszcze przed EURO 2012. Prace budowlane rozpoczną się w czerwcu br., a ich całkowite zakończenie zaplanowano dopiero na II kwartał 2013 roku.


Wrocław: modernizacja lotniska za 400 mln zł

Trzeci pod względem wielkości port lotniczy w Polsce  właśnie buduje nowy terminal wraz z infrastrukturą i wyposażeniem, a także rozbudowuje płaszczyzny lotniskowe dla samolotów klasy C - płyty postoju samolotów. 

Nowy terminal ma zostać oddany do użytku we wrześniu 2011 roku. Zakończył się właśnie przetarg na budowę płaszczyzn lotniskowych, które mają być gotowe przed końcem roku - prace wykona firma Skanska. Po zakończeniu rozbudowy lotnisko będzie mogło przyjmować 2700 pasażerów na godzinę, a odprawiać 1960. Każdej godziny obsługiwanych będzie do 30 operacji startu i lądowania.

Gdańsk: Prace zakończymy do marca 2012

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy poczynił znaczące inwestycje w rozwój infrastruktury. Gdański port buduje nowy terminal pasażerski T2 (z płytą postojową dla samolotów) i drogi kołowania. Rozbudowana zostanie siedziba Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk Sp. z o.o.. Większość nowo powstałych powierzchni użytkowych przeznaczonych zostanie na pomieszczenia dla Straży Granicznej oraz Urzędu Celnego. Przeniesienie służb umożliwi zwolnienie pomieszczeń zajmowanych przez nie obecnie w budynku terminalu pasażerskiego.

Zobacz także: Czy EURO 2012 wpływa na ceny nieruchomości?

Zakończenie prac w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku jest planowane na marzec 2012 roku. Do końca bieżącego roku zakończone zostaną prace na płycie postojowej oraz na drodze kołowania. Do marca 2012 trwać będą prace przy budowie terminala pasażerskiego. Obecnie zakończona jest już budowa poziomu 1 Terminalu II w Gdańsku. Po zakończeniu prac zwiększy się liczba obsługiwanych pasażerów na godzinę, kolejno - przyjmowanych z 760 do 2240, odprawianych z 760 do 1600. Liczba operacji lotniskowych wzrośnie zaś z 12 do 30.

Źródło: P.P. "Porty Lotnicze", Centrum Rezerwacji Tanie-Loty.com.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA