REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy zmiany w programie "Rodzina na Swoim" wpłyną na ceny mieszkań?

Marcin Jańczuk
Marcin Jańczuk
Specjalista rynku nieruchomości Metrohouse & Partnerzy S.A.
W ostatnich dniach najczęściej poruszanym tematem na rynku nieruchomości były zatwierdzone przez Radę Ministrów zmiany w programie Rodzina na swoim.
W ostatnich dniach najczęściej poruszanym tematem na rynku nieruchomości były zatwierdzone przez Radę Ministrów zmiany w programie Rodzina na swoim.

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich dniach najczęściej poruszanym tematem na rynku nieruchomości były zatwierdzone przez Radę Ministrów zmiany w programie "Rodzina na Swoim". Biorąc pod uwagę, że program ten cieszył się dość dużym zainteresowaniem kredytobiorców, można by oczekiwać, iż kształtowanie się sytuacji na rynku mieszkań AD 2011 (w tym głównie cen) będzie silnie uzależnione od wprowadzonych poprawek do programu. Wcale nie musi tak być.

Pozbawienie rynku wtórnego możliwości dopłat do kredytów przy jednoczesnym znaczącym obniżeniu limitów cenowych dla RnS dla nowych mieszkań nie wzmocni konkurencyjności rynku deweloperskiego. Nie jest możliwe, aby deweloperzy, którzy wcześniej kreowali politykę cenową w oparciu o obserwację limitów dla RnS, nagle dostosowali ceny swoich inwestycji do nowych poziomów ustalonych dla programu (w przypadku Warszawy mówimy tu o zmniejszeniu limitu o prawie 2 tys. zł). W największych miastach drastyczny spadek oferty deweloperów odpowiadającej wymogom RnS spowoduje, że możliwość sfinansowania zakupu przy wsparciu Państwa będzie jedynie iluzoryczna. W ten sposób wyrównane zostaną szanse mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym, a RnS nie będzie stanowić karty przetargowej przy wyborze mieszkania.

REKLAMA

Zobacz także: Czego najbardziej potrzebujemy w okolicy naszego mieszkania?

W obecnym roku będziemy mieć do czynienia z dużym zróżnicowaniem sytuacji na lokalnych rynkach nieruchomości. W 2010 roku obserwowaliśmy kilkuprocentowe spadki średnich cen transakcyjnych na rynku wtórnym w miastach takich jak Gdańsk czy Olsztyn, podczas gdy w Warszawie średnia cena m kw. nieznacznie wzrosła (o 1,5 proc.). Kształtowanie się średnich cen transakcyjnych jest jednak silnie uzależnione od rodzaju nabywanych mieszkań. Przy utrzymującym się trendzie nabywania mieszkań wybudowanych w ostatnich latach (po 2000 roku), które np. w Metrohouse & Partnerzy stanowią już jedną trzecią obrotu, nie można spodziewać się (nawet przy jednoczesnych obniżkach cen mieszkań starszej substancji mieszkaniowej) znaczących różnic w cenie.

Zobacz także: Deweloperzy po cichu obniżają ceny

Jak zwykle, duże znaczenie na popyt na mieszkania będzie mieć polityka deweloperów. Uruchomienie nowych inwestycji w odległych dzielnicach miast (także ze względu na limity RnS) i wprowadzenie na rynki lokalne większej puli mieszkań z najtańszego segmentu może być przesłanką, aby sądzić, że średnia cena m kw. nowych mieszkań może być niższa niż w zeszłym roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

REKLAMA