REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Aranżacja pokoju dziecka zgodnie z zasadami feng shui

Bożena  Radzikowska
Dyplomowany konsultant feng shui
Pokój dziecka. Fot. Fotolia
Pokój dziecka. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stosowanie zasad feng shui w aranżacji pokoju dziecka pomaga we właściwym wychowaniu dziecka. Dzięki zastosowaniu feng shui w pokoju dziecka sprawimy, że będzie się czuło bezpiecznie, a otoczenie będzie inspirowało rozwój jego talentów.

W aranżacji pokoju dziecka zgodnie z zasadami feng shui nie chodzi tylko o to, żeby nie uszkodziło się we własnym pokoju. Chodzi również o to, żeby wszystko, co tam umieścimy miało głębszy sens i służyło nam w procesie wychowawczym. Oczywiście feng shui nie zastąpi miłości i troski rodziców, ale na pewno umożliwi stworzenie przyjaznego i twórczego wnętrza.

REKLAMA

Czy wiesz, że perspektywa trzylatka, który większość czasu spędza na podłodze jest zupełnie inna niż sześciolatka, który już siedzi przy biurku? Czy wiesz, że do 3. roku życia dziecka powinniśmy już wiedzieć, jakimi talentami jest obdarzone?

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że kolor ścian i wszystkich innych dużych powierzchni w pokoju dziecka, a także ich faktura mają wpływ na jego rozwój tak emocjonalny, jak i umysłowy?

Zobacz także: Aranżujemy sypialnię w zgodzie z zasadami feng shui. Wskazówki ogólne

REKLAMA

Pokój dziecka powinien zmieniać się wraz z nim i w tym stwierdzeniu nie ma niczego odkrywczego. Każdy wie, że do pokoju noworodka nie wstawimy biurka, a do pokoju przedszkolaka nie wstawimy przewijaka. W naszych rozważaniach skupimy się na kolorach i kształtach, które będą otaczać nasze dziecko od dnia urodzenia do 3. roku życia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cóż wiemy o niemowlaku, który dopiero, co przyszedł na świat i którego będziemy kochać i opiekować się nim jeszcze wiele miesięcy i lat. Na razie nasz nieporadny niemowlaczek jest wielką zagadką dla rodziców. W tym czasie, kiedy zamienia się w małego raczkującego po podłodze szkraba wszystko, co możemy dla jego emocjonalnego rozwoju zrobić to zaaranżować jego otoczenie właściwym kolorem i właściwą fakturą. Jego świat – oglądany na razie głównie z pozycji na pleckach – to kolory ścian, sufitu, pościeli i ubranek. Wybierzmy właściwy kolor.

Zobacz także: Feng shui: kolory i remedia w sypialni


Zwyczajowo przypisaliśmy dla dziewczynek kolor różowy, a dla chłopców błękitny. Kolory te współgrają z tym jak powinna być postrzegana kobieta i jakie cechy powinna mieć oraz jak postrzegamy mężczyznę i czego od niego oczekujemy. Kolor różowy, należy do kolorów ciepłych i w feng shui swoją energią zbliżony jest do energii Ogni. Symbolika Ognia to między innymi ciepło domowego ogniska, empatia, chęć niesienia pomocy i miłość. Takie cechy przypisane są do kobiety, jako opiekunki domowego ogniska. Błękit, czyli kolor przypisany do chłopca w feng shui należy do elementu Wody, która symbolizuje informację, ciekawość, inspiruje do działania i przygotowuje malucha do roli głowy rodziny odpowiedzialnej za jej byt i dobrobyt. Oczywiście oba te kolory mają bardzo łagodne działanie i tworzą tylko klimat, aurę do pobudzenia wrodzonych, przypisanych do płci cech głównych. Na tym etapie życia maleństwa bardzo duże znaczenie ma dotyk. Noworodek musi łagodnie przystosować się do nowego, innego środowiska niż to, w którym przebywał ostatnie 9 miesięcy. Zarówno dotyk i ciepło ciała rodziców, jak i dotyk materiałów i przedmiotów otaczających dziecko. Teraz, kiedy nasz maluszek ma kilka dni, tygodni czy miesięcy tak dla chłopca, jak dla dziewczynki wszystko, czego dotyka ich ciałko powinno być miękkie i ciepłe. Ważne jest też to, co maluch widzi leżąc. Nie powinien to być biały sufit ani ostre światło. Biały kolor jest kolorem neutralnym, i według feng shui należy do elementu Metalu i sprzyja skupieniu do wewnątrz. A nam przecież nie chodzi o to, żeby nasze maleństwo zamykało się w swoim wewnętrznym świecie. Mamy je pobudzać do poznawania nas i otaczającego je świata. Nasuwa się proste rozwiązanie: albo malujemy wzorki na suficie (często gwiazdki), albo wieszamy nad łóżeczkiem dziecka kolorowe zabawki, czy też okrywany łóżeczko baldachimem.

