Co oznacza określenie „mieszkanie hipoteczne”?
REKLAMA
REKLAMA
Niekoniecznie. Natomiast można na prawie do takiej nieruchomości ustanowić hipotekę. Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe wierzyciela do zaspokojenia jego żądań finansowych właśnie – tą nieruchomością. Hipoteka to bardzo dobre zabezpieczenie długu. Grunt nie znika i perspektywicznie – jego wartość na ogół rośnie. Jeżeli nawet dłużnik nieruchomość sprzeda – a może sprzedać nawet zadłużoną – hipoteka będzie wpisana, aż dług zostanie spłacony.
REKLAMA
Musimy mieć świadomość, że nie tyle nabywamy nieruchomość ile prawo do niej. Bywają prawa silniejsze (prawo własności) i ograniczone np. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, na którym zresztą też można ustanowić hipotekę.
Określenia „mieszkanie hipoteczne” w języku potocznym używa się w stosunku do mieszkań z prawem własności. Kupując takie mieszkanie to znaczy wyodrębniony lokal w budynku wielomieszkaniowym nabywamy jednocześnie udziały w nieruchomości wspólnej (czyli klatce schodowej, korytarzach itp.) a także z udział w gruncie przypadający na ten lokal.
Zobacz także: Czy ceny lokali odpowiadają ich wartości?
REKLAMA
Mogą tu wystąpić dwa przypadki: będzie to udział w prawie własności gruntu lub udział w prawie użytkowania wieczystego gruntu. Nie każdy zdaje sobie sprawę z różnicy, która jest istotna dla właściciela takiego mieszkania. Jeżeli z własnością mieszkania będzie związany udział w użytkowaniu wieczystym działki, na której znajduje się budynek – trzeba będzie oprócz kosztów eksploatacyjnych dodatkowo opłacać opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego. A w dużym mieście przy rosnących cenach gruntów może to być znaczny wydatek, bo to jest 1 proc. od wartości gruntu przypadającej na dany lokal. W dobrych warszawskich lokalizacjach to nawet kilka złotych na 1 mkw. lokalu miesięcznie. Dlatego tak istotne jest pytanie przy kupnie mieszkania jaki jest status prawny gruntu, na którym stoi budynek z naszym mieszkaniem.
Czy właściciel, posiadacz najmocniejszego prawa własności i do gruntu i zabudowań ma pełną swobodę w dysponowaniu nieruchomością? Niestety i w tym przypadku ta swoboda jest ograniczona. Pomijając istnienie w niektórych przypadkach praw pierwokupu, nawet gdy mamy prawo własności gruntu – nie postawimy na nim tego, co nam się podoba i nie możemy prowadzić tam każdej działalności gospodarczej. O tym co można zbudować i wykorzystywać do działalności gospodarczej - decyduje plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli go nie ma zastąpi go decyzja o warunkach zabudowy. Każda nieruchomość – czy to zabudowana, czy nie ma w sobie pewien potencjał. Sztuka kupowania nieruchomości polega na umiejętności wykrywania tego potencjału. Do tego potrzebna jest wiedza i doświadczenia z bardzo specyficznego rynku. Trzeba bowiem umieć przewidzieć, czy dana nieruchomość będzie z czasem zyskiwać na wartości, czy może przynieść dochód i szybko zwrócić zainwestowane w nią nakłady, czy jej nabycie – przyniesie tylko straty.
Zobacz także: Czy warto skorzystać z opcji „Szybki skup nieruchomości”?
REKLAMA
REKLAMA