REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kreowanie przestrzeni za pomocą światła

Materiały prasowe
Salon Fot. Materiały prasowe
Salon Fot. Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Za pomocą światła w pewnym stopniu możemy manipulować przestrzenią i ukrywać niewielkie mankamenty. Światło pozwala nam na kreowanie nastroju we wnętrzu i optyczne powiększanie przestrzeni. Przeczytaj, jaki rodzaj oświetlenia wybrać, żeby osiągnąć pożądany efekt.

Światło z powodzeniem udoskonali kształt pomieszczeń i wprowadzi do nich korzystny nastrój. Liczba, wzornictwo i rozmieszczenie lamp zależy przede wszystkim od wielkości oraz wyposażenia pokoju. Wybór oświetlenia jest także uzależniony od czynności, jakie wykonujemy w danym wnętrzu. Do pracy potrzebujemy innego światła niż np. do spożywania posiłków i oglądania telewizji. Dobrze zaplanowane rozwiązanie nie tylko decyduje o wyglądzie mieszkania, ale także wpływa na nasze samopoczucie.

REKLAMA

Optyczne powiększenie wnętrza

Właściwe rozmieszczenie punktów świetlnych pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń, podkreślając wybrane miejsca i ukrywając niechciane wady.

Zobacz także: Oświetlenie miejsca pracy – jak to zrobić?

Małe pomieszczenie będzie wydawało się większe jeśli skierujemy światło na sufit lub na poszczególne fragmenty dekoracyjne. Zarówno wbudowane, jak i zawieszane oprawy sufitowe o mocnym świetle sprawią, że mieszkanie będzie wydawało się wyższe radzi Dariusz Rodak, projektant oświetlenia w firmie Sigma, producenta lamp i oświetlenia dekoracyjnego do wnętrz.

Optyczne wydłużenie zagwarantują także odpowiednio oświetlone pionowe podziały ścian w postaci kolumn lub filarów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Żeby poszerzyć wnętrze, wystarczy skierować intensywne światło na jego dłuższe ściany. Doskonale nadadzą się do tego reflektory lub kinkiety, które dodatkowo wprowadzą pożądany klimat. Dobrym rozwiązaniem do wąskich pomieszczeń jest również umiejscowienie źródła światła w ukrytych wnękach lub podświetlenie obrazów i półek. Natomiast decydując się na lampy wykonane z przezroczystego szkła, unikniemy  przytłaczającego i niekorzystnego dla małych pomieszczeń wrażenia ciężkości.

Zobacz także: Produkty użytkowe – barwne lampy

Światło a kolor wnętrza

Wpływ na  optyczne wrażenie mają także dominujące w mieszkaniu barwy.

Jeśli chcemy aby pomieszczenie wydawało się większe powinniśmy postawić na jasne kolory oraz zastosować gładkie i lśniące faktury, które odbijają blask lamp dodaje Dariusz Rodak z firmy Sigma.

Wnętrza utrzymane w pogodnych barwach nie wymagają intensywnego oświetlenia, dzięki czemu możemy zastosować rozwiązania pełniące głównie funkcję ozdobną.

Zobacz także: Jak praktycznie i nowocześnie oświetlić kuchnię?

REKLAMA

Odwrotnie jest w przypadku ciemnych i matowych kolorów oraz dekoracji wykonanych z drewna lub z kamienia. Takie barwy i materiały pochłaniają światło, co wiąże się z koniecznością zastosowania światła o dużym natężeniu. Warto także wiedzieć, że ciepłe światło zwykłych żarówek dodatkowo rozświetli jasne wnętrza. Natomiast jeśli chcemy uzyskać przeciwny efekt powinniśmy wprowadzić do pomieszczenia zimne refleksy, które emitują np. świetlówki.

Oświetlenie należy zaplanować już na początkowym etapie wykończania mieszkania. Wykorzystując w przemyślany sposób plastyczne właściwości światła, zmienimy wygląd wnętrz, a także wyodrębnimy przestrzenie dopasowane do wykonywanych w nich czynności. Warto pamiętać, że od oświetlenia zależy zarówno odpowiedni nastrój, jak i prezentacja pozostałych detali aranżacyjnych.

Zobacz także: Nastrojowe oświetlenie wnętrz – jak je stworzyć

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA