REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pęknięcia na ścianach – jak je usunąć?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Orzechowska
Ściana. Fot. materiały prasowe
Ściana. Fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Widząc pęknięcie na ścianie zwykle zastanawiamy się nad dwiema rzeczami, po pierwsze – co je spowodowało, a po drugie – jak je skutecznie usunąć. Nie wszystkie pęknięcia świadczą o wadzie budynku, większość z nich możemy bez problemu usunąć samodzielnie. Jak sprawdzić, czy pęknięcie jest niebezpieczne i jak się go pozbyć?

Rodzaje pęknięć

Dla uproszenia, pęknięcia możemy podzielić na dwie grupy (biorąc pod uwagę ich szerokość):

REKLAMA

Wąskie (do 3mm) zazwyczaj występują na ścianie w dużej ilości tworząc pajęczynkę. Ten typ rys jest niegroźny – są spowodowane skurczami tynku i można je z łatwością samodzielnie usunąć.

Szersze (powyżej 3 mm) – ten przypadek jest bardziej skomplikowany. Rysy tego typu mogą pojawiać się z dwóch powodów, do których można zaliczyć – naturalne naprężenia materiałów, lub co gorsza, wady konstrukcyjne. Jak rozpoznać, z którą sytuacją mamy do czynienia? Jeżeli pęknięcia występują w narożnikach drzwi lub okien i skierowane są ukośnie do góry lub do dołu, ewentualnie pojawiają się na styku różnych materiałów (np.: tynku i glazury) oznacza to, że najprawdopodobniej są spowodowane naturalnymi naprężeniami materiałów budowlanych. Jednakże nie możemy mieć pewności bazując jedynie na oględzinach. By przekonać się, czy nie jest to jednak wada konstrukcyjna lub wynik podmywania budynku, należy zaszpachlować część pęknięcia i obserwować efekt. Jeśli pęknięcie się odnowi oznacza to, że sprawa jest poważniejsza i trzeba poprosić o pomoc inżyniera – konstruktora, który stwierdzi w czym leży przyczyna problemu. Brak nowych rys na zaprawie oznacza, że były one wynikiem naturalnych procesów i można przystąpić do naprawy.

Zobacz także: Gruntowanie ścian – jak przygotować podłoże pod malowanie?

Usuwanie wąskich rys

W tym przypadku naprawa nie będzie zbyt skomplikowana. Wystarczy użyć masy szpachlowej, która odpowiada tynkowi, w którym powstała rysa (np. cementowo-wapienny lub gipsowy). Masę należy nakładać na spękania dosyć oszczędnie (ok. 1–2 mm). Po wyschnięciu wystarczy zeszlifować nadmiar masy drobnym papierem ściernym i pomalować.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Usuwanie szerokich rys

Usunięcie szerszego pęknięcia będzie wymagało odrobinę więcej wysiłku. Przede wszystkim rysę należy przygotować – w tym celu należy poszerzyć ją za pomocą szpachelki. Drucianą szczotką, a następnie papierem ściernym usuwamy luźny tynk i pozostałości farby. Za pomocą odkurzacza lub pędzla pozbywamy się pyłu i przechodzimy do zagruntowania podłoża, żeby poprawić jego przyczepność. Aby wzmocnić brzegi na rysę naklejamy taśmę reperacyjną z włókna szklanego lub z włókniny. Jeżeli korzystamy z tej pierwszej należy ją najpierw nakleić, a następnie nałożyć zaprawę szpachlową. Przy taśmie z włókniny polipropylenowej należy zacząć od wypełnienia pęknięcia, a dopiero potem nakleić taśmę, na koniec całość zaszpachlować. Jeżeli zastosujemy szpachlówkę zbrojoną (wzmocnioną włóknem) zastąpi ona zaprawę i taśmę. Gdy miejsce naprawy wyschnie trzeba całość zeszlifować papierem ściernym i pomalować.

Zobacz także: Ubytki w ścianach – jak je wypełnić?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

REKLAMA

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 r. Metr kwadratowy garażu często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Oferta mieszkań z rynku pierwotnego. Co się zmieniło w ciągu ostatniego roku?

Jak wygląda obecnie rynek mieszkań z rynku pierwotnego? Czy deweloperzy rozszerzyli swoją ofertę? Na jakie mieszkania stawiają? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

REKLAMA