Kuchnia bez okna - jak skutecznie oświetlić wnętrze?
REKLAMA
REKLAMA
Ważna jest kolorystyka
Kuchnia bez okna, to zazwyczaj małe i ciemne pomieszczenie. Dlatego ważną rolę odrywa tu odpowiednia kolorystyka. Jasne tony sprawią, że nawet bez dostępu dziennego światła, kuchnia może wyglądać ładnie. Dobrze sprawdzają się pastelowe odcienie brzoskwiniowego, żółtego lub zielonego koloru. Jasne meble i blaty na wysoki połysk dodadzą wnętrzu światła. W ciemnej kuchni raczej nie powinno się układać na ścianie mozaiki. Efektem sporej ilość fugi między malutkimi kafelkami będzie wrażenie ciężkiego wnętrza. W takim wnętrzu warto użyć akcentów w jaskrawych, mocnych barwach. Szczególnie gdy ściany są jasne. Odwróci to uwagę od nieodpowiednio oświetlonego wnętrza.
REKLAMA
Zobacz także: Jak oświetlić pokój dziecka?
Połącz kuchnię z salonem
Najlepszym sposobem rozświetlenia kuchni bez okna jest wyburzenie ścianki. Oczywiście jest to opcja dla tych, u których kuchnia łączy się z salonem. Należy upewnić się najpierw czy ściana dzieląca dwa pomieszczenie nie jest ścianą nośną. Gdy połączymy dwa wnętrza kuchnia natychmiast się rozświetli. W przypadku, gdyby przeszkadzało nam rozwiązanie „salon z aneksem”, możemy zamontować przesuwaną ścianę. Na moment użytkowania kuchni rozsuwa się ściankę i nie ma problemu ze światłem. Rozwiązania tego typu są ostatnio bardzo popularne w budownictwie.
Zobacz także: Oświetlenie w mieszkaniu - kompendium
Czy pomogą luksfery?
W niektórych mieszkaniach kuchnia bez okna niestety nie sąsiaduje z salonem i jej rozświetlenie będzie nieco trudniejsze. Ściana może dzielić ją np. z sypialnią. W takim wypadku pozostaje nam zamontowanie mocniejszego światła sztucznego. Można także zamiast ściany wstawić luksfery. Obecna produkcja zupełnie różni się wyglądem, od tych montowanych w latach 80. Są grube, nieprzejrzyste, a przepuszczają jednak światło. Luksfery sprawią, że mimo wszystko kuchnia trochę się rozświetli. Ponad to mogą stanowić miły dodatek do wystroju wnętrza.
REKLAMA
REKLAMA