REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kreowanie przestrzeni za pomocą światła

Materiały prasowe
Salon Fot. Materiały prasowe
Salon Fot. Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Za pomocą światła w pewnym stopniu możemy manipulować przestrzenią i ukrywać niewielkie mankamenty. Światło pozwala nam na kreowanie nastroju we wnętrzu i optyczne powiększanie przestrzeni. Przeczytaj, jaki rodzaj oświetlenia wybrać, żeby osiągnąć pożądany efekt.

Światło z powodzeniem udoskonali kształt pomieszczeń i wprowadzi do nich korzystny nastrój. Liczba, wzornictwo i rozmieszczenie lamp zależy przede wszystkim od wielkości oraz wyposażenia pokoju. Wybór oświetlenia jest także uzależniony od czynności, jakie wykonujemy w danym wnętrzu. Do pracy potrzebujemy innego światła niż np. do spożywania posiłków i oglądania telewizji. Dobrze zaplanowane rozwiązanie nie tylko decyduje o wyglądzie mieszkania, ale także wpływa na nasze samopoczucie.

REKLAMA

Optyczne powiększenie wnętrza

Właściwe rozmieszczenie punktów świetlnych pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń, podkreślając wybrane miejsca i ukrywając niechciane wady.

Zobacz także: Oświetlenie miejsca pracy – jak to zrobić?

Małe pomieszczenie będzie wydawało się większe jeśli skierujemy światło na sufit lub na poszczególne fragmenty dekoracyjne. Zarówno wbudowane, jak i zawieszane oprawy sufitowe o mocnym świetle sprawią, że mieszkanie będzie wydawało się wyższe radzi Dariusz Rodak, projektant oświetlenia w firmie Sigma, producenta lamp i oświetlenia dekoracyjnego do wnętrz.

Optyczne wydłużenie zagwarantują także odpowiednio oświetlone pionowe podziały ścian w postaci kolumn lub filarów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Żeby poszerzyć wnętrze, wystarczy skierować intensywne światło na jego dłuższe ściany. Doskonale nadadzą się do tego reflektory lub kinkiety, które dodatkowo wprowadzą pożądany klimat. Dobrym rozwiązaniem do wąskich pomieszczeń jest również umiejscowienie źródła światła w ukrytych wnękach lub podświetlenie obrazów i półek. Natomiast decydując się na lampy wykonane z przezroczystego szkła, unikniemy  przytłaczającego i niekorzystnego dla małych pomieszczeń wrażenia ciężkości.

Zobacz także: Produkty użytkowe – barwne lampy

Światło a kolor wnętrza

Wpływ na  optyczne wrażenie mają także dominujące w mieszkaniu barwy.

Jeśli chcemy aby pomieszczenie wydawało się większe powinniśmy postawić na jasne kolory oraz zastosować gładkie i lśniące faktury, które odbijają blask lamp dodaje Dariusz Rodak z firmy Sigma.

Wnętrza utrzymane w pogodnych barwach nie wymagają intensywnego oświetlenia, dzięki czemu możemy zastosować rozwiązania pełniące głównie funkcję ozdobną.

Zobacz także: Jak praktycznie i nowocześnie oświetlić kuchnię?

REKLAMA

Odwrotnie jest w przypadku ciemnych i matowych kolorów oraz dekoracji wykonanych z drewna lub z kamienia. Takie barwy i materiały pochłaniają światło, co wiąże się z koniecznością zastosowania światła o dużym natężeniu. Warto także wiedzieć, że ciepłe światło zwykłych żarówek dodatkowo rozświetli jasne wnętrza. Natomiast jeśli chcemy uzyskać przeciwny efekt powinniśmy wprowadzić do pomieszczenia zimne refleksy, które emitują np. świetlówki.

Oświetlenie należy zaplanować już na początkowym etapie wykończania mieszkania. Wykorzystując w przemyślany sposób plastyczne właściwości światła, zmienimy wygląd wnętrz, a także wyodrębnimy przestrzenie dopasowane do wykonywanych w nich czynności. Warto pamiętać, że od oświetlenia zależy zarówno odpowiedni nastrój, jak i prezentacja pozostałych detali aranżacyjnych.

Zobacz także: Nastrojowe oświetlenie wnętrz – jak je stworzyć

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

REKLAMA

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

REKLAMA

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

REKLAMA