Sypialnia feng shui
REKLAMA
REKLAMA
W sypialni feng shui podczas urządzania ważną kwestią jest to, na jakim etapie jest związek – czy jest to młode małżeństwo, kilkuletni związek, czy też para z dużym stażem, a może osoba dopiero poszukująca partnera.
REKLAMA
W każdym z tych przypadków akcentujemy inne energie, aczkolwiek zasady feng shui mówią o stosowaniu w tym miejscu wszystkich żywiołów. Zanim przystąpimy do organizowania sypialni fen shui musimy zadać sobie, wydawałoby się, prozaiczne pytanie – do czego służy sypialnia? I dopiero odpowiedź naprowadzi na właściwe podejście do aranżacji.
Zobacz także: Feng shui w salonie
Może najpierw o tym do czego sypialnia nie służy:
– Nie jest składem rzeczy posezonowych (buty narciarskie pod łóżkiem),
– Nie jest dyskoteką (sprzęt nagłaśniający),
– Nie jest czytelnią (przytłaczające regały z dużą ilością książek),
– Nie jest siłownią (służący jako dekoracja sprzęt do ćwiczeń).
Jakie więc jest przeznaczenie sypialni?
– Wypoczynek, relaks, regeneracja sił poprzez sen,
– Bliskość mentalna i fizyczna z partnerem.
A teraz o najważniejszym sprzęcie w sypialni, czyli o… łóżku
Zakładamy, że przedmiotem analizy jest sypialnia małżeńska, chociaż większość wskazówek dotyczy również sypialni singla.
Przy ustawianiu łóżka warto zadbać o obecność wokół niego Czterech Mitycznych Zwierząt:
– Czarnego Żółwia za łóżkiem (pełna ściana u wezgłowia),
– Białego Tygrysa (na przykład komody) po prawej stronie osoby leżącej na wznak,
– Zielonego Smoka (na przykład rośliny doniczkowej) po lewej stronie osoby leżącej na wznak
– Czerwonego Feniksa (nieco wolnej przestrzeni, bez dużych mebli) przed łóżkiem na przedłużeniu linii nóg leżącego.
Zobacz także: Feng shui: uzdrawianie energii
Należy tu wyjaśnić czym są nazwy użyte do określania kierunków, otóż Mityczne Zwierzęta pełnią rolę takich „pomocy naukowych” dzięki, którym określając typ energii i sposób jej oddziaływania nie trzeba kolejno opisywać cech, jakimi się charakteryzują, ponieważ zawarte są one w nazwie. Tak jak każde zwierzę, tak i każda z energii reprezentuje inne właściwości, a Chińczycy sprytnie połączyli je w całość, tym samym ułatwiając pracę.
Zobacz także: Elementy feng shui
REKLAMA
Niewątpliwie kolejnym istotnym czynnikiem przy ustawianiu łóżka jest jego usytuowanie względem okien i drzwi. Najkorzystniejsze to takie, kiedy osoba leżąca w łóżku ma „pod kontrolą” drzwi, a tym samym nie może zostać zaskoczona (chodzi o symbolikę, więc dotyczy to nawet osób mieszkających samotnie). Natomiast unikać należy położenia na linii drzwi – okno.
Niebagatelnym czynnikiem jest również kolor jako nośnik energii. Posiadając wiedzę na temat ilości snu w naszym życiu, przesypiamy 1/3 naszego życia, dlatego należy szczególnie troskliwie zadbać o jego jakość. Generalnie polecam kolory pastelowe, stonowane, sprzyjające wypoczynkowi, ale tak naprawdę wszystko zależy od stylu życia, indywidualnych preferencji, wewnętrznych energii i ewentualnych niedoborów lub nadmiarów w nich występujących oraz niewątpliwie od naszego wieku.
Szczególną uwagę należy zwrócić na to, co widzimy po przebudzeniu. Jeśli jesteśmy w związku warto, żeby ten fakt został podkreślony przez dekoracje. Niech to będzie obraz przedstawiający „parę” w jakiejkolwiek wersji – mogą to być dwa drzewa, dwa kwiaty, dwa ptaki (dekoracje należy dopasować do wnętrza i do indywidualnego gustu). Tę dwoistość warto akcentować w każdym możliwym miejscu sypialni feng shui– dwie lampy, dwie komody, dwa obrazki itd.
Zobacz także: Pokój dziecka według feng shui
Jeśli już wszystkie powyższe warunki zostaną spełnione, można zrobić krok więcej i zastanowić się nad stronami świata. W tym celu należy posłużyć się liczną qua.
Częstym rozwiązaniem współczesnych wnętrz jest salon kąpielowy połączony z sypialnią. Zakładając, że wentylacja działa bez zarzutu, a sprzęty w łazience nie znajdują się na ścianie sąsiadującej z łóżkiem to jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie i z pewnością nieraz je państwo docenią.
Zobacz także: Feng shui w przedpokoju
REKLAMA
REKLAMA