Zobacz także: Aranżujemy sypialnię w zgodzie z zasadami feng shui. Wskazówki ogólne

I tu mamy okazję, aby zastosować kolejny łagodny kolor. Możemy wybierać z kolorów elementu Ziemi (polecany dla niespokojnych dzieci oraz do pokoju dziecka, którego płci nie znamy), czyli pastelowe żółcie, pudrowy, morelowy lub brzoskwiniowy. Dzieci zbyt spokojne możemy pobudzić elementami Ognia – czerwonymi lub pomarańczowymi wzorkami albo elementem Drzewa – czyli zielonymi dodatkami. Te wskazówki dotyczą nie tylko baldachimu, lecz także zasłon, zabawek poduszek.

Kiedy maleńka niezaradna istotka zamienia się w małego raczkującego po podłodze szkraba nasza uwaga z sufitu powinna przenieść się na podłogę.

Zobacz także: Feng shui w przedpokoju


Czas adaptacji niemowlaka do nowego środowiska mamy już za sobą, teraz przed nami i przed dzieckiem trudny czas poznawania ludzi i otoczenia. Nasz maluszek ma już około 6 miesięcy, chce siedzieć i chce wszystko zobaczyć i dotknąć, a najlepiej dotyka się ustami. Sufitu nie musimy przemalowywać, ale baldachim i zabawki nad łóżeczkiem mogą być już niepotrzebne. Za to przyda się pluszak w łóżeczku, czysta bezpieczna podłoga, jakiś puchaty kolorowy dywanik i bezpieczne zamknięcia szafek oraz zaokrąglone kanty mebli. Teraz staje się ważne, jakie sygnały na linii wzroku raczkującego dziecka pozostawimy. Koncentrujemy się na tych elementach wyposażenia wnętrza, które dotyczą podłogi i mebli metr od podłogi. Dla rodziców nadszedł czas poznawania talentów dziecka. Zaczynamy, więc obserwować, co naszego malucha interesuje najbardziej. Jakie zabawki, kolory i kształty przykuwają jego uwagę? Pokazujemy maluchowi lalki, samochodzik, instrumenty, książki, klocki i obserwujemy, co z nimi robi. Sprawdzamy, jaka muzyka, jaki kolor go uspakaja, a jakie denerwują. Pamiętajmy, aby w danym momencie testować jeden przedmiot. Zbyt duża ilość różnych bodźców bardzo rozprasza dziecko i szkodzi jego koncentracji. Kiedy już wiemy, w czym gustuje nasz potomek możemy przystąpić do rozwijania jego talentów i przekształcania ich w pasję. Jeśli mamy do czynienia z miłośnikiem motoryzacji możemy kupić meble z namalowanymi samochodzikami lub nawet w kształcie aut. Możemy na ścianach powiesić odpowiednie plakaty i zastosować kolory z elementem Metalu, czyli biały, złoty, srebrny szary. Do tego dokładamy element Wody, czyli kolor niebieski i czarny i mamy wsparcie w remediach feng shui dla rozwijania motoryzacyjnych talentów naszego malucha. Podobnie postępujemy, kiedy okaże się, że najbardziej naszego malucha interesują lalki, pluszowe zwierzęta czy instrumenty.

Zobacz także: Feng shui w domu

REKLAMA

Gdy los obdarzy naszą pociechę talentami muzycznymi, ważny stanie się w jego życiu również dźwięk, czyli na początek np. cymbałki i bębenek, a do tego płyty z piosenkami i być może zachęta i miejsce do tańczenia. Dzieci z zainteresowaniami artystycznymi według feng shui wspiera element Drzewa, czyli kolor zielony. Możemy dodać trochę niebieskiego. Kolor zielony i niebieski są kolorami zimnymi i warto je zrównoważyć spokojnymi kolorami, czyli np. pudrowym czy piaskowym. Dla bardzo spokojnego dziecka przyda się odrobina optymistycznego koloru pomarańczowego, a żywe srebro zrównoważymy kolorem białym lub bardzo delikatnym pastelowym wrzosem, miodem lub brzoskwinią.

Pamiętajmy, że otoczenie naszego malucha, chociaż odgrywa w procesie wychowania dziecka ważną rolę to jednak nie kluczowa i żaden mebel ani ciepły kolor nie zastąpi tego, co mogą i powinni dać dziecku rodzice.

Zobacz także: Feng shui salonu – zasady ogólne

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA