REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie mieszkać w Warszawie?

Przemysław Kotwicki
Przemysław Kotwicki
Dyrektor otoDom.pl
Najdroższe warszawskie osiedla to Powiśle oraz Saska Kępa.
Najdroższe warszawskie osiedla to Powiśle oraz Saska Kępa.

REKLAMA

REKLAMA

Szukając taniego mieszkania w stolicy, zmuszeni będziemy iść na kompromis – niska cena zwykle idzie w parze z małym metrażem lub usytuowaniem daleko od centrum i dojazdami w korkach. To jaką lokalizację wybierzemy, zależeć będzie od naszych priorytetów i możliwości nabywczych.

Analiza ogłoszeń dotyczących Warszawy, opublikowanych w IV kwartale 2010 roku w serwisie otoDom.pl wykazuje, że najwięcej ofert na rynku wtórnym dotyczy Mokotowa.

REKLAMA

REKLAMA

– Bardzo wysoka podaż nieruchomości w tej dzielnicy utrzymuje się od lat – zwraca uwagę Przemysław Kotwicki, dyrektor serwisu. – O mieszkaniu na Mokotowie marzy wielu Warszawiaków, jednak niewielu z nich stać na jego zakup. To jedna z najdroższych dzielnic stolicy. Z analizy ofert wynika, że 1 m2 mieszkania kosztuje tam średnio około 10,1 tys. zł, ale pojawiają się oferty sprzedaży nawet za 30 tys. zł/m2. Podobnie wyceniane są nieruchomości na Żoliborzu, chętni do kupna lokalu w Śródmieściu powinni być przygotowani na wydatek średnio 11,8 tys. zł/m2. Najdroższe warszawskie osiedla to Powiśle oraz Saska Kępa, gdzie nieruchomości wyceniane są średnio na 15 tys. zł/m2.

Tak wysokie ceny mieszkań w powyższych lokalizacjach wynikają między innymi z ograniczonych zasobów gruntów, na których mogłyby powstać nowe inwestycje – wyjaśnia Małgorzata Pajor, dyrektor biura nieruchomości Ober-Haus. – Siła tych terenów polega na prestiżu wynikającym z lokalizacji w sercu Warszawy, z zabytkowej architektury oraz dużej ilości terenów zielonych. Powstające w tej okolicy nowe mieszkania to głównie luksusowe apartamenty.

Zobacz także: Gdzie kupić dom w Warszawie? Warte rozważenia: Wawer, Białołęka

REKLAMA

Mieszkania z tzw. segmentu popularnego znajdują się w dzielnicach typu Białołęka, Targówek, Bielany czy Ursus. Lokalizacje te oferują dużą podaż nowych mieszkań oraz niższe ceny, dzięki czemu cieszą się szczególnym zainteresowaniem rodzin. Dodatkowo, zaletą usytuowania na obrzeżu miasta jest spokój i cisza oraz większa ilość tras rowerowych i miejsc idealnych na spacery. Przykładem są Bielany, na terenie których znajduje się Lasek Bielański i Las Młociński. W pobliżu znajduje się również Kampinoski Park Narodowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Duża odległość od centrum staje się jednak wadą, jeśli osiedle nie posiada dostępu do rozbudowanej sieci komunikacji miejskiej, tak jak to ma miejsce w przypadku Białołęki. To najszybciej rozbudowująca się dzielnica Warszawy, w której znajdziemy najtańsze mieszkania. – Średnia cena nieruchomości oferowanej na sprzedaż na rynku wtórnym na Białołęce w serwisie otoDom.pl wynosi około 7,1 tys. zł/m2 – podaje Przemysław Kotwicki.

Dzielnica cieszy się jednak złą opinią głównie ze względu na słabą komunikację z innymi częściami miasta. Mieszkańcy czekają z niecierpliwością na planowane na koniec roku zakończenie budowy Mostu Północnego, który ma odciążyć drogi dojazdowe.

– Przy wyborze lokalizacji mieszkania i domu najważniejsze są dwa czynniki – atrakcyjna cena i dobra komunikacja – mówi Małgorzata Pajor. – Dlatego 3-4 lata temu, ze względu na uruchomienie odcinka linii metra Marymont-Młociny, kupujący zaczęli patrzeć łaskawszym okiem na Bielany, a obecnie, ze względu na powstającą drugą linię metra, na popularności zyskuje Wola.

Zobacz także: Inwestycje mieszkaniowe w Warszawie: gdzie po nowe mieszkanie?

– Dzielnica ta, oferując dużo nowych mieszkań za bardzo przystępną cenę, rozbudowaną infrastrukturę i bliskość centrum miasta, przyciąga dużo singli i osób będących na początku swojej kariery zawodowej – dodaje dyrektor biura nieruchomości Ober-Haus.

W tej dzielnicy w serwisie otoDom.pl znaleźć można ofertę sprzedaży kawalerki o powierzchni 25 m2 z miejscem garażowym, usytuowaną zaledwie 5 km od centrum, na rynku pierwotnym już za 205 tys. zł. Wola, oferując dużo wolnej przestrzeni pod zabudowę w okolicach Dworca Zachodniego, jest obecnie jedną z najszybciej modernizujących się dzielnic w Warszawie.

Wielokrotnie bywa tak, że ostateczny wybór lokalizacji przez klienta różni się od początkowych preferencji.

– Głównym powodem zmiany wyboru miejsca zamieszkania jest kwestia finansowa – wyjaśnia Małgorzata Pajor. – Zdarza się, że kupujący przeszacowują swoje możliwości nabywcze. Ponadto czasami w trakcie poszukiwań okazuje się, że za cenę mieszkania w granicach miasta, można kupić dom w zabudowie szeregowej pod Warszawą i dla niejednego kupującego jest to bardzo atrakcyjna alternatywa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA