REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sposoby na wilgoć w łazience

Subskrybuj nas na Youtube
Łazienka. Fot. Bolix
Łazienka. Fot. Bolix
Bolix

REKLAMA

REKLAMA

Wilgoć w łazience to częsty problem spotykany w wielu domach. Nadmierna wilgotność wynika przede wszystkim z stałego przepływu wody. Sposobem na zmniejszenie wilgotności w łazience jest wykończenie tego pomieszczenia w taki sposób i z wykorzystaniem takich materiałów, które będą odporne na działanie wilgoci.

Szkodliwe działanie wilgoci

Zbawienne właściwości wody często idą w parze z negatywnymi skutkami, jakie może spowodować jej obecność we wnętrzu. Szkodzi sprzętom, powierzchniom mebli czy ścian, wpływa na pogorszenie mikroklimatu. Do głównych zagrożeń należą zacieki, zachlapania oraz wszechobecna wilgoć. Rozplanowanie łazienki w oparciu o korzyści, ale i niebezpieczeństwa związanie z codziennym korzystaniem z niej, to więc warunek osiągnięcia komfortowego, estetycznego i zdrowego wystroju. Najwięcej możliwości aranżacyjnych daje oczywiście pomieszczenie o dużej powierzchni, która pozwala na stworzenie wyraźnego podziału na strefy użytkowe. W tzw. mokrej części lokuje się umywalkę, wannę lub kabinę prysznicową, a „sucha” sprzyja ustawieniu mebli oraz urządzeń elektrycznych, jak pralka, suszarka itd.

REKLAMA

Łazienka. Fot. Bolix

Natomiast na niewielkich przestrzeniach, istnienie stref ma jedynie charakter umowny. Bardzo ważna jest więc tu szczególna troska o dopasowanie rozmiarów i kształtów kompletowanego wyposażenia. W obu przypadkach należy pamiętać o zastosowaniu instalacji i materiałów wykończeniowych przeznaczonych do miejsc narażonych na szkodliwe działanie wody.

Zobacz także:  Zabudowa wanny – krok po kroku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ochrona przed wolgocią

Standardowym sposobem ochrony łazienek przed wilgocią jest pokrycie powierzchni ścian i sufitów płytkami, np. ceramicznymi. Przytwierdzone klejem o zwiększonej odporności na wodę i zabezpieczone fugą, stanowią pierwszą linię obrony, nawet przed skutkami okresowego zalania.

Aby izolacja była w pełni skuteczna, coraz częściej pod ich powierzchnią stosuje się elastyczne ciekłe masy uszczelniające.

- Do stworzenia warstwy hydroizolacyjnej służą specjalne folie, których płynną postać rozprowadza się pędzlem, pacą lub wałkiem malarskim po podłożu, tworząc na nim trwałą powłokę – wskazuje Ireneusz Stachowicz z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej

– Dzięki prostej aplikacji oraz dobrej przyczepności, sprawdzają się one zarówno na poziomych, jak i pionowych płaszczyznach.

Warunkiem osiągnięcia optymalnych parametrów szczelności jest właściwe przygotowanie pokrywanej powierzchni, która powinna być nośna, pozbawiona spękań i ubytków, a przede wszystkim sucha. Nie można bowiem doprowadzić do wystąpienia ryzyka „zamknięcia” wilgoci w izolowanym miejscu. Ponadto, w okolicach naroży, krawędzi, szczelin dylatacyjnych, pęknięć czy przejść rur instalacyjnych, warstwę folii należy dodatkowo wzmocnić przy pomocy dodatkowych akcesoriów, jak taśmy, narożniki lub kołnierze.

Zobacz także: Gruntowanie ścian – jak przygotować podłoże pod malowanie?

Rozwiązania hydroizolacyjne – gdzie najlepiej je stosować?

Konkretne rozwiązania hydroizolacyjne są szczególnie zalecane przy brodzikach, wannach, umywalkach czy kratkach odpływowych. Jednak, planując wystrój łazienki, trzeba pamiętać, że cała jej przestrzeń podlega w różnym stopniu oddziaływaniu wody (zachlapania, para, wilgoć). Pomieszczenie powinno mieć więc sprawną wentylację, zapewniającą wymianę powietrza niezbędną dla zdrowego mikroklimatu.

Przy newralgicznych, mokrych strefach warto też zwrócić uwagę na odseparowanie instalacji elektrycznych oraz stopień pokrycia ściany płytkami ceramicznymi.

- W mniej zagrożonych, górnych partiach, możliwe jest użycie hydrofobowej farby lub tynku dekoracyjnego, dodatkowo chronionych warstwą preparatu impregnującego – dodaje Ireneusz Stachowicz z Bolix.

Impregnacja to przy tym dobry sposób na zadbanie o trwałość drewnianych mebli i elementów obudowy instalacji sanitarnych. Nie da się uniknąć wilgoci w łazience, ale przemyślany dobór rozwiązań aranżacyjnych może wyeliminować niepożądane efekty jej obecności.

Zobacz także: Jak pozbyć się czarnego nalotu na fugach w łazience?

Źródło: Bolix

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA