REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Lotniska na EURO 2012 - zdążymy?

Na EURO 2012 do Polski przybędzie ok. 800 tys. zagranicznych turystów. Co najmniej 40% z nich będzie podróżować samolotami. Lotnisko Chopina w Warszawie (na zdjęciu) już jest gotowe na przyjąecie kibiców. / Fot. Mariusz Adamski
Na EURO 2012 do Polski przybędzie ok. 800 tys. zagranicznych turystów. Co najmniej 40% z nich będzie podróżować samolotami. Lotnisko Chopina w Warszawie (na zdjęciu) już jest gotowe na przyjąecie kibiców. / Fot. Mariusz Adamski

REKLAMA

REKLAMA

Lotnisko Chopina w Warszawie właśnie ogłosiło, że jest gotowe na przyjęcie kibiców EURO 2012. Poznań, Wrocław i Gdańsk - plany mają ambitne, jak z ich realizacją? Polskie porty lotnicze zainwestowały ponad 1,5 mld zł w modernizację i rozbudowę swoich obiektów. Przyjrzeliśmy się postępowi prac na czterech największych portach lotniczych w Polsce. Czy zdążymy na EURO 2012?

Warszawa: Port Lotniczy im. Chopina wydał na przebudowę 167,5 mln zł

Na rok przed rozpoczęciem piłkarskich Mistrzostw Europy UEFA Euro 2012™ Lotnisko Chopina w Warszawie jest gotowe do przyjęcia kibiców. Od kilku dni podróżnych przylatujących do Warszawy witają na lotnisku bannery z kolorowym logo imprezy. Warszawski port lotniczy jako jedyny spośród portów miast-gospodarzy mistrzostw od początku przygotowań oznaczany był przez UEFA kolorem zielonym, jako obiekt, którego przygotowanie do mistrzostw nie budzi żadnych zastrzeżeń.

REKLAMA

REKLAMA

- Infrastruktura lotniska już teraz umożliwia przyjęcie takiej liczby osób, jakiej można spodziewać się podczas EURO 2012, ale pracujemy jeszcze nad zwiększeniem przepustowości i poprawą komfortu obsługi pasażerów – zapewnia Michał Marzec, dyrektor Lotniska Chopina.

W najbliższych tygodniach otwarty zostanie nowy pirs z poczekalniami dla odlatujących, a także z nowymi sklepami i punktami gastronomicznymi. W sierpniu zakończy się remont nawierzchni drogi startowej i dróg kołowania, a na przełomie 2011/12 roku ma być gotowe połączenie kolejowe, które umożliwi dojazd z lotniska do centrum miasta w 15 minut.

Zobacz także: Inwestycje na EURO 2012 - raport NIK

Trwa także opracowywanie planu operacyjnego lotniska na czas imprezy, który pozwoli m.in. przyśpieszyć odprawę i usprawnić kontrolę bezpieczeństwa. Opracowywane są także zasady kierowania potokami pasażerów na terenie lotniska w taki sposób, aby kibice rywalizujących drużyn nie spotkali się.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UEFA, jako organizator mistrzostw, wymaga, aby warszawski port lotniczy mógł odprawić co najmniej 29 tys. osób w ciągu 10 godzin przed rozpoczęciem meczu w Warszawie i 27 tys. w ciągu 10 godzin po zakończeniu meczu.

Poznań: Plany ambitne, gorzej z wykonaniem

REKLAMA

Poznań ma za zadanie rozbudować płaszczyzny lotniskowe (budowa równoległej drogi kołowania i rozbudowa płaszczyzn postojowych samolotów) i rozbudować terminal pasażerski. Dopiero w kwietniu lotnisko otrzymało od wojewody pozwolenie na rozbudowę terminalu. Tylko I etap rozbudowy, obejmujący także budowę drogi wewnętrznej wraz z przebudową parkingu, uda się ukończyć wiosną 2012 roku.

Ruch pasażerski w trakcie turnieju EURO 2012 ma być obsługiwany w strefie przylotów w nowo wybudowanej części terminalu oraz w obecnie funkcjonującej strefie odlotów. Lotnisko zapowiada, że pozostałe inwestycje – budowa równoległej do pasa startowego drogi kołowania oraz rozbudowa płyty postojowej – zostaną zrealizowane jeszcze przed EURO 2012. Prace budowlane rozpoczną się w czerwcu br., a ich całkowite zakończenie zaplanowano dopiero na II kwartał 2013 roku.


Wrocław: modernizacja lotniska za 400 mln zł

Trzeci pod względem wielkości port lotniczy w Polsce  właśnie buduje nowy terminal wraz z infrastrukturą i wyposażeniem, a także rozbudowuje płaszczyzny lotniskowe dla samolotów klasy C - płyty postoju samolotów. 

Nowy terminal ma zostać oddany do użytku we wrześniu 2011 roku. Zakończył się właśnie przetarg na budowę płaszczyzn lotniskowych, które mają być gotowe przed końcem roku - prace wykona firma Skanska. Po zakończeniu rozbudowy lotnisko będzie mogło przyjmować 2700 pasażerów na godzinę, a odprawiać 1960. Każdej godziny obsługiwanych będzie do 30 operacji startu i lądowania.

Gdańsk: Prace zakończymy do marca 2012

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy poczynił znaczące inwestycje w rozwój infrastruktury. Gdański port buduje nowy terminal pasażerski T2 (z płytą postojową dla samolotów) i drogi kołowania. Rozbudowana zostanie siedziba Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk Sp. z o.o.. Większość nowo powstałych powierzchni użytkowych przeznaczonych zostanie na pomieszczenia dla Straży Granicznej oraz Urzędu Celnego. Przeniesienie służb umożliwi zwolnienie pomieszczeń zajmowanych przez nie obecnie w budynku terminalu pasażerskiego.

Zobacz także: Czy EURO 2012 wpływa na ceny nieruchomości?

Zakończenie prac w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku jest planowane na marzec 2012 roku. Do końca bieżącego roku zakończone zostaną prace na płycie postojowej oraz na drodze kołowania. Do marca 2012 trwać będą prace przy budowie terminala pasażerskiego. Obecnie zakończona jest już budowa poziomu 1 Terminalu II w Gdańsku. Po zakończeniu prac zwiększy się liczba obsługiwanych pasażerów na godzinę, kolejno - przyjmowanych z 760 do 2240, odprawianych z 760 do 1600. Liczba operacji lotniskowych wzrośnie zaś z 12 do 30.

Źródło: P.P. "Porty Lotnicze", Centrum Rezerwacji Tanie-Loty.com.pl

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA