Jak oddzielić kuchnię i jadalnię przez odpowiednie oświetlenie?
REKLAMA
REKLAMA
Górne oświetlenie
W jadalni zarówno światło dzienne, jak i sztuczne jest niezwykle ważne. W fazie projektowania układu pomieszczeń, warto umiejscowić jadalnię w dobrze nasłonecznionej części domu. Naturalne światło znacząco wpływa na pozytywną atmosferę, jaka panuje w pomieszczeniach. Mroczne i ciemne miejsca, nigdy nie będą dobrze nas nastrajać, tym bardziej w trakcie spożywania posiłku. Aranżacji wnętrza nie możemy opierać jedynie na sztucznym oświetleniu. Nie zastąpi nam ono naturalnego oświetlenia, tak potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania wzroku człowieka. Jadalnia jest pomieszczeniem, które nie wymaga jakiegoś szczególnego doświetlenia, w zupełności wystarczy nam górna lampa, która odpowiednio dopasowana, we właściwy sposób oświetli nam stół.
REKLAMA
Zobacz także: Jak zaplanować oświetlenie w kuchni?
Oświetlenie w kuchni
W porównaniu z jadalnią, kuchnia wymaga zupełnie innego oświetlenia. Do przygotowania posiłków, potrzebujemy mocnego, jasnego i punktowego światła. Dobrze jest oświetlić kuchnię z wielu różnych stron. Dlatego też, poza górnym źródłem światła, konieczne są tu dodatkowe lampy – na przykład halogeny pod górnymi półkami, rzucające światło na blat roboczy. Pod względem oświetlenia, w kuchni powinno znaleźć się dużo więcej światła niż w jadalni.
Zobacz także: Jak dobrze oświetlić kuchnię?
Jak zaznaczyć odrębność pomieszczeń w jadalni z aneksem?
Aranżując wystrój jadalni lub salonu z aneksem kuchennym, powinniśmy zaplanować rozgraniczenie lub połączenie tych dwóch wnętrz, już na etapie projektu. Różny wystrój, powinien być w pewien sposób połączony – na przykład przez wspólny akcent w jednym i w drugim miejscu. W kwestii oświetlenia, może to być na przykład komplet dwóch takich samych lamp w różnym rozmiarze – do kuchni i do jadalni.
REKLAMA
REKLAMA