Pomieszczenia wielofunkcyjne – czyli jak pogodzić wszystkie funkcje w kawalerce
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiednia kolorystyka w pomieszczeniach wielofunkcyjnych to zaledwie jeden z elementów odpowiedzialnych za uzyskanie zamierzonego efektu. Dlatego też, oprócz kolorów uzupełniających lub wspomagających osiągnięcie zamierzonego celu, proponuję odpowiednie ustawienie mebli, a jednocześnie przypominam, że usytuowanie pokoju względem całego mieszkania, również ma ogromny wpływ na sugerowane zmiany, o ile nie decydujący.
REKLAMA
Fot. Fotolia
Przede wszystkim na początek należy ustalić cechy astrologiczne, właściciela kawalerki (czasem może to być wynajmowany pokój), które są podstawową informacją o energiach i ich wzajemnych powiązaniach. Liczba Qua, zwierzę horoskopu chińskiego i element związany z rokiem urodzenia. Z wzajemnych relacji żywiołów wynika, czy układ jest harmonijny, czy wymaga tzw. „uzupełnienia”.
Zobacz także: Gdzie powiesić lustro według feng shui?
Jeśli chodzi o kolory korzystne dla pokoju (rejonu) przeznaczonego do uczenia się, a co za tym idzie wspomagające koncentrację, zrozumienie treści, chęć do nauki są to:
– żółty, kremowy, pomarańczowy, brązowy (element Ziemi)
– niebieski i jego odcienie, turkusowy (element Wody)
Powyższe kolory powinny być zastosowane w tonacji pastelowej, połączone być może za pomocą linii falistej, tak by nie rozpraszały uwagi, a stanowiły harmonijne i spokojne tło.
Odnośnie ustawienia biurka – można wykorzystać informacje wynikające z liczby Qua, która określa korzystne kierunki, ale jeśli logika zagospodarowania przestrzeni na to nie pozwala należy wybrać miejsce spełniające przynajmniej podstawowe wymagania. Z pewnością koncentracji nie będzie sprzyjało ustawienie na linii drzwi–okno, podobny efekt przyniesie ustawienie, w którym za osobą siedzącą przy biurku będzie ciąg komunikacyjny. Ustawienie pod ścianą, to także nie najlepszy pomysł. Korzystne natomiast jest ustawienie, gdzie przynajmniej częściowo kontrolujemy przestrzeń, a już na pewno drzwi, widok za oknem też może sprzyjać kreatywnemu myśleniu – ale uwaga! Dzieci mogą mieć problem z koncentracją.
Zobacz także: Feng shui w przedpokoju
Fot. Fotolia
Zobacz także: Siatka bagua w domu
Jeżeli natomiast chodzi o część przeznaczoną do wypoczynku, w szczególności należy zadbać o usytuowanie łóżka. Przede wszystkim:
– unikać ustawienia na linii okno–drzwi,
– ustawić łóżko, tak by widzieć z niego osoby wchodzące do pokoju,
– unikać półek i innych przedmiotów wiszących nad głową,
– jeśli to łóżko małżeńskie najlepiej, żeby był jeden materac.
REKLAMA
Ważne będzie to co zobaczymy po przebudzeniu i tuż przed zaśnięciem. Niech więc będzie to w miarę możliwości spokojny i uporządkowany widok – jeśli będą to sterty dokumentów czekających na przejrzenie, czy góra prania przeznaczona do prasowania – nie oczekujmy wysokiej jakości wypoczynku.
Podsumowując, małe przestrzenie to wyzwanie, ale z drugiej strony chronią nas do pewnego stopnia przed nadmiernym gromadzeniem rzeczy zbędnych, do czego współczesne społeczeństwo ma tendencje. Pamiętajmy, energia żeby płynąć, potrzebuje przestrzeni i powietrza.
Zobacz także: Jak stosować moc kryształowych pryzmatów według feng shui?
REKLAMA
REKLAMA