REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać odpowiedni materac?

Iwona Szadkowska
Wybór odpowiedniego materaca to zdrowy, spokojny i, przede wszystkim, wygodny sen.
Wybór odpowiedniego materaca to zdrowy, spokojny i, przede wszystkim, wygodny sen.

REKLAMA

REKLAMA

Wybranie odpowiedniego materaca to niekiedy trudna decyzja. Materac to rzecz, która służy nam przez lata, a za zły wybór płacimy własnym zdrowiem i samopoczuciem. Jaki materac wybrać?

Niewygodny sen

Wybór odpowiedniego materaca to zdrowy, spokojny i, przede wszystkim, wygodny sen. Jeżeli po nocy czujemy jeszcze większe zmęczenie, niż przed położeniem się spać, mając wrażenie, że każda część ciała jest obolała i zdrętwiała, może warto zastanowić się nad zmianą materaca? A sen to około 1/3 część naszego życia, dlatego warto postawić na wygodę.

REKLAMA

Zobacz także: Jak stworzyć sypialnię dostosowaną do naszych potrzeb?

Kanapa czy łóżko

Wersalka to mebel, który na noc można rozłożyć a w dzień złożyć i przez to zajmuje znacznie mniej miejsca. Problem pojawia się wówczas, gdy zamiast o wolnej przestrzeni, zaczniemy rozmawiać o wygodzie. Łóżko ze stelażem i z odpowiednio dobranym materacem zajmuje więcej miejsca, lecz z pewnością nasze ciało czuje się na nim znacznie lepiej. Warto zastanowić się nad zakupem nowego mebla, nawet jeżeli będziemy musieli przeorganizować sypialnię, zrezygnować z szafki nocnej czy zdecydować się na łóżko mniejszych rozmiarów, aniżeli wersalka. Tego typu zmiana może przynieść niebywałe korzyści dla naszego snu oraz zdrowia.

Zobacz także: Łóżka do sypialni – jakie wybrać?

Wybór

Wybór odpowiedniego materaca powinien być przemyślany. Za miękki materac nie daje żadnej podpory ciału, które się wygina zamiast regenerować. Materac za twardy powoduje ucisk naczyń krwionośnych, co pogarsza przepływ krwi i dotlenienie organizmu. Odpowiednia podpora kręgosłupa to podstawa, o której powinniśmy pamiętać. To jak śpimy również ma znaczenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na boku

Śpiąc na boku zwiększamy ucisk na barki oraz biodra i jeśli nasz materac będzie zbyt twardy, przyczynimy się do niedokrwienia w nogach oraz w ramionach. Właściwie dobrany materac sprawi, że kręgosłup ułoży się w linii prostej. A wygoda i komfort po przebudzeniu okażą się bezcenne.

Na wznak

Śpiąc na wznak, nasze ciało ma możliwość rozłożenia się na większej powierzchni. Właściwy materac zapewnia kręgosłupowi odpowiednie oparcie, nie wygina go w łuk i nie przylega zbyt ściśle. Nasza waga również ma tu znaczenie, gdyż osoby cięższe będą odbierały ten sam materac jako bardziej miękki, a lżejsze uznają, że jest on zbyt sztywny. Przeciwieństwem są materace z siedmioma strefami twardości, które dopasowują się do ciężaru ciała.

Zobacz także: Sypialnie pełne luksusu - GALERIA

Wygląd

Materac nie pełni funkcji dekoracyjnej. Ukryty pod pościelą i narzutą jest niewidoczny dla oka. Jeżeli nie zostanie odpowiednio dobrany do naszych potrzeb, codziennie po przebudzeniu będziemy odczuwać konsekwencję własnej decyzji. Ponadto, wybierając materac dwuosobowy warto wziąć pod uwagę różnicę wagi. Jeśli nie potrafimy dojść do porozumienia – dla jednej osoby jest za twardy, dla drugiej za miękki, czujemy ruchy drugiej osoby, co przeszkadza nam w zaśnięciu – może warto zastanowić się nad dwoma mniejszymi materacami? Wówczas każdy ma materac dobrany specjalnie dla siebie, a jedno duże prześcieradło łączy je w jedno, duże łoże. 

Zobacz także: Trendy wnętrzarskie w sypialni

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

REKLAMA

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

25%-45% oszczędności na ogrzewaniu w sezonie grzewczym: Pompa ciepła współpracująca z piecem na pellet lub kominkiem na drewno

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

REKLAMA

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA