REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie mieszkać w Warszawie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Przemysław Kotwicki
Przemysław Kotwicki
Dyrektor otoDom.pl
Najdroższe warszawskie osiedla to Powiśle oraz Saska Kępa.
Najdroższe warszawskie osiedla to Powiśle oraz Saska Kępa.

REKLAMA

REKLAMA

Szukając taniego mieszkania w stolicy, zmuszeni będziemy iść na kompromis – niska cena zwykle idzie w parze z małym metrażem lub usytuowaniem daleko od centrum i dojazdami w korkach. To jaką lokalizację wybierzemy, zależeć będzie od naszych priorytetów i możliwości nabywczych.

Analiza ogłoszeń dotyczących Warszawy, opublikowanych w IV kwartale 2010 roku w serwisie otoDom.pl wykazuje, że najwięcej ofert na rynku wtórnym dotyczy Mokotowa.

REKLAMA

REKLAMA

– Bardzo wysoka podaż nieruchomości w tej dzielnicy utrzymuje się od lat – zwraca uwagę Przemysław Kotwicki, dyrektor serwisu. – O mieszkaniu na Mokotowie marzy wielu Warszawiaków, jednak niewielu z nich stać na jego zakup. To jedna z najdroższych dzielnic stolicy. Z analizy ofert wynika, że 1 m2 mieszkania kosztuje tam średnio około 10,1 tys. zł, ale pojawiają się oferty sprzedaży nawet za 30 tys. zł/m2. Podobnie wyceniane są nieruchomości na Żoliborzu, chętni do kupna lokalu w Śródmieściu powinni być przygotowani na wydatek średnio 11,8 tys. zł/m2. Najdroższe warszawskie osiedla to Powiśle oraz Saska Kępa, gdzie nieruchomości wyceniane są średnio na 15 tys. zł/m2.

Tak wysokie ceny mieszkań w powyższych lokalizacjach wynikają między innymi z ograniczonych zasobów gruntów, na których mogłyby powstać nowe inwestycje – wyjaśnia Małgorzata Pajor, dyrektor biura nieruchomości Ober-Haus. – Siła tych terenów polega na prestiżu wynikającym z lokalizacji w sercu Warszawy, z zabytkowej architektury oraz dużej ilości terenów zielonych. Powstające w tej okolicy nowe mieszkania to głównie luksusowe apartamenty.

Zobacz także: Gdzie kupić dom w Warszawie? Warte rozważenia: Wawer, Białołęka

REKLAMA

Mieszkania z tzw. segmentu popularnego znajdują się w dzielnicach typu Białołęka, Targówek, Bielany czy Ursus. Lokalizacje te oferują dużą podaż nowych mieszkań oraz niższe ceny, dzięki czemu cieszą się szczególnym zainteresowaniem rodzin. Dodatkowo, zaletą usytuowania na obrzeżu miasta jest spokój i cisza oraz większa ilość tras rowerowych i miejsc idealnych na spacery. Przykładem są Bielany, na terenie których znajduje się Lasek Bielański i Las Młociński. W pobliżu znajduje się również Kampinoski Park Narodowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Duża odległość od centrum staje się jednak wadą, jeśli osiedle nie posiada dostępu do rozbudowanej sieci komunikacji miejskiej, tak jak to ma miejsce w przypadku Białołęki. To najszybciej rozbudowująca się dzielnica Warszawy, w której znajdziemy najtańsze mieszkania. – Średnia cena nieruchomości oferowanej na sprzedaż na rynku wtórnym na Białołęce w serwisie otoDom.pl wynosi około 7,1 tys. zł/m2 – podaje Przemysław Kotwicki.

Dzielnica cieszy się jednak złą opinią głównie ze względu na słabą komunikację z innymi częściami miasta. Mieszkańcy czekają z niecierpliwością na planowane na koniec roku zakończenie budowy Mostu Północnego, który ma odciążyć drogi dojazdowe.

– Przy wyborze lokalizacji mieszkania i domu najważniejsze są dwa czynniki – atrakcyjna cena i dobra komunikacja – mówi Małgorzata Pajor. – Dlatego 3-4 lata temu, ze względu na uruchomienie odcinka linii metra Marymont-Młociny, kupujący zaczęli patrzeć łaskawszym okiem na Bielany, a obecnie, ze względu na powstającą drugą linię metra, na popularności zyskuje Wola.

Zobacz także: Inwestycje mieszkaniowe w Warszawie: gdzie po nowe mieszkanie?

– Dzielnica ta, oferując dużo nowych mieszkań za bardzo przystępną cenę, rozbudowaną infrastrukturę i bliskość centrum miasta, przyciąga dużo singli i osób będących na początku swojej kariery zawodowej – dodaje dyrektor biura nieruchomości Ober-Haus.

W tej dzielnicy w serwisie otoDom.pl znaleźć można ofertę sprzedaży kawalerki o powierzchni 25 m2 z miejscem garażowym, usytuowaną zaledwie 5 km od centrum, na rynku pierwotnym już za 205 tys. zł. Wola, oferując dużo wolnej przestrzeni pod zabudowę w okolicach Dworca Zachodniego, jest obecnie jedną z najszybciej modernizujących się dzielnic w Warszawie.

Wielokrotnie bywa tak, że ostateczny wybór lokalizacji przez klienta różni się od początkowych preferencji.

– Głównym powodem zmiany wyboru miejsca zamieszkania jest kwestia finansowa – wyjaśnia Małgorzata Pajor. – Zdarza się, że kupujący przeszacowują swoje możliwości nabywcze. Ponadto czasami w trakcie poszukiwań okazuje się, że za cenę mieszkania w granicach miasta, można kupić dom w zabudowie szeregowej pod Warszawą i dla niejednego kupującego jest to bardzo atrakcyjna alternatywa.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA