REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy wiesz, że sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana?

Jedna trzecia Polaków nie wie, że z transakcją sprzedaży nieruchomości wiąże się również konieczność zapłaty podatku.
Jedna trzecia Polaków nie wie, że z transakcją sprzedaży nieruchomości wiąże się również konieczność zapłaty podatku.

REKLAMA

REKLAMA

Jedna trzecia Polaków nie wie, że z transakcją sprzedaży nieruchomości wiąże się również konieczność zapłaty podatku. Można przypuszczać, że taki stan rzeczy wynika ze skomplikowanych i często zmieniających się przepisów podatkowych. A z drugiej strony Polacy najlepiej znali ulgę pięcioletnią, która daje możliwość zbycia nieruchomości bez płacenia podatku.

Sprzedaż nieruchomości prywatnej jest obciążona podatkiem dochodowym. Wynika to z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o PIT. Niestety nie wszyscy mają tego świadomość - wskazują badania ankietowe przeprowadzone w dniach 15-22 kwietnia w oddziałach Home Broker w dużych miastach Polski. Badanie przeprowadzone było anonimowo na grupie 1361 respondentów. Jedna czwarta badanych zamierza w najbliższym czasie sprzedać nieruchomość.

REKLAMA

Mniejsza wiedza osób młodych

Świadomość istnienia podatku od zbycia nieruchomości rośnie wraz z wiekiem. O ile w grupie badanych do 25. roku życia 50% deklaruje, że wie o takim obciążeniu na rzecz fiskusa, to w grupie wiekowej 46-55 lat jest to już 71% badanych (najbardziej świadoma grupa wiekowa). Wynika to stąd, że osoby starsze częściej dokonują transakcji na rynku nieruchomości, np. zamieniając mniejsze mieszkania na większe, bądź położone w lepszej lokalizacji, zatem stykają się z problemem opodatkowania. Z kolei po 55, roku życia mobilność mieszkaniowa zmniejsza się (66% wie o istnieniu podatku).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skomplikowane przepisy

Skromna wiedza na temat podatku od zbycia nieruchomości wynika też stąd, że jest to podatek dość skomplikowany, co z kolei jest konsekwencją bardzo częstych zmian w przepisach. W efekcie mamy taką sytuację, że wysokość podatku, sposób jego obliczania czy wreszcie możliwość skorzystania z ulg zależy od daty nabycia nieruchomości. Sprawę dodatkowo komplikują różne terminy płatności podatku czy różne formularze deklaracji.
Kluczowe dla opodatkowania zbycia nieruchomości są następujące okresy:
• Okres do końca 2006 r.,
• Lata 2007-2008,
• Okres od początku 2009 r.

Zobacz także: Jak kształtują się ceny najmu mieszkań w Polsce?

10% przychodu dla nieruchomości nabytych do końca 2006 r.

Sprzedaż nieruchomości nabytej do końca 2006r. powoduje jej opodatkowanie na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2006 r. Podstawową zasadą tego stanu prawnego jest opodatkowanie przychodu ze zbycia nieruchomości. Podatek ustalony w formie ryczałtu wynosi 10% uzyskanego przychodu (cena sprzedaży pomniejszona o koszty sprzedaży, np. opłaty notarialne czy prowizję pośrednika w obrocie nieruchomościami). Podatek płatny jest bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia. Zbywca zatem zobowiązany jest do samodzielnego obliczenia podatku i wpłacenia go na rachunek urzędu skarbowego, składając przy tym deklarację podatkową – PIT 23.

19% dochodu dla nieruchomości nabytych w latach 2007-2008

Podstawową różnicą w stosunku do poprzedniego stanu prawnego jest to, że podstawą opodatkowania jest dochód, a więc przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu (czyli cena sprzedaży pomniejszona o cenę zakupu). Zmianie uległa również stawka podatku. Obecnie wynosi ona 19% dochodu (art. 30e ustawy o PIT). Podatnik zobowiązany jest rozliczyć dochód w zeznaniu PIT 36, PIT 36L lub PIT 38.

Nowy formularz od 1 stycznia 2009r.

Sprzedaż nieruchomości nabytej od początku 2009r. opodatkowana jest na zasadach obowiązujących od 1 stycznia 2009r. Oznacza to, że tak jak w latach 2007-2008 opodatkowaniu podlega dochód przy zastosowaniu stawki podatku – 19%. Nie mniej jednak nastąpiła zmiana w zakresie możliwych zwolnień a także obowiązków ewidencyjnych a także składanego przez podatnika formularza. Obecnie właściwym jest formularz PIT 39.

Ulga 5-letnia

Niezależnie od tego kiedy nieruchomość została nabyta podatnik może skorzystać z preferencji, która polega na tym, że nie trzeba wykazywać przychodu do opodatkowania ze zbycia nieruchomości (tym samym nie trzeba płacić podatku) jeśli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej (tzn. nie jest przedmiotem działalności gospodarczej) i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Jest to tzw. ulga pięcioletnia.

Dwa lata na reinwestycję

REKLAMA

Jeżeli jednak sprzedający zbywa np. mieszkanie, przed upływem okresu pięcioletniego może skorzystać z innych ulg. Najpopularniejszą ulgą dla nieruchomości nabytych do końca 2006r. jest ulga dwuletnia, która polega na tym, że przychód ze sprzedaży nieruchomości będzie zwolniony jeśli uzyskane ze sprzedaży kwoty zostaną wydatkowane w ciągu dwóch lat na cele mieszkaniowe (np. zakup albo remont innej nieruchomości) realizowane na terytorium Polski (ulga dwuletnia).

Podobna ulga funkcjonuje w przypadku zbycia nieruchomości nabytych od 1 stycznia 2009r., jednak w tym przypadku zakup nowych nieruchomości został rozszerzony na inne kraje (Unia Europejska, Szwajcaria, Islandia i Norwegia).

Zobacz także: Kupujemy więcej lokali przed oddaniem ich do użytkowania

Krótka ulga meldunkowa

Sprzedaż nieruchomości nabytych w latach 2007-2008 może także korzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym. Jest to możliwe jeśli podatnik był zameldowany w zbywanym lokalu na pobyt stały przez okres co najmniej 12 miesięcy przed datą zbycia i złoży stosowne oświadczenie w urzędzie skarbowym w terminie 14 dni od dnia zbycia (ulga meldunkowa).

Ulga pięcioletnia najbardziej znana

Skorzystanie z ulg powoduje zmniejszenie podatku. Nie każdy jednak ma świadomość, że takie zwolnienia istnieją. Prawie we wszystkich badanych przez HB grupach wiekowych ulga pięcioletnia jest najbardziej znanym zwolnieniem. Wiedzę o jej istnieniu deklaruje w zależności od grupy wiekowej od 31% do 63% badanych. Wynika to przede wszystkim z tego, że przy częstych zmianach przepisów podatkowych, ta cały czas istnieje w systemie opodatkowania nieruchomości. Na drugim miejscu uplasowała się ulga dwuletnia. Najmniej znaną ulgą jest ulga meldunkowa, która dotyczy nieruchomości nabytych tylko w dwóch latach podatkowych.

dr Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care
Katarzyna Siwek, Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA