REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać odpowiedni materac?

Iwona Szadkowska
Wybór odpowiedniego materaca to zdrowy, spokojny i, przede wszystkim, wygodny sen.
Wybór odpowiedniego materaca to zdrowy, spokojny i, przede wszystkim, wygodny sen.

REKLAMA

REKLAMA

Wybranie odpowiedniego materaca to niekiedy trudna decyzja. Materac to rzecz, która służy nam przez lata, a za zły wybór płacimy własnym zdrowiem i samopoczuciem. Jaki materac wybrać?

Niewygodny sen

Wybór odpowiedniego materaca to zdrowy, spokojny i, przede wszystkim, wygodny sen. Jeżeli po nocy czujemy jeszcze większe zmęczenie, niż przed położeniem się spać, mając wrażenie, że każda część ciała jest obolała i zdrętwiała, może warto zastanowić się nad zmianą materaca? A sen to około 1/3 część naszego życia, dlatego warto postawić na wygodę.

REKLAMA

Zobacz także: Jak stworzyć sypialnię dostosowaną do naszych potrzeb?

Kanapa czy łóżko

Wersalka to mebel, który na noc można rozłożyć a w dzień złożyć i przez to zajmuje znacznie mniej miejsca. Problem pojawia się wówczas, gdy zamiast o wolnej przestrzeni, zaczniemy rozmawiać o wygodzie. Łóżko ze stelażem i z odpowiednio dobranym materacem zajmuje więcej miejsca, lecz z pewnością nasze ciało czuje się na nim znacznie lepiej. Warto zastanowić się nad zakupem nowego mebla, nawet jeżeli będziemy musieli przeorganizować sypialnię, zrezygnować z szafki nocnej czy zdecydować się na łóżko mniejszych rozmiarów, aniżeli wersalka. Tego typu zmiana może przynieść niebywałe korzyści dla naszego snu oraz zdrowia.

Zobacz także: Łóżka do sypialni – jakie wybrać?

Wybór

Wybór odpowiedniego materaca powinien być przemyślany. Za miękki materac nie daje żadnej podpory ciału, które się wygina zamiast regenerować. Materac za twardy powoduje ucisk naczyń krwionośnych, co pogarsza przepływ krwi i dotlenienie organizmu. Odpowiednia podpora kręgosłupa to podstawa, o której powinniśmy pamiętać. To jak śpimy również ma znaczenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na boku

Śpiąc na boku zwiększamy ucisk na barki oraz biodra i jeśli nasz materac będzie zbyt twardy, przyczynimy się do niedokrwienia w nogach oraz w ramionach. Właściwie dobrany materac sprawi, że kręgosłup ułoży się w linii prostej. A wygoda i komfort po przebudzeniu okażą się bezcenne.

Na wznak

Śpiąc na wznak, nasze ciało ma możliwość rozłożenia się na większej powierzchni. Właściwy materac zapewnia kręgosłupowi odpowiednie oparcie, nie wygina go w łuk i nie przylega zbyt ściśle. Nasza waga również ma tu znaczenie, gdyż osoby cięższe będą odbierały ten sam materac jako bardziej miękki, a lżejsze uznają, że jest on zbyt sztywny. Przeciwieństwem są materace z siedmioma strefami twardości, które dopasowują się do ciężaru ciała.

Zobacz także: Sypialnie pełne luksusu - GALERIA

Wygląd

Materac nie pełni funkcji dekoracyjnej. Ukryty pod pościelą i narzutą jest niewidoczny dla oka. Jeżeli nie zostanie odpowiednio dobrany do naszych potrzeb, codziennie po przebudzeniu będziemy odczuwać konsekwencję własnej decyzji. Ponadto, wybierając materac dwuosobowy warto wziąć pod uwagę różnicę wagi. Jeśli nie potrafimy dojść do porozumienia – dla jednej osoby jest za twardy, dla drugiej za miękki, czujemy ruchy drugiej osoby, co przeszkadza nam w zaśnięciu – może warto zastanowić się nad dwoma mniejszymi materacami? Wówczas każdy ma materac dobrany specjalnie dla siebie, a jedno duże prześcieradło łączy je w jedno, duże łoże. 

Zobacz także: Trendy wnętrzarskie w sypialni

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA