REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy klienci chętnie zawierają umowy na wyłączność? – czyli przysłowia mądrością narodu

Olimpia Bronowicka
Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości
Zlecanie sprzedaży tylko jednemu pośrednikowi jest normą w krajach o dobrze rozwiniętych rynkach nieruchomości.
Zlecanie sprzedaży tylko jednemu pośrednikowi jest normą w krajach o dobrze rozwiniętych rynkach nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest umowa na wyłączność. Jest to umowa zlecająca sprzedaż mieszkania czy domu tylko jednemu pośrednikowi w obrocie nieruchomościami. Czy to oznacza, że będzie ona dostępna tylko w jednym biurze nieruchomości?

REKLAMA

Bynajmniej. W dobie Internetu i coraz większej popularności systemu MLS – oferta znajdzie się praktycznie wszędzie. Co więcej będzie to oferta mocno promowana i dobrze opisana informacyjnie. Będzie można ją łatwo zlokalizować czy obejrzeć. Zlecanie sprzedaży tylko jednemu pośrednikowi jest normą w krajach o dobrze rozwiniętych rynkach nieruchomości. I taka oferta jest dostępna dla potencjalnych klientów niemal w każdym biurze nieruchomości z danego terenu dzięki systemowi wielokrotnego oferowani czyli MLS. Taki system praktycznie obejmuje wszystkie biura nieruchomości z danego miasta.

REKLAMA

Jeżeli ktoś chce kupić np. dom, to w każdym biurze w swoim mieście zobaczy wszystkie oferty – ale każda z nich ma tylko jednego „opiekuna” czyli pośrednika, z którym sprzedający zawarł umowę. Jeżeli oferta spodoba się klientowi w innym biurze nieruchomości, niż w tym w którym została zgłoszona do sprzedaży, to po prostu pośrednicy współpracują ze sobą, a każdy reprezentuje swojego klienta. Na ogól wtedy wynagrodzenie za usługę pośrednictwa w całości jest pobierane od sprzedającego i dzielone pomiędzy współpracujących pośredników.

Polecamy quiz: Przysłowia i powiedzenia

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę kupując dom na rynku wtórnym?

Jeżeli sprzedający zawiera sześć umów pośrednictwa z sześcioma pośrednikami to mamy klasyczną sytuacje z ludowego przysłowia: „gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść „…”. W takiej sytuacji żaden z sześciu pośredników nie ma gwarancji swojego wynagrodzenia i na ogół nie inwestuje w taką ofertę i nie promuje jej dostatecznie. Rzadziej też pośrednicy współpracują ze sobą i oferty dłużej czekają na klienta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pośrednikom w obrocie nieruchomościami – a więc tym z zawodową licencją – PFRN zadał pytania dotyczące umów na wyłączność: czy proponują je klientom, czy klienci chętnie je zawierają, czy wymagają aby drugą stronę transakcji obsługiwał inny pośrednik, dlaczego umowy z jednym pośrednikiem z trudem przebijają się na rynku.

Wyniki są pozytywnie zaskakujące. Okazuje się, że wyraźnie rośnie popularność tego rodzaju umów – a co ciekawsze – przybywa biur nieruchomości, które zawierają wyłącznie takie umowy. Tylko około 17 proc. pośredników w obrocie nieruchomościami stwierdziło, że klienci odmawiają podpisywania umów na wyłączność, co wcale nie znaczy – że ich po rozmowie z pośrednikiem nie podpiszą. Ponad jedna trzecia pośredników powiedziała, że niemal wszyscy ich klienci (90 do 100 proc.) godzą się na umowy na wyłączność. Reszta niezdecydowanych przekonuje się do takiej umowy po rozmowie z pośrednikiem. Do podpisania umowy na wyłączność skłania marka biura i jego dobre rekomendacje byłych klientów.

Ponad połowa pośredników wskazała też, że powyżej 83 proc. ich klientów wie co oznacza umowa na wyłączność. Wyniki sondy PFRN wskazują, że polski rynek nieruchomości coraz silniej absorbuje standardy wysokorozwiniętych krajów – a to oznacza większa przejrzystość rynku, jego czytelność również dla klientów z innych krajów. Warto tu wskazać portal Fagora.pl prowadzony przez Polska Federację Rynku Nieruchomości. Fagora.pl to ogólnopolski portal skupiający regionalne systemy MLS. Jest to portal, na którym znajdują się tylko oferty na „wyłączność” czyli aktualne, sprawdzone, zgłoszone tylko do jednego biura nieruchomości. Jedno biuro odpowiada za sprzedaż i promocję oferty. Na portalu znajdują się tylko oferty ze sprawdzonym stanem prawny, technicznym, obejrzane, dokładnie opisane z dokładnymi zdjęciami. 

Zobacz także: Jak zawrzeć dobrą umowę z pośrednikiem?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA