REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Lotniska na EURO 2012 - zdążymy?

Na EURO 2012 do Polski przybędzie ok. 800 tys. zagranicznych turystów. Co najmniej 40% z nich będzie podróżować samolotami. Lotnisko Chopina w Warszawie (na zdjęciu) już jest gotowe na przyjąecie kibiców. / Fot. Mariusz Adamski
Na EURO 2012 do Polski przybędzie ok. 800 tys. zagranicznych turystów. Co najmniej 40% z nich będzie podróżować samolotami. Lotnisko Chopina w Warszawie (na zdjęciu) już jest gotowe na przyjąecie kibiców. / Fot. Mariusz Adamski

REKLAMA

REKLAMA

Lotnisko Chopina w Warszawie właśnie ogłosiło, że jest gotowe na przyjęcie kibiców EURO 2012. Poznań, Wrocław i Gdańsk - plany mają ambitne, jak z ich realizacją? Polskie porty lotnicze zainwestowały ponad 1,5 mld zł w modernizację i rozbudowę swoich obiektów. Przyjrzeliśmy się postępowi prac na czterech największych portach lotniczych w Polsce. Czy zdążymy na EURO 2012?

Warszawa: Port Lotniczy im. Chopina wydał na przebudowę 167,5 mln zł

Na rok przed rozpoczęciem piłkarskich Mistrzostw Europy UEFA Euro 2012™ Lotnisko Chopina w Warszawie jest gotowe do przyjęcia kibiców. Od kilku dni podróżnych przylatujących do Warszawy witają na lotnisku bannery z kolorowym logo imprezy. Warszawski port lotniczy jako jedyny spośród portów miast-gospodarzy mistrzostw od początku przygotowań oznaczany był przez UEFA kolorem zielonym, jako obiekt, którego przygotowanie do mistrzostw nie budzi żadnych zastrzeżeń.

REKLAMA

REKLAMA

- Infrastruktura lotniska już teraz umożliwia przyjęcie takiej liczby osób, jakiej można spodziewać się podczas EURO 2012, ale pracujemy jeszcze nad zwiększeniem przepustowości i poprawą komfortu obsługi pasażerów – zapewnia Michał Marzec, dyrektor Lotniska Chopina.

W najbliższych tygodniach otwarty zostanie nowy pirs z poczekalniami dla odlatujących, a także z nowymi sklepami i punktami gastronomicznymi. W sierpniu zakończy się remont nawierzchni drogi startowej i dróg kołowania, a na przełomie 2011/12 roku ma być gotowe połączenie kolejowe, które umożliwi dojazd z lotniska do centrum miasta w 15 minut.

Zobacz także: Inwestycje na EURO 2012 - raport NIK

Trwa także opracowywanie planu operacyjnego lotniska na czas imprezy, który pozwoli m.in. przyśpieszyć odprawę i usprawnić kontrolę bezpieczeństwa. Opracowywane są także zasady kierowania potokami pasażerów na terenie lotniska w taki sposób, aby kibice rywalizujących drużyn nie spotkali się.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UEFA, jako organizator mistrzostw, wymaga, aby warszawski port lotniczy mógł odprawić co najmniej 29 tys. osób w ciągu 10 godzin przed rozpoczęciem meczu w Warszawie i 27 tys. w ciągu 10 godzin po zakończeniu meczu.

Poznań: Plany ambitne, gorzej z wykonaniem

REKLAMA

Poznań ma za zadanie rozbudować płaszczyzny lotniskowe (budowa równoległej drogi kołowania i rozbudowa płaszczyzn postojowych samolotów) i rozbudować terminal pasażerski. Dopiero w kwietniu lotnisko otrzymało od wojewody pozwolenie na rozbudowę terminalu. Tylko I etap rozbudowy, obejmujący także budowę drogi wewnętrznej wraz z przebudową parkingu, uda się ukończyć wiosną 2012 roku.

Ruch pasażerski w trakcie turnieju EURO 2012 ma być obsługiwany w strefie przylotów w nowo wybudowanej części terminalu oraz w obecnie funkcjonującej strefie odlotów. Lotnisko zapowiada, że pozostałe inwestycje – budowa równoległej do pasa startowego drogi kołowania oraz rozbudowa płyty postojowej – zostaną zrealizowane jeszcze przed EURO 2012. Prace budowlane rozpoczną się w czerwcu br., a ich całkowite zakończenie zaplanowano dopiero na II kwartał 2013 roku.


Wrocław: modernizacja lotniska za 400 mln zł

Trzeci pod względem wielkości port lotniczy w Polsce  właśnie buduje nowy terminal wraz z infrastrukturą i wyposażeniem, a także rozbudowuje płaszczyzny lotniskowe dla samolotów klasy C - płyty postoju samolotów. 

Nowy terminal ma zostać oddany do użytku we wrześniu 2011 roku. Zakończył się właśnie przetarg na budowę płaszczyzn lotniskowych, które mają być gotowe przed końcem roku - prace wykona firma Skanska. Po zakończeniu rozbudowy lotnisko będzie mogło przyjmować 2700 pasażerów na godzinę, a odprawiać 1960. Każdej godziny obsługiwanych będzie do 30 operacji startu i lądowania.

Gdańsk: Prace zakończymy do marca 2012

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy poczynił znaczące inwestycje w rozwój infrastruktury. Gdański port buduje nowy terminal pasażerski T2 (z płytą postojową dla samolotów) i drogi kołowania. Rozbudowana zostanie siedziba Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk Sp. z o.o.. Większość nowo powstałych powierzchni użytkowych przeznaczonych zostanie na pomieszczenia dla Straży Granicznej oraz Urzędu Celnego. Przeniesienie służb umożliwi zwolnienie pomieszczeń zajmowanych przez nie obecnie w budynku terminalu pasażerskiego.

Zobacz także: Czy EURO 2012 wpływa na ceny nieruchomości?

Zakończenie prac w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku jest planowane na marzec 2012 roku. Do końca bieżącego roku zakończone zostaną prace na płycie postojowej oraz na drodze kołowania. Do marca 2012 trwać będą prace przy budowie terminala pasażerskiego. Obecnie zakończona jest już budowa poziomu 1 Terminalu II w Gdańsku. Po zakończeniu prac zwiększy się liczba obsługiwanych pasażerów na godzinę, kolejno - przyjmowanych z 760 do 2240, odprawianych z 760 do 1600. Liczba operacji lotniskowych wzrośnie zaś z 12 do 30.

Źródło: P.P. "Porty Lotnicze", Centrum Rezerwacji Tanie-Loty.com.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA