REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Drewniane elewacje w budynkach użyteczności publicznej

Dążenie do nowoczesnego wyglądu nie omija także budynków użyteczności publicznej, dlatego coraz ich większa ilość projektowana jest z drewnianym elewacjami. Fot. DLH
Dążenie do nowoczesnego wyglądu nie omija także budynków użyteczności publicznej, dlatego coraz ich większa ilość projektowana jest z drewnianym elewacjami. Fot. DLH

REKLAMA

REKLAMA

Dążenie do nowoczesnego wyglądu nie omija także budynków użyteczności publicznej, dlatego coraz ich większa ilość projektowana jest z drewnianym elewacjami. Architekci starają się podążać za ekologicznym nurtem uwzględniając w swoich projektach budynków użyteczności publicznej drewniane elewacje. Połączenie elewacji drewnianej ze szkłem, metalem czy cegłą sprawiają, że takie budynki pełnią zarówno funkcję reprezentacyjną, jak i estetyczną.

Drewniane deski elewacyjne ze względu na wysokie walory estetyczne, urok naturalnego surowca i bogactwo wzorów pozwalają na realizowanie odważnych projektów fasad. Imponujący efekt daje połączenie drewnianych elementów z innymi, mocno kontrastującymi materiałami jak np. beton czy tafle szkła.

REKLAMA

Wpływ na charakter budynku

Drewno elewacyjne to elegancki i wysoko ceniony surowiec, który nadaje charakteru budynkom użyteczności publicznej. Podnosi prestiż i reprezentacyjność biurowców czy głównych siedzib firm oraz korporacji. Drewniane elewacje w centrach handlowych oraz lokalach usługowych jak np. restauracje współtworzą przyjazny klimat dla odwiedzających je klientów. Natomiast wkomponowane w architekturę budynków galerii, filharmonii czy muzeów kreują wizerunek tych instytucji kulturalnych, odzwierciedlając połączenie nowoczesności i powrotu do tradycji. W projektach apartamentowców oraz osiedli mieszkaniowych drewniane elewacje stanowią ekowizytówkę dla ich mieszkańców. Eleganckie drewniane fasady stworzą deski elewacyjne z europejskich, amerykańskich, indonezyjskich, syberyjskich i afrykańskich gatunków drewna. Z powodzeniem stosowane są one przez architektów w projektach reprezentacyjnych obiektów użyteczności publicznej jak hotele, galerie sztuki czy biura.

Zobacz także: Wizytówka firmy, czyli jak urządzić biurową recepcję?

Kontrasty

Fasady z drewna wykorzystywane są zarówno w budownictwie nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Obecnie popularnym trendem stało się zestawianie drewnianych elementów z nowoczesnymi i prostymi bryłami budynków. Deski elewacyjne dzięki atrakcyjnemu wzornictwu umożliwiają realizowanie odważnych i designerskich koncepcji architektonicznych. Wyjątkową kreację tworzą połączone z innymi kontrastującymi materiałami. Dzięki ciekawym zestawieniom kolorystycznym np. czerwono-brązowych desek z powierzchnią w odcieniu grafitowym fasada tworzy odważny melanż surowej nowoczesności i ciepłej natury. Drewniane elewacje doskonale prezentują się nie tylko obok elementów o zróżnicowanej barwie, ale także fakturze np. obok chropowatego betonu, piaskowca, połyskującego metalu czy gładkiego szkła. Zestawienie różnorodnych form zaskakuje i przyciąga wzrok. W mocno zurbanizowanej rzeczywistości wielkich aglomeracji zderzenie ciepłych desek elewacyjnych z zimnymi materiałami tworzy intrygującą całość odzwierciedlającą dążenie do innowacyjności, a jednocześnie tęsknotę za naturą. Realizację takich projektów umożliwiają deski elewacyjne z europejskich lub egzotycznych gatunków drewna jak np. cedr czerwony, tatajuba czy modrzew syberyjski.

Trwałość

Poza walorami estetycznymi, fakturami i kolorystyką drewnianych elewacji bardzo ważna jest ich trwałość. Obecnie możemy znaleźć produkty wykonane z najlepszych surowców, co wpływa na ich wysoką jakość. Ponadto odpowiednio dobrany kształt profili nie pozwala na wnikanie między nie wody. Właściwy montaż daje pewność, że elewacja zachowa swoje naturalne piękno bez względu na warunki atmosferyczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Architektura wnętrz gabinetów lekarskich a przepisy

Producenci oferują również deski elewacyjne wykonane ze świerku skandynawskiego, meranti czy okoume. Jasny świerk dodaje fasadom elegancji i doskonale współgra z ciemniejszymi elementami wykończeniowymi. Natomiast czerwono-brązowe azjatyckie meranti i łososiowo-różowe afrykańskie okoume wnoszą do nowoczesnej architektury element egzotyki. Przy odpowiedniej konserwacji przez lata będą stanowiły unikalne i trwałe wykończenie każdego obiektu.

Źródło: materiały prasowe

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA