REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy klienci chętnie zawierają umowy na wyłączność? – czyli przysłowia mądrością narodu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Olimpia Bronowicka
Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości
Zlecanie sprzedaży tylko jednemu pośrednikowi jest normą w krajach o dobrze rozwiniętych rynkach nieruchomości.
Zlecanie sprzedaży tylko jednemu pośrednikowi jest normą w krajach o dobrze rozwiniętych rynkach nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest umowa na wyłączność. Jest to umowa zlecająca sprzedaż mieszkania czy domu tylko jednemu pośrednikowi w obrocie nieruchomościami. Czy to oznacza, że będzie ona dostępna tylko w jednym biurze nieruchomości?

REKLAMA

Bynajmniej. W dobie Internetu i coraz większej popularności systemu MLS – oferta znajdzie się praktycznie wszędzie. Co więcej będzie to oferta mocno promowana i dobrze opisana informacyjnie. Będzie można ją łatwo zlokalizować czy obejrzeć. Zlecanie sprzedaży tylko jednemu pośrednikowi jest normą w krajach o dobrze rozwiniętych rynkach nieruchomości. I taka oferta jest dostępna dla potencjalnych klientów niemal w każdym biurze nieruchomości z danego terenu dzięki systemowi wielokrotnego oferowani czyli MLS. Taki system praktycznie obejmuje wszystkie biura nieruchomości z danego miasta.

REKLAMA

Jeżeli ktoś chce kupić np. dom, to w każdym biurze w swoim mieście zobaczy wszystkie oferty – ale każda z nich ma tylko jednego „opiekuna” czyli pośrednika, z którym sprzedający zawarł umowę. Jeżeli oferta spodoba się klientowi w innym biurze nieruchomości, niż w tym w którym została zgłoszona do sprzedaży, to po prostu pośrednicy współpracują ze sobą, a każdy reprezentuje swojego klienta. Na ogól wtedy wynagrodzenie za usługę pośrednictwa w całości jest pobierane od sprzedającego i dzielone pomiędzy współpracujących pośredników.

Polecamy quiz: Przysłowia i powiedzenia

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę kupując dom na rynku wtórnym?

Jeżeli sprzedający zawiera sześć umów pośrednictwa z sześcioma pośrednikami to mamy klasyczną sytuacje z ludowego przysłowia: „gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść „…”. W takiej sytuacji żaden z sześciu pośredników nie ma gwarancji swojego wynagrodzenia i na ogół nie inwestuje w taką ofertę i nie promuje jej dostatecznie. Rzadziej też pośrednicy współpracują ze sobą i oferty dłużej czekają na klienta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pośrednikom w obrocie nieruchomościami – a więc tym z zawodową licencją – PFRN zadał pytania dotyczące umów na wyłączność: czy proponują je klientom, czy klienci chętnie je zawierają, czy wymagają aby drugą stronę transakcji obsługiwał inny pośrednik, dlaczego umowy z jednym pośrednikiem z trudem przebijają się na rynku.

Wyniki są pozytywnie zaskakujące. Okazuje się, że wyraźnie rośnie popularność tego rodzaju umów – a co ciekawsze – przybywa biur nieruchomości, które zawierają wyłącznie takie umowy. Tylko około 17 proc. pośredników w obrocie nieruchomościami stwierdziło, że klienci odmawiają podpisywania umów na wyłączność, co wcale nie znaczy – że ich po rozmowie z pośrednikiem nie podpiszą. Ponad jedna trzecia pośredników powiedziała, że niemal wszyscy ich klienci (90 do 100 proc.) godzą się na umowy na wyłączność. Reszta niezdecydowanych przekonuje się do takiej umowy po rozmowie z pośrednikiem. Do podpisania umowy na wyłączność skłania marka biura i jego dobre rekomendacje byłych klientów.

Ponad połowa pośredników wskazała też, że powyżej 83 proc. ich klientów wie co oznacza umowa na wyłączność. Wyniki sondy PFRN wskazują, że polski rynek nieruchomości coraz silniej absorbuje standardy wysokorozwiniętych krajów – a to oznacza większa przejrzystość rynku, jego czytelność również dla klientów z innych krajów. Warto tu wskazać portal Fagora.pl prowadzony przez Polska Federację Rynku Nieruchomości. Fagora.pl to ogólnopolski portal skupiający regionalne systemy MLS. Jest to portal, na którym znajdują się tylko oferty na „wyłączność” czyli aktualne, sprawdzone, zgłoszone tylko do jednego biura nieruchomości. Jedno biuro odpowiada za sprzedaż i promocję oferty. Na portalu znajdują się tylko oferty ze sprawdzonym stanem prawny, technicznym, obejrzane, dokładnie opisane z dokładnymi zdjęciami. 

Zobacz także: Jak zawrzeć dobrą umowę z pośrednikiem?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